Bardzo często zdarza się nam zaobserwować na skórze siniaki. Niekiedy nawet nie wiemy kiedy powstało stłuczenie, którego efektem jest nieestetyczne zabarwienie skóry. Jakie preparaty można stosować na siniaki i stłuczenia? Jakie są inne sposoby na siniaki i co sprawi, że masaż sportowy będzie jeszcze bardziej efektywny?
Siniaki – czym są i jak powstają?
Siniaki to potoczne określenia krwiaków, uwidocznionych przez skórę. Krwiaki to wylewy krwi (kumulacja krwi poza naczyniami krwionośnymi) powstałe na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych. Mówiąc o siniakach, mamy na myśli uszkodzenia naczyń krwionośnych znajdujących się bezpośrednio pod skórą.
Kto ma większą skłonność do siniaków?
Siniaki częściej występują u osób narażonych na urazy, a przede wszystkim wśród sportowców, dzieci i osób starszych. Ponadto sugeruje się, iż stosowanie niektórych leków (między innymi leków przeciwzakrzepowych, przeciwzapalnych, przeciwastmatycznych i przeciwdepresyjnych) może sprzyjać powstawaniu wylewów krwi z naczyń krwionośnych. Również u pacjentów chorujących na marskość wątroby, a także u osób nadużywających alkoholu, papierosów, środków odurzających, siniaki są znacznie częściej obserwowane. W przypadku osób z niedoborami witaminy C i dochodzi do zwiększonej skłonności do kruchości naczyń krwionośnych, co w konsekwencji może powodować występowanie sińców.
Czy siniaki są groźne dla zdrowia?
Siniaki są naturalnym zjawiskiem, powstającym w efekcie upadku, uderzenia, czy stłuczenia. Z uwagi na ten fakt, nie należy się ich obawiać. Jeżeli jednak powstają pomimo tego, że nie doszło do uderzenia, mogą być powodem do zmartwień. Krwiaki widoczne na powłokach skórnych, mogą bowiem wynikać z zaburzeń hemostazy, czyli swoistego elementu obronnego organizmu przed wypływem krwi z naczyń krwionośnych. Zaburzenia hemostazy są groźne dla zdrowia organizmu i nie wolno ich bagatelizować.
Dlaczego siniaki mają niejednolite zabarwienie?
Sińce zmieniają barwę, poczynając od czerwonej, poprzez brunatno-żółtą, aż do żółtej. Wynika to z etapowego procesu wchłaniania krwi, a dokładniej ze stopniowego rozpadu hemoglobiny (barwnika krwinek) znajdującej się w wyciekłej krwi. Początkowo duża ilość wybroczyn krwawych nadaje sińcowi czerwony kolor. W kolejnym etapie dochodzi do częściowego wchłonięcia krwi i wówczas siniec przybiera barwę brunatno-żółtą. W końcowym etapie, w którym ilość krwi znajdującej poza naczyniami krwionośnymi jest już niewielka, siniec charakteryzuje się żółtym zabarwieniem, aż w końcu zanika i skóra powraca do naturalnego koloru.
Stłuczenia – czym są i dlaczego powstają?
Stłuczenia (inaczej kontuzje) to uszkodzenia skóry (wraz z tkanką podskórną) oraz stawów okołotkankowych. Konsekwencją stłuczenia mogą być krwawe wylewy, wysięki podskórne (łącznie określane mianem siniaków, czy sińców) oraz obrzęki i upośledzenia ruchomości stawów. Nieodzownym elementem większości stłuczeń jest ból powstały w trakcie uderzenia oraz tak zwana bolesność uciskowa, czyli odczuwanie bólu w trakcie dotykania miejsca stłuczenia.
Jakie zabiegi i preparaty stosować na siniaki?
Pośród składników faktycznie redukujących widoczność siniaków powinniśmy szukać wyciągu z Arniki górskiej i wyciągu z Nagietka. Skuteczne leki na siniaki powinny zawierać również wyciąg z kory Kasztanowca.
W tradycyjnym leczeniu siniaków stosuje się takie zabiegi jak okłady z lodu, a także masaż sportowy powysiłkowy. Niejednokrotnie zaleca się również umieszczanie kończyny, na której uwidocznił się siniec, w jak najwyższym położeniu względem reszty ciała – zabieg ten ma ułatwiać odpływ krwi z miejsca, w którym doszło do urazu.
Arcalen – sprawdzony lek na siniaki i stłuczenia
Arcalen jest lekiem w postaci maści do stosowania na skórę. Szczególną zaletą preparatu Arcalen jest bogaty i dobrze skomponowany skład. Zawiera on wyciągi z koszyczka arniki górskiej, koszyczka nagietka lekarskiego i kory kasztanowca. Zawartość powyższych wyciągów roślinnych zapewnia skuteczne leczenie wszelkich stanów pourazowych. Zastosowanie maści Arcalen umożliwia bowiem szybszą eliminację podskórnych wylewów krwi, potocznie określanych jako siniaki. Warto również podkreślić, że preparat ten jest stosowany przez sportowców w tak zwanym masażu sportowym powysiłkowym.
Czym jest masaż sportowy? W jakim celu się go stosuje?
Masaż sportowy, jak sama nazwa wskazuje jest specjalistycznym typem masażu ciała. Celem wykonywania masażu sportowego jest zapobieganie stanom patologicznym, takim jak zwichnięcia, naciągnięcia mięśni, czy sińce, wynikającym z nadmiernego narażenia organizmu na obciążenie fizyczne. Masaż sportowy spełnia trzy funkcje: rozgrzewa, regeneruje i leczy. W charakterystyce masażu sportowego wyróżnia się kilka rodzajów masaży:
- treningowy,
- przed zawodami,
- startowy,
- powysiłkowy,
- podtrzymujący.
Do wykonania masażu stosuje się specjalne maści i preparaty o działaniu wspierającym osiągniecie zamierzonego efektu. Jeżeli masaż jest wykonywany po treningu czy zawodach i ma za zadanie usuniecie zmęczenia oraz leczenie urazów powstałych w wyniku wysiłku fizycznego nieodzowne jest włączenie maści Arcalen.
W jaki sposób należy stosować maść Arcalen?
Maść Arcalen należy stosować zewnętrznie, w miejscu, w którym doszło do urazu. Chorobowo zmienioną powierzchnię skóry należy kilka razy w ciągu dnia pokrywać cienką warstwą maści. Skuteczność działania będzie tym większa, im wcześniej lek zostanie zastosowany. W przypadku zastosowania preparatu w tak zwanym masażu sportowym, należy jednorazowo wmasować około 3-4 gramów maści.
Czy każdy może stosować lek Arcalen?
Lek Arcalen jest dostępny bez recepty, ale jak każdy lek może wywołać pewne działania niepożądane. Wśród nich jako najczęściej występujące, należy podkreślić reakcje nadwrażliwości na składniki preparatu. Osoby uczulone na wyciągi roślinne z nagietka, arniki, (a także z rumianku) mogą po zastosowaniu preparatu obserwować reakcje uczuleniowe, w postaci zaczerwienienia, wysypki i świądu.
Z uwagi na brak wystarczających informacji o bezpieczeństwie stosowania maści Arcalen u dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących, nie zaleca się użycia tego leku przez pacjentów z wymienionych grup.