Do narządów układu moczowego zaliczamy nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewkę moczową. Dzięki nim organizm może usuwać na zewnątrz substancje zbędne i szkodliwe. U osoby zdrowej w drogach moczowych oraz w moczu nie występują bakterie, ponieważ liczne mechanizmy obronne chronią przed ich wnikaniem przez cewkę moczową do wyżej położonych części układu moczowego. W pewnych warunkach może jednak dojść do wtargnięcia chorobotwórczych drobnoustrojów do cewki moczowej, a stamtąd do pęcherza moczowego. W ten sposób dochodzi do zakażenia, z którego może się rozwinąć bakteryjne zapalenie układu moczowego.
Jakie są objawy zapalenie cewki moczowej i pęcherza?
Infekcja układu moczowego u większości osób daje bardzo charakterystyczne symptomy. Są to najczęściej: pieczenie cewki moczowej i okolic intymnych podczas oddawania moczu, częste parcie na mocz, a jednocześnie mała ilość oddawanego moczu. U kobiet dodatkowo może pojawić się ból w dolnej części podbrzusza. Można zaobserwować, że mocz staje się wtedy mętny i nabiera mocnego, nieprzyjemnego zapachu. Czasami zdarza się, że obecne są tylko niektóre z powyższych objawów lub są one słabo zaznaczone.
Kobiety są bardziej podatne na tego typu dolegliwości, ponieważ cewka moczowa jest u nich krótsza, niż u mężczyzn. To sprawia, że drobnoustroje mają do przebycia krótszą drogę i są w stanie zainfekować drogi moczowe szybciej. Według szacunków ponad 50% kobiet może przejść tę chorobę co najmniej raz w ciągu życia. Większe ryzyko dotyczy pań, które często podejmują aktywność seksualną. U niektórych z nich do nadkażeń może dochodzić nawet po każdym zbliżeniu. Dzieje się tak, kiedy skład flory bakteryjnej okolic intymnych jest zaburzony i pojawiają się w nim szczepy chorobotwórcze. W trakcie stosunku mogą one łatwiej przenikać do cewki moczowej, a stamtąd do pęcherza moczowego. Z tego względu tak istotne jest dbanie o higienę intymną i florę bakteryjną pochwy.
Inne grupy podwyższonego ryzyka to m.in. osoby z cukrzycą (mają one z reguły obniżoną odporność, a obecność cukru w moczu stanowi pożywkę do rozwoju bakterii), kobiety po menopauzie oraz kobiety w ciąży. U mężczyzn takie infekcje zdarzają się stosunkowo rzadko i z reguły dotyczą tylko cewki moczowej. Bardziej narażeni są panowie, u których stwierdzono obecność kamieni nerkowych lub przerost prostaty.
Zapalenie dróg moczowych nie jest groźne dla zdrowia, jednak kiedy zauważymy u siebie jego objawy, leczenie powinno być podjęte jak najszybciej. Skuteczne preparaty można nabyć bez recepty. Osoby, które są bardziej podatne na wystąpienie zakażenia lub mają wątpliwości co do symptomów, które u nich wystąpiły, powinny skorzystać z pomocy lekarza. Kuracja pomoże skrócić czas trwania choroby i uniknąć powikłań, które z reguły są bardzo poważne. Kiedy drobnoustroje przejdą z pęcherza moczowego przez moczowody do nerek, dochodzi do stanu, który wymaga pilnej interwencji medycznej. Objawy zakażenia nerek to m.in. silny ból po obu stronach dolnej części pleców, gorączka sięgająca nawet 40°C, dreszcze, nudności i wymioty.
Naturalne leki na zapalenie pęcherza moczowego
Domowe leczenie infekcji dróg moczowych polega przede wszystkim na zwiększeniu ilości wydalanego moczu. Dzięki temu bakterie są wypłukiwane z dróg moczowych. Niezbędne jest przy tym picie dużej ilości płynów oraz zażywanie leków o działaniu moczopędnym. Preparat Urosept zawiera składniki ziołowe i mineralne tak dobrane, aby wspierały oczyszczanie układu moczowego. Działanie moczopędne wykazują: wyciąg z korzenia pietruszki, wyciąg z liści brzozy, naowocnia fasoli, wyciąg z liści borówki brusznicy i wyciąg z ziela rumianku. Dodatkowo korzeń pietruszki i ziele rumianku działają odkażająco i rozkurczowo na mięśnie gładkie dróg moczowych. Liść brusznicy także wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Skład Uroseptu uzupełniają cytrynian sodu i cytrynian potasu, które regulują pH moczu, co wpływa na lepszy efekt leczenia. Zalecane dawkowanie to 3 razy dziennie po 2 tabletki. Urosept może być stosowany także jako środek zwiększający ilość wydalanego moczu w przebiegu kamicy nerkowej.
Sposoby na zapobieganie infekcjom układu moczowego
Osoby, które wiedzą, że mogą być podatne na zapalenie dróg moczowych powinny unikać sytuacji, które zwiększają ryzyko infekcji. Dotyczy to przede wszystkim zachowania higieny osobistej przez kobiety. W tym celu po każdej wizycie w toalecie panie powinny się podcierać w kierunku od cewki moczowej w stronę odbytu, czyli z przodu do tyłu. Odwrotny kierunek mógłby spowodować przeniesienie bakterii z odbytu do okolic intymnych, co często staje się przyczyną zakażenia.
Przed każdym zbliżeniem dobrze jest oddać mocz i umyć się dokładnie łagodnym preparatem do higieny intymnej. Należy unikać środków myjących zawierających mydło, ponieważ może ono podrażniać śluzówki i wywoływać drobne urazy, przez które wnikają mikroorganizmy. Te same czynności można powtórzyć też po stosunku płciowym. Mycie się pod prysznicem jest bezpieczniejszym wyborem niż kąpiel w wannie, ponieważ długi czas spędzony w wodzie może sprzyjać zakażeniom. Mężczyźni także powinni dokładnie myć się przed pójściem do łóżka z partnerką. W tym celu mogą zaopatrzyć się w odpowiedni środek do higieny intymnej, najlepiej o działaniu przeciwbakteryjnym, ponieważ na ich skórze także mogą bytować drobnoustroje.
Aby praca układu moczowego przebiegała harmonijnie, zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni pić odpowiednią ilość płynów. 1,5 litra wody dziennie to absolutne minimum, aby nerki pracowały sprawnie i nie dochodziło do zastoju moczu w pęcherzu. Z tego samego względu równie ryzykowne jest długie wstrzymywanie moczu. Kiedy już dojdzie do infekcji, warto jest jeszcze zwiększyć ilość wypijanej wody. Należy wtedy unikać napojów, które mogą podrażniać pęcherz i powodować częste parcie na mocz. Można wśród nich wymienić m.in. kawę, mocną herbatę, napoje alkoholowe oraz soki z cytrusów.
Skuteczny domowy sposób na ból pęcherza to np. przyłożenie ciepłego okładu lub termoforu na bolącą okolicę. W profilaktyce zakażeń także sprawdzą się preparaty z żurawiny. Można je zażywać przez dłuższy czas, ponieważ są bezpieczne i skutecznie wspomagają funkcjonowanie układu moczowego.