Praktycznie każdy z nas odczuwał kiedyś dyskomfort związany z utrudnionym oddawaniem moczu, infekcją w drogach moczowych, czy obecnością kamieni nerkowych. Często rozpoczynamy leczenie, gdy problemy stają się wyraźnie dokuczliwe, zamiast próbować wdrażać leczenie już przy pierwszych objawach.
Problemy z drogami moczowymi – jak je rozpoznać?
Kłopoty z prawidłowym funkcjonowaniem układu moczowego objawiają się trudnością w oddawaniu moczu, pieczeniem w trakcie mikcji, uczuciem świądu w okolicach intymnych, koniecznością częstych i nieefektywnych wizyt w toalecie, a niejednokrotnie także bólem w podbrzuszu. W przypadku kobiet obserwuje się również tak zwane upławy, czyli wydzieliny z pochwy, będące efektem infekcji układu moczowo-płciowego.
Jeżeli odczuwasz, którąś z powyższych dolegliwości, koniecznie skonsultuj obserwacje z lekarzem. Może się okazać, że należy przeprowadzić dokładne badanie moczu i rozpocząć leczenie. Przyczyną problemów z oddawaniem moczu, mogą być infekcje dróg moczowych, kamienie w nerkach, lub schorzenia w obrębie układu moczowego (np. zapalenie pęcherza moczowego).
Dlaczego kobiety częściej cierpią na dolegliwości dróg moczowych?
Zaobserwowano, że kobiety są częściej obarczone problemami dróg moczowych. Jest to wynikiem odmiennej budowy układów moczowych kobiet i mężczyzn. W przypadku kobiet zdecydowanie krótsza cewka moczowa, stanowi główne ułatwienie dla przemieszczania się bakterii w kierunku pęcherza moczowego. Jej nieznaczna odległość od odbytu również zwiększa prawdopodobieństwo infekcji. Nie bez znaczenia jest również nieodpowiednia higiena okolic intymnych, jak również kontakty seksualne, w trakcie których dochodzi do podrażnienia śluzówki okolic intymnych. Uszkodzona śluzówka ma utrudnione działanie ochronne, stąd bardziej prawdopodobne stają się infekcje i towarzyszące im dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego.
Czy można zapobiegać problemom z drogami moczowymi?
Oczywiście, można zapobiegać i warto pamiętać, że profilaktyka jest mniej kosztowna i bardziej „przyjazna” od samego leczenia. Pośród działań profilaktycznych należy wymienić:
- Częste oddawanie moczu. Głównie trzeba eliminować sytuacje powstrzymywania się od wizyty w toalecie. Zbyt rzadkie mikcje stwarzają dogodne środowisko do rozwoju bakterii w pęcherzu moczowym.
- Nie narażanie miejsc intymnych na bezpośredni kontakt z sedesem toalet publicznych. Zawsze należy stosować jednorazowe podkładki higieniczne, które chronią skórę przed ogromem bakterii zasiedlających publiczną ubikację.
- Bezwzględne przestrzegać zasady „podcierania się” w kierunku od cewki moczowej do odbytu, po każdorazowym oddaniu kału. Jest to bardzo istotna kwestia, szczególnie dla kobiet, które nie stosując się do wspomnianych zaleceń, zwiększają ryzyko infekcji dróg moczowych.
- Właściwą higienę miejsc intymnych. Specjalne preparaty do higieny intymnej, w przeciwieństwie do zwykłych mydeł, charakteryzują się odpowiednim pH. Zachowanie właściwego pH środowiska, skutkuje zwiększeniem barier ochronnych organizmu w strefie intymnej. W podróży warto posługiwać się poręcznymi i bardzo wygodnymi w użyciu chusteczkami do higieny intymnej.
- Wypijanie większej ilości płynów (najlepiej wody niegazowanej). Często sugeruje się, że warto pić piwo, jeżeli cierpi się z powodu obecności kamieni w nerkach. Teoria ta jest prawdziwa jedynie w aspekcie działania moczopędnego piwa, a nie jego domniemanych zdolności, do rozpuszczania kamieni.
- Stosowanie leków i suplementów diety, działających moczopędnie i ochronnie na drogi moczowe (np. leki na zapalenie pęcherza moczowego). Nie bez znaczenia jest rozróżnienie leków od suplementów diety. Leki bowiem charakteryzują się skutecznością potwierdzoną w licznych badaniach eksperymentalnych. Status leku stanowi nie tylko o efektywności danej substancji, ale również o jej bezpieczeństwie. Suplementy diety natomiast nie muszą posiadać tak licznych potwierdzeń naukowych, w wyniku czego są zdecydowanie łatwiej dopuszczane do obrotu.
Dlaczego powinieneś wybrać Urosept?
Po pierwsze dlatego, że jest lekiem, a nie suplementem diety. Ponadto charakteryzuje się właściwie dobranych składem, którego skuteczność w problemach dróg moczowych jest gwarantowana.
Lek Urosept jest kompleksowym preparatem ziołowym, zawierającym: wyciąg z liści brzozy, wyciąg z korzenia pietruszki, naowocnię fasoli, wyciąg z ziela rumianku, wyciąg z liści borówki brusznicy, a także cytrynian potasu i sodu. Wszystkie wyciągi roślinne zawarte w leku Urosept charakteryzują się działaniem moczopędnym. Ponadto każdy surowiec roślinny posiada jeszcze inne właściwości. Wyciąg z liści brzozy działa również napotnie i przeciwreumatycznie. Wyciąg z korzenia pietruszki charakteryzuje się działaniem antyseptycznym, oraz rozkurczowym na mięśnie gładki moczowodów i jelit. Wyciąg z ziela rumianku posiada działanie rozkurczowe oraz antyseptyczne. Wyciąg z liści borówki brusznicy działa dezynfekująco (antyseptycznie). Cytryniany natomiast pozwalają na utrzymanie pH moczu optymalnego dla leczenia i zapobiegania nawrotom kamicy wapniowej.
Kiedy i jak stosować Urosept?
Wówczas, gdy pojawiła się infekcja dróg moczowych, w kamicy nerkowej oraz w formie profilaktyki. Stosowanie leku Urosept zwykle polega na przyjmowaniu dwóch tabletek drażowanych trzy razy w ciągu dnia. Tabletki są niewielkie i mają charakterystyczny błękitny kolor.
Pamiętaj, że problemy z drogami moczowymi mogą dotyczyć także ciebie. Jeżeli nie będziesz próbował ich leczyć i im zapobiegać, możesz silniej odczuć towarzyszące im uciążliwe objawy.