Dolegliwości trawienne to problem, z którym każdy z nas spotyka się na co dzień. Trudności z trawieniem, uczucie pełności, zgaga, bóle brzucha, wzdęcia i zaparcia czy problemy z wątrobą mogą spotkać każdego z nas. Zioła są naturalnym i sprawdzonym sposobem poradzenia sobie z tymi dolegliwościami. Jakie herbaty ziołowe i suplementy diety pomogą w walce o prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i zdrowe jelita?
Herbaty i suplementy na trawienie
Mięta pieprzowa – to pierwsze zioło, które przychodzi większości z nas do głowy, kiedy zastanawiamy się, jak naturalnie wspomóc procesy trawienia. I rzeczywiście – napary z mięty pieprzowej mają korzystny wpływ na układ pokarmowy: regulują wydzielanie soku żołądkowego i żółci oraz usprawniają trawienie. Najpopularniejszą formą stosowania mięty jest przygotowanie naparu z liści mięty w formie herbaty ziołowej (np. Mięta FIX – zioła do zaparzania).
Len zwyczajny – nasiona lnu (siemię lniane) pozytywnie wpływają na perystaltykę jelit, ponadto mają działanie powlekające i osłaniające. Wspierają także trawienie dzięki wysokiej zawartości błonnika pokarmowego i białka. Wywary z nasion lnu są polecane osobom mającym problemy z trawieniem i z zaparciami. Siemię można pić w postaci odwarów z nasion lnu lub stosować jako dodatek do sałatek, koktajli, musli, jogurtów lub wypieków.
Warto sięgać także po mieszanki ziołowe na dobre trawienie – np. suplement diety Sylimarol® Gastro, który dzięki zawartości trzech ziół (mięty, kminku i rumianku) i wyciągu z ostropestu plamistego kompleksowo stymuluje pracę całego układu trawienia, w tym m.in.: usprawnia rozkład pokarmów, działa rozkurczowo i wiatropędnie, wspiera pracę wątroby.
Zioła wspomagające pracę wątroby i dróg żółciowych
Zioła od zawsze były stosowane do wspierania pracy wątroby, jej ochrony i regeneracji. Często mają one także wpływ na pracę dróg żółciowych i stymulują produkcję żółci. Najpopularniejsze zioła na wątrobę to ostropest plamisty i karczoch zwyczajny, wspomagane niekiedy przez ziele skrzypu, pokrzywę czy wyciągi z liści brzozy.
Ostropest plamisty – wyciąg z owoców ostropestu zawiera sylimarynę (kompleks flawonolignanów). To związki o właściwościach antyhepatotoksycznych, co znaczy, że ochraniają wątrobę przed toksynami, dodatkowo wspierają jej pracę oraz stymulują jej naturalną regenerację. Dodatkowo wyciąg z ostropestu zabezpiecza komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, wspiera procesy trawienia i stymuluje fizjologiczną produkcję żółci. Co więcej – przyczynia się także do utrzymania prawidłowego stężenia glukozy we krwi,. Preparaty wspierające pracę wątroby z ostropestu są dostępne w formie: owoców do zaparzania, suplementów diety (np. Ostropest plamisty w kapsułkach), leków (np. Sylimarol 70® mg) stosowanych wspomagająco w zaburzeniach czynności wątroby oraz po jej uszkodzeniu.
Karczoch zwyczajny – dzięki zawartości cynaryny wyciąg z karczocha ochrania komórki wątroby, ma właściwości żółciotwórcze i żółciopędne, co usprawnia trawienie pokarmów. Oprócz tego korzystnie wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Wyciąg z karczocha wpływa także na regulację poziomu cukru we krwi. Dostępny jest w formie ziołowych suplementów diety (np. Karczoch zwyczajny w kapsułkach).
Przy zaburzeniach czynności wątroby i dróg żółciowych oraz przy podwyższonym stężeniu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, warto sięgnąć wspomagająco po leki ziołowe oparte właśnie na ostropeście i karczochu (np. Sylicynar®).
Herbaty ziołowe na wzdęcia i zaparcia
Koper włoski – zwany również fenkułem, pomaga łagodzić uczucie pełności, ułatwia trawienie i usuwa wzdęcia. Owoce kopru włoskiego mają w swoim składzie substancje o właściwościach rozkurczowych i pobudzających trawienie. Z tego też powodu warto pić herbatę ziołową z kopru włoskiego szczególnie po obfitych i ciężkostrawnych posiłkach. Pita na co dzień – reguluje pracę układu pokarmowego i zapobiega gromadzeniu się gazów w jelitach. A jak przygotować herbatę ziołową z kopru włoskiego? Wystarczy zalać łyżeczkę suszonych owoców kopru lub jedną saszetkę ziół Koper włoski FIX – Tylko Natura wrzącą wodą i zaparzać pod przykryciem od 5 do 8 minut. Małym dzieciom warto podawać nieco słabszą herbatkę.
Senes – to roślina znana ze swoich właściwości przeczyszczających, a herbaty i preparaty z senesu należą do jednych z najczęściej stosowanych roślinnych środków na zaparcia. Herbata ziołowa z liści i owoców senesu łagodzi dolegliwości trawienne, usprawnia pracę jelit i ułatwia wypróżnianie. Co ważne – jest przeznaczona wyłącznie do krótkotrwałego stosowania przy zaparciach. Najwygodniejszą formą przyjmowania senesu są herbaty do zaparzania (np. Senes FIX – Tylko Natura) – ich działanie jest widoczne po kilku-kilkunastu godzinach, dlatego warto wypić napar z senesu wieczorem, aby osiągnąć efekt w godzinach porannych.
Osobom, które mają problem z perystaltyką jelit, prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego i z regularnym wypróżnianiem, można polecić herbaty ziołowe będące mieszanką powyższych ziół (np. zioła do zaparzania Alax® FIX z senesem i koprem). Liście senesu pobudzają pracę jelit, a owoc kopru ma właściwości rozkurczające i wiatropędne. Połączenie obu tych ziół w wygodnej formie herbaty do zaparzania w saszetkach pozwala w łatwy sposób radzić sobie z wymienionymi dolegliwościami układu pokarmowego.