Wywar ze skrzypu polnego jest bogatym źródłem witamin i związków mineralnych, w tym przede wszystkim – krzemu, tak ważnego dla dobrej kondycji włosów, skóry i paznokci. Wyciągi ze skrzypu pomagają w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu moczowego i łagodzą podrażnienia skórne. Jak działają i na co jeszcze można stosować wywary ze skrzypu polnego?
Już w starożytności znany był dobroczynny wpływ herbat ze skrzypu na człowieka. W ziołolecznictwie wykorzystuje się ziele skrzypu, które bogate jest w takie substancje, jak: flawonoidy, kwasy organiczne, saponiny, alkaloidy, fitosterol, fenolokwasy. Ponadto aż 10% ziela skrzypu stanowią sole mineralne, wśród których istotna pod kątem zdrowotnym jest wysoka zawartość krzemionki, flawonoidów i soli potasowych.
Jak herbaty ze skrzypu wpływają na zdrowie?
Wielokierunkowe działanie ziela skrzypu wynika ze współdziałania wielu substancji aktywnych wchodzących w jego skład. Dzięki wysokiej zawartości flawonoidów skrzyp ma właściwości moczopędne i usuwa nadmiar moczanów z organizmu. Dzięki wysokiej zawartości krzemu, regularne picie naparów z ziela skrzypu wzmacnia włosy i paznokcie, a odwary z tej rośliny warto wykorzystać do okładów na owrzodzenia, poparzenia, stłuczenia i trudno gojące się rany. Substancje czynne skrzypu nie tylko wspomagają regenerację uszkodzonych tkanek, ale także uszczelniają naczynia krwionośne i przeciwdziałają obrzękom.
Substancje czynne zawarte w zielu skrzypu działają ściągająco i regenerująco na skórę. Mają także właściwości zwiększające odporność naskórka na szkodliwe czynniki środowiskowe. Związki krzemu poprawiają elastyczność naskórka, tkanki łącznej i błon śluzowych.
Skrzyp polny – dla kogo? Jak stosować?
Po herbaty z ziela skrzypu polnego powinny sięgnąć przede wszystkim osoby z mało nasilonymi dysfunkcjami układu moczowego. Napary z ziela tej rośliny wykorzystuje się pomocniczo w profilaktyce obrzęków oraz w stanach wynikających z zatrzymania wody i elektrolitów w organizmie.
Regularne picie herbaty ze skrzypu polecane jest także w przebiegu niektórych schorzeń skórnych, które wynikają z nagromadzenia się szkodliwych produktów przemiany materii w. Skrzyp poprawia także kondycję skóry, włosów i paznokci – w tym aspekcie każdy może go stosować. Dodatkowo preparaty ze skrzypu można także stosować jako suplementy uzupełniające niedobory magnezu, potasu i niektórych mikroelementów w organizmie.
Ziele skrzypu stosuje się przede wszystkim wewnętrznie – w postaci łatwych do przygotowania herbat ziołowych. Tylko regularne picie naparów przez kilka tygodni daje widoczne efekty. Odwary z ziela skrzypu można stosować także zewnętrznie (kąpiele, okłady) – skutkuje to przyspieszeniem gojenia się ran i podrażnień skórnych oraz poprawą kondycji skóry.