Zaparcia to nie tylko kwestia samego problemu z wypróżnieniem, ale także ból, konieczność częstych i nieefektywnych wizyt w toalecie, oraz ciągłe rozmyślanie, jak im zaradzić. Czy można zlikwidować zaparcia stosując wyciągi naturalne? Jakie są skuteczne i bezpieczne sposoby na zaparcia?
Problem zaparć – czy może dotyczyć każdego?
Z pewnością tak. Na zaparcia cierpią osoby w każdym wieku, poczynając od najmłodszych lat (a nawet miesięcy), po wiek starczy, gdy zaparcia wręcz się nasilają. Zaparcia nie omijają także kobiet w ciąży, które niestety bardzo często cierpią z tego powodu (nie zapominajmy, że kobiety ciężarne i dzieci mogą regulować wypróżnienia jedynie dietą). Problem zaparć jest kwestią fizjologicznych reakcji na niewłaściwą dietę, czy brak ruchu, ale także efektem patologicznych zmian zachodzących w organizmie.
Czym są zaparcia – definicja
Zaparcia, określane również jako obstrukcja, lub potocznie zatwardzenie, to trudności w oddawaniu stolca. Problem zaparć jest diagnozowany także wówczas, gdy wypróżnienia występują rzadziej niż co dwa dni.
Zaparcia – przyczyny występowania
Przyczyn zaparć należy poszukiwać głównie w codziennych nawykach żywieniowych i w trybie życia. Jeżeli dieta nie obfituje w błonnik i pokarmy płynne, a równocześnie prowadzimy siedzący i pełen stresu tryb życia, z niewielką ilości aktywności fizycznej, wówczas zaparcia mogą występować bardzo często. Jest to tak zwane fizjologiczne podłoże zaparć. Przyczyny zaparć mogą mieć także patologiczne pochodzenia. Głównie dotyczą one schorzeń w obrębie jelit: niedrożności, blizn i zmian nowotworowych. Ponadto zaparcia mogą wynikać z zatrucia organizmu ołowiem lub arsenem. Również niektóre leki, a w szczególności silnie działające leki przeciwbólowe i narkotyczne powodują występowanie trudnych w leczeniu zaparć.
Aloes i kruszyna – zioła i herbatka na zaparcia o potwierdzonej skuteczności
W medycynie istnieją podstawowe sposoby na zaparcia, które często są wynikiem złych nawyków żywieniowych i małej aktywności fizycznej można niwelować poprzez zmianę diety i wprowadzenie codziennego wysiłku. Doraźnie warto również stosować preparaty zawierające odpowiednie wyciągi roślinne. Z pewnością aloes jest skutecznym środkiem pochodzenia naturalnego, wykorzystywanym w niwelowaniu zaparć. W szczególności warto polecić połączenie ekstraktu z aloesu z wyciągiem z kory kruszyny (lek Alax) zapewniające wzmożone działanie przeczyszczające i równocześnie stosunkowo szybki efekt.
Alona, czyli stężały sok z różnych gatunków aloesu, zawiera tak zwane antraglikozydy (związki te charakteryzują się łagodnym lub silnym działaniem przeczyszczającym, w zależności od budowy cząsteczki). Mechanizm działania przeczyszczającego aloesu polega na ograniczaniu „ucieczki” jonów sodowych i wody z jelit do krwi, a równocześnie prowokacji napływu wody z krwi do jelit, dzięki czemu masy kałowe zostają upłynnione. Upłynnienie mas kałowych, daje w efekcie ułatwione i bezbolesne wypróżnienie.
Kora kruszyny także zawiera antrazwiązki. Mechanizm działania kruszyny polega na drażnieniu zakończeń nerwowych jelit, co w efekcie powoduje wzmożenie ich ruchów perystaltycznych (umożliwiających przesuwanie się mas kałowych) oraz hamowaniu oddawaniu wody z jelit.
Działanie kory kruszyny można uznać za lekko przeczyszczające, a aloesu – silnie przeczyszczające. Pierwsze efekty zastosowania powyższych wyciągów roślinnych mogą wystąpić nawet po 8 godzinach. Dlatego też zaleca się przyjmowanie preparatów przeczyszczających przed snem, aby rano móc z łatwością dokonać wypróżnienia.
Jeżeli jednak zaparcia występują dalej pomimo zmiany trybu życia i nie mamy pewności, jaka jest przyczyna ich występowania, należy zgłosić się do lekarza.
Na co zwrócić uwagę wybierając środki na przeczyszczenie?
Przede wszystkim warto sprawdzić:
- Czy dany preparat ma status leku, czy suplementu diety?
Choć wydaje się to mało istotne dla pacjenta, bo oba typy preparatów kupujemy w aptece, to jest wręcz przeciwnie. Dlaczego? Głównie z uwagi na fakt, że suplementy diety nie posiadają szeregu badań koniecznych do rejestracji leków, w tym badań potwierdzających ich skuteczność i bezpieczeństwo, czy też faktyczną zawartość substancji czynnych. - Jakie składniki zawiera?
Zazwyczaj zawartość dwóch składników o działaniu przeczyszczającym daje lepszy efekt, niż obecność tylko jednego. Zarówno z uwagi na bezpieczeństwo stosowania (dwuskładnikowe leki mogą zawierać substancje lecznicze w mniejszych dawkach, niż jednoskładnikowe), jak i skuteczność (synergizm działania, czyli wzmożenie pożądanego efektu dzięki zastosowaniu dwóch składników o podobnych właściwościach). Dlatego warto szukać preparatu, który poza wyciągiem z aloesu, zawiera również wyciąg z kruszyny (np. Alax). - Dla kogo jest przeznaczony?
Preparaty zawierające aloes i działające przeczyszczająco mogą być stosowane u osób powyżej 12. roku życia. Nie mogą ich stosować kobiety ciężarne, ani karmiące. Ponadto nie zaleca się stosowania preparatów przeczyszczających u osób z nadwrażliwością na antrazwiązki, a także w przypadku osób ze zdiagnozowanymi schorzeniami jelit, zapaleniem wyrostka robaczkowego. W przypadku osób stosujących leki nasercowe, moczopędne, sterydowe, stosowanie leków przeczyszczających należy skonsultować z lekarzem (istnieje bowiem ryzyko zmiany skuteczności stosowanych leków). - Jak stosować dany preparat?
Stosowanie preparatu zależy od zaleceń producenta. W przypadku leku Alax zaleca się przyjmowanie 1-2 tabletek, na niedługo przed snem i popijanie ich szklanką przegotowanej wody. - Jak szybko pojawi się efekt przeczyszczający?
Efekt przeczyszczający powinien pojawiać się stosunkowo szybko, ale nie natychmiastowo. Takie działanie jest istotne, gdyż nadmiernie szybki efekt działania może być wynikiem zbyt intensywnego podrażnienia przewodu pokarmowego. Z uwagi na dogodność stosowania preparatu przez pacjenta, zwykle zaleca się przyjmowanie leku przed snem, oczekując efektu w postaci wypróżnienia po około ośmiu godzinach (czyli po przebudzeniu).
Leki na zaparcia – Alax
Alax to lek na zaparcia, zawierający w swoim składzie sproszkowany sok z liści aloesu oraz wyciąg suchy z kory kruszyny. Łączy zatem działanie przeczyszczające dwóch surowców roślinnych, będących liderami w terapii zaparć – wyciągu z liści aloesu, charakteryzującego się silnym działaniem przeczyszczającym i wyciągu z kory kruszyny, o słabszych właściwościach przeczyszczających. Warto podkreślić, że w przypadku preparatu Alax efekt terapeutyczny powinien wystąpić stosunkowo szybko, to znaczy już po około ośmiu godzinach od zastosowania.
Czy preparaty (np. zioła na przeczyszczenie) można stosować w sposób ciągły?
Z uwagi na mechanizm działanie większości preparatów przeczyszczających, polegający na pobudzaniu jelita grubego do pracy, nie powinno się ich przyjmować w sposób ciągły. Jeżeli będą one stale przyjmowane, nasze jelita ulegną rozleniwieniu i nie będą same prowokować wypróżnień. Dlatego tak ważne jest, aby preparaty przeczyszczające przyjmować tylko w przypadku występowania sporadycznych zaparć.