Rumianek pospolity to jedna z najbardziej popularnych roślin leczniczych w Polsce. Rośnie powszechnie w całym kraju i jest szeroko wykorzystywana w ziołolecznictwie i kosmetologii. Niewielkie biało-żółte kwiaty rumianku są charakterystyczne dla tej rośliny, zaś wysuszone koszyczki są surowcem zielarskim. Jak są właściwości rumianku? Jakie zastosowanie ma w kosmetyce?
Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla) to niewielka roślina jednoroczna powszechnie rosnąca w ogrodach, na łąkach i na polach. Ze względu na szerokie zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce, rumianek na surowiec uprawiany jest także na plantacjach. Koszyczki rumianku są bogate w: olejki eteryczne o szerokim zastosowaniu, flawonoidy, kumaryny, śluzy, poliacetyleny, fitosterole, garbniki katechinowe, gorycze, witaminę C, cholinę, substancje śluzowe i sole mineralne. Dzięki tak dużej różnorodności składników o dobroczynnym wpływie na zdrowie rumianek jest jedną z najcenniejszych roślin leczniczych.
Rumianek do picia – właściwości: na wzdęcia i problemy trawienne
Ze względu na bogactwo składników, rumianek działa przeciwzapalnie i rozkurczowo na gładkie mięśnie przewodu pokarmowego. Z tego względu herbata rumiankowa jest polecana przy dolegliwościach pokarmowych takich jak: odbijanie czy wzdęcia. Działa łagodząco i przeciwzapalnie, ponadto rozluźnia mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, ułatwiając pasaż pokarmu i prawidłową perystaltykę jelit. Ma także działanie wiatropędne. Warto ją pić po obfitym i tłustym posiłku, ponieważ ułatwia jego trawienie. Pomocniczo można ją stosować przy nadkwaśności żołądka i w leczeniu choroby wrzodowej.
Rumianek ma także łagodne działanie uspokajające, dlatego napar z rumianku można pić w łagodnych stanach stresowych w celu rozluźnienia i odprężenia. Herbata z koszyczków rumianku jest pomocna w walce z problemami ze snem i przy łagodnych stanach napięcia nerwowego.
Herbatka rumiankowa na wzdęcia – prosty przepis
Napar można przygotować albo z suszonych koszyczków rumianku (do kupienia w każdym sklepie zielarskim lub medycznym) albo w wygodniejszej wersji z surowca zapakowanego w torebki do zaparzania (dostępna także w aptekach). W pierwszym wariancie łyżkę suszonego rumianku należy zalać szklanką wrzątku i parzyć około 10 minut pod przykryciem. W drugiej wersji zioła do zaparzania FIX (jedną saszetkę) należy zalać ok. 200 ml wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez około 5 do 8 minut. Pić po przestudzeniu.
Kosmetyki z rumiankiem – dla kogo, na co?
Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i łagodzącym, wyciąg z rumianku stał się powszechnym składnikiem kosmetyków: kremów, maści, żeli pod oczy i na powieki, szamponów, toników, płynów do kąpieli i do mycia, maseczek i mleczek do twarzy. Napar z rumianku, parówki czy kosmetyki rumiankowe świetnie sprawdzają się na rożne dolegliwości skórne. Przemywanie cery trądzikowej naparem z rumianku oczyszcza skórę i łagodzi podrażnienia, świąd i niewielkie owrzodzenia. Okłady z naparem warto stosować przy trudno gojących się ranach i na oparzenia. To także popularny domowy sposób wspomagający leczenie zapalenia spojówek oraz przy stanach zapalnych jamy ustnej. Rumianek jest pomocny także przy leczeniu zmian skórnych wywołanych dermofitami.
Kosmetyki na bazie rumianku są przeznaczone przede wszystkim do skóry alergicznej, delikatnej i wrażliwej. Żele pod oczy z rumiankiem poleca się na zaczerwienione i opuchnięte oczy. Tego rodzaju kosmetyki działają kojąco, zmniejszają pieczenie i bolesność skóry wokół oczu. Z kolei toniki i mgiełki z wyciągiem z rumianku odświeżają, nawilżają i dodają skórze blasku.
Wyciągi z rumianku to także popularny składnik kosmetyków pielęgnacyjnych dla dzieci. Często wchodzi w skład żeli do mycia ciała i włosów, szamponów dla dzieci, kremów łagodzących, płynów do kąpieli czy emulsji do ciała dla najmłodszych.
Rumiankowa kąpiel na podrażnioną skórę – przepis jak przygotować
Około 80 g suszonych koszyczków rumianku należy zagotować w 3 litrach wody. Wrzący wywar należy gotować na małym ogniu pod przykryciem przez około 15 minut. Następnie go przecedzamy i wlewamy do wanny z przygotowaną wcześniej ciepłą wodą. Zanurzenie się w takiej kąpieli działa kojąco, uspokajająco i łagodząco na podrażnienia skórne.
Szampony z rumiankiem – kiedy stosować?
Szampony z wyciągiem z rumianku są przeznaczone przede wszystkim do jasnych włosów. Wynika to z faktu, że składniki w nim zawarte mają właściwości rozjaśniające. Dodatkowo szampony z rumiankiem pozwalają na przywrócenie naturalnej jasnej barwy włosów, nadają im elastyczność i zdrowy połysk. W przypadków włosów przetłuszczających się stosowanie szamponu z rumiankiem zapobiega pojawieniu się łupieżu. Podsumowując, kosmetyki do włosów z rumiankiem nie tylko rozjaśniają i nadają zdrowy wygląd włosom, ale także wzmacniają je, zapobiegają ich wypadaniu i odżywiają cebulki.