Ilość cholesterolu we krwi można obniżyć farmakologicznie. Środki na cholesterol posiadają różne skutki uboczne. Warto zatem poszukać alternatywnego rozwiązania poprzez zmianę dotychczasowego trybu życia i żywienia. Skuteczne i jednocześnie przyjazne dla zdrowia są leki na cholesterol bez recepty, w których znajdują się naturalne składniki.
Czym jest cholesterol?
Cholesterol to substancja tłuszczowa znajdująca się w komórkach i osoczu. Nie rozpuszcza się we krwi, a więc krąży w krwiobiegu. Gdy połączy się z cząsteczkami białkowymi, dochodzi do powstania lipoprotein. Dzieli się je na frakcje typu:
- HDL – o dużej gęstości, nazywane „dobrym cholesterolem”, ponieważ zapobiegają zmianom miażdżycowym. Oczyszczają naczynia z nadmiaru cholesterolu LDL i transportują go do wątroby, gdzie jest metabolizowany;
- LDL – o niskiej gęstości, nazywane „złym cholesterolem”, dlatego że przenoszą cholesterol do tętnic, gdzie zmienia się w blaszkę miażdżycową, tym samym powodując zwężenie naczyń krwionośnych.
Na choroby układu krwionośnego są więc szczególnie narażone osoby z niską zawartością cholesterolu HDL i wysoką zawartością cholesterolu LDL. Cholesterol nie jest całkowicie szkodliwy. Organizm sam produkuje ten składnik, ponieważ potrzebuje go do wytwarzania witaminy D3 i hormonów, a także do zapewnienia prawidłowego metabolizmu tłuszczów i dobrego stanu błon komórkowych.
Jakie są normy cholesterolu?
Kluczowe w ocenie ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych odgrywa nie tyle poziom cholesterolu całkowitego, co proporcje pomiędzy poszczególnymi frakcjami. Na poziom Ch całkowitego wpływa poziom HDL i LDL i może być tak, że całkowity jest wysoki, dlatego, że HDL jest wysoki, a LDL w normie. Poziom cholesterolu można zmierzyć podczas zwykłego badania krwi. Należy pobrać ją na czczo, gdy od ostatniego posiłku minęło około 12 godzin. Za normalny poziom cholesterolu całkowitego we krwi (TC) uznaje się wartość poniżej 200 mg/dl (5,2 mmol/l). Wynik w przedziale 200–250 mg/dl (5,1–6,5 mmol/l) oznacza podwyższony poziom. Z kolei przy wyniku powyżej >250 mg/dl, >6,5 mmol/l mówi się o stanie znacznie podwyższonym.
Cholesterol – dlaczego jego poziom może być wysoki?
Podwyższony poziom cholesterolu we krwi jest określany mianem hipercholesterolemii. Przyczyny tego stanu mogą mieć podłoże genetyczne. Jednak najczęstszym powodem jest zła dieta, za mała ilość ruchu, otyłość, a także używki i stres. U wielu pacjentów wystarczy zatem zmiana dotychczasowego trybu życia, aby stężenie cholesterolu zmalało.
Co powoduje hipercholesterolemia?
Hipercholesterolemii nie należy lekceważyć, ponieważ powoduje poważne schorzenia. Zwiększa ryzyko chorób serca takich jak zawał, miażdżyca lub udar mózgu, które mogą prowadzić do kalectwa, a nawet śmierci. Tymczasem zapobieganie hipercholesterolemii wcale nie jest skomplikowane! W ramach profilaktyki warto zacząć stosować leki obniżające cholesterol. Z pomocą przychodzi natura, która oferuje wiele ziół pomagających zbić poziom tych substancji lipidowych. Do tego należy zadbać o dietę oraz zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Dzięki temu lekarstwa i by-passy mogą okazać się zupełnie niepotrzebne.
Dieta przy wysokim cholesterolu – czego unikać?
Zmiana nawyków żywieniowych to najważniejszy krok. Jeśli chcemy obniżyć ilość cholesterolu, musimy wykluczyć z diety produkty w niego bogate. Są to głównie pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Duże ilości tego składnika znajdują się w podrobach, tłustej wędlinie, maśle, śmietanie i serach. Alternatywę stanowi pożywienie o niskiej zawartości tłuszczu – białe mięso i chude sery. Nie zaleca się zastępowania masła margaryną, gdyż zawiera ona tłuszcze roślinne poddane przetworzeniu. Należy także pamiętać, że również słodycze, takie jak na przykład czekolada, zawierają bardzo dużo tłuszczy utwardzonych, a więc również cholesterolu.
Co warto włączyć do codziennego jadłospisu?
W diecie obniżającej poziom cholesterolu należy skupić się na warzywach i owocach, które powinny stanowić, co najmniej połowę zjadanego codzienne pożywienia. Są one źródłem witamin, minerałów i enzymów. Do tego zawierają błonnik, który w diecie antycholesterolowej odgrywa kluczową rolę. Badania wyraźnie wskazują na związek pomiędzy zwiększeniem zawartości błonnika w diecie a obniżeniem cholesterolu we krwi. Dlatego warzywa i owoce zaleca się zjadać ze skórką.
Nie zapomnij o tych produktach!
Warto sięgnąć po jabłka, śliwki, gruszki i marchewki. Godne polecenia są grejpfruty, w których znajduje się kwas glukarowy. Pochodne tego składnika regulują proces syntezy cholesterolu. Poziom złego cholesterolu skutecznie obniża czosnek, co zostało potwierdzone badaniami. Jednak na nic zda się jedzenie czosnku gotowanego, a tym bardziej suszonego. Tylko świeżo zgnieciony ząbek zawiera allicynę, czyli związek o działaniu przeciwmiażdżycowym.
Rośliny strączkowe i dobre tłuszcze
Fasola, groch, ciecierzyca i soczewica stanowią źródło białka, a do tego zawierają błonnik. Mogą stać się podstawą posiłków w diecie z ograniczeniem produktów odzwierzęcych. W takim żywieniu ogromną rolę odgrywają korzystne tłuszcze. Szczególnie cenne są morskie ryby i orzechy, które zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Wykazano, że te składniki pozytywnie wpływają na stan naczyń krwionośnych, arterii i serca. Osoby ze zbyt dużym poziomem cholesterolu powinny wybierać wysokiej jakości oleje tłoczone na zimno. Tłuszcze w diecie warto również pozyskiwać z awokado.
Ruch to mniejszy poziom cholesterol
W obniżaniu cholesterolu kluczową rolę odgrywa aktywność fizyczna. Badania potwierdzają, że umiarkowany, ale regularny wysiłek fizyczny pozwala zmniejszyć ilość złego cholesterolu LDL, jednocześnie przyczyniając się do zwiększenia poziomu dobrych frakcji HDL. Wcale nie trzeba trenować codziennie i zawzięcie, wystarczy kilka razy w tygodniu udać się na spacer, jogging czy basen. Można wybrać w zasadzie każdy sport, pamiętając o tym, aby był on dopasowany do wieku i możliwości organizmu. Lekarze zalecają, aby ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu przez 30 minut (może być z przerwami).
Naturalne leki bez recepty obniżające cholesterol – zioła i nie tylko
Najwyższy czas poznać suplementy diety bez recepty, które pozwalają walczyć z hipercholesterolemią. Do najbardziej skutecznych ziół należą:
- Ostropest plamisty – Wspomaga regenerację wątroby, usprawnia procesy trawienne i obniża poziom cholesterolu całkowitego, w szczególności szkodliwych frakcji LDL. Nie każdemu jednak odpowiada smak herbatki z ostropestu. Wówczas wystarczy sięgnąć po kapsułki Sylimarol Cholesterol.
- Babka płesznik – zmniejsza ilość złego cholesterol LDL we krwi i jednocześnie zwiększa poziom dobrego cholesterolu HDL.
- Aloes – roślina o bardzo szerokim działaniu, stosowana w ziołolecznictwie od tysiącleci. Zawiera składniki, które oczyszczają tętnice ze złogów cholesterolu, a do tego obfituje w antyoksydanty chroniące przed metabolizowaniem związków tłuszczowych.
- Karczoch zwyczajny – jest bogaty w cynarynę, czyli składnik usprawniający pracę wątroby i woreczka żółciowego. Ponadto działa ochronnie na komórki wątroby.
- Siemię lniane – drobne nasionka lnu również mogą być traktowane jako zioło. Jedną z ich wielu niesamowitych właściwości jest zdolność do obniżania cholesterolu LDL. Odpowiadają za to substancje nazywane lignanami.
Podsumowanie
O wiele lepiej zapobiegać hipercholesterolemii niż zmagać się z jej leczeniem. Zdrowe nawyki oraz naturalne suplementy diety bez recepty na cholesterol polepszają ogólne zdrowie – psychiczne i fizyczne. Warto jak najprędzej zacząć je stosować.