Wątroba to duży narząd, umiejscowiony w prawej, górnej części jamy brzusznej. Jest to jednocześnie organ pełniący wiele istotnych dla życia funkcji, związanych z syntezą, metabolizmem i magazynowaniem związków wytworzonych lub wprowadzonych do organizmu z zewnątrz. Każdego dnia na wątrobę oddziałuje mnóstwo czynników, z których część może prowadzić do uszkadzania tego narządu.
Stan taki często nie daje żadnych objawów, gdyż wątroba nie posiada unerwienia. O zaburzeniach pracy narządu świadczyć może złe samopoczucie, ogólne zmęczenie i osłabienie. Zaburzenia funkcji wątroby prowadzą też do problemów trawiennych – powodują wzdęcia, uczucie ciężkości i ból brzucha oraz nudności. W badaniach krwi obserwuje się natomiast podwyższenie poziomu enzymów wątrobowych (ALAT i AspAT) oraz bilirubiny.
Z czasem może dochodzić do zmian w strukturze narządu, prowadzących do stłuszczenia i zwłóknienia, czyli marskości wątroby. Szczególnie groźne dla wątroby są:
- nadużywanie alkoholu,
- stosowanie przewlekle oraz nadużywanie leków,
- ekspozycja na substancje toksyczne,
- bakterie, pasożyty i wirusy wywołujące zapalenie wątroby (szczególnie WZW typu B i C),
- zastój żółci, spowodowany całkowitą lub częściową niedrożnością przewodów żółciowych,
- wysokotłuszczowa dieta powodująca zmiany w składzie żółci.
Wyciągi roślinne o działaniu osłonowym na wątrobę
Spośród substancji pochodzenia naturalnego o działaniu hepatoochronnym najlepiej przebadanym klinicznie związkiem jest niewątpliwie sylimaryna, wyizolowana z ostropestu plamistego. Wiele badań poświęcono również związkom fosfolipidowym, wyodrębnionym z nasion soi. Działanie wspomagające pracę wątroby wykazują także wyciągi z karczocha, ziele rzepiku, ziele krwawnika, korzeń mniszka, ziele dziurawca oraz ziele glistnika.
Ostropest plamisty (Silybum marianum)
Lecznicze właściwości ostropestu były znane już w Starożytności (opisane przez Teofrasta w IV w. p.n.e.). Aktywną częścią rośliny są nasiona, z których pozyskuje się kompleks flawonolignanów zwany sylimaryną (najważniejszy z nich to sylibina). Związki te chronią komórki wątroby przed czynnikami toksycznymi oraz wspomagają procesy regeneracji uszkodzonego narządu. Sylimaryna jest antyoksydantem, działa przeciwzapalnie, a także hamuje procesy włóknienia i wnikanie toksyn do wnętrza komórek wątroby. Dodatkowo pobudza syntezę białek w uszkodzonych narządach oraz zmniejsza poziom „złego” cholesterolu oraz trójglicerydów. Prace naukowe sugerują także aktywność przeciwreumatyczną i przeciwnowotworową sylimaryny.
Fosfolipidy sojowe (Glycine max)
Fosfolipidy, otrzymywane z nasion soi to estry wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Po podaniu doustnym związki te wchłaniają się do krwiobiegu, a następnie wbudowują do błon biologicznych, zwiększając ich płynność i pobudzając transport błonowy. W przypadku wątroby mówimy o tak zwanej stabilizacji błon hepatocytów. Badania kliniczne potwierdzają ich przydatność przy leczeniu stłuszczenia i zapalenia wątroby spowodowanego nadużywaniem alkoholu oraz zakażeniem wirusowym (głównie WZW typu C). Podobnie jak sylimaryna fosfolipidy wpływają korzystnie na poziom cholesterolu, przyczyniając się do zwiększania jego rozpuszczalności w przewodach żółciowych i tym samym zapobiegając odkładaniu się złogów cholesterolowych.
Sylimaryna plus fosfolipidy w jednym leku
Unikalne połączenie dwóch substancji o udokumentowanym działaniu hepatoochronnym i hepatoregenerującym znajdziemy w preparacie Essylimar®. Jedna tabletka zawiera 100 mg kompleksu sylimarynowo-fosfolipidowego o zawartości 30% flawonolignanów (w przeliczeniu na sylibinę) i 1,5 % fosforu. Zestawienie takie jest korzystne i daje optymalny efekt leczniczy dzięki wykorzystaniu dwóch różnych mechanizmów działania związków pochodzenia naturalnego – sylimaryny i fosfolipidów sojowych.
Stosowanie leku Essylimar®
Nieprzestrzeganie zasad dawkowania preparatów działających ochronnie na wątrobę jest częstym błędem stosujących go pacjentów. Preparaty te powinno się przyjmować trzy razy dziennie, po posiłku. W zależności od nasilenia problemu jednorazowo można przyjmować 1 lub 2 tabletki według schematu dawkowania 3×1 albo 3×2. Długość kuracji w stanach przewlekłych powinna wynosić minimum 2-3 miesiące.
Przeciwwskazania i działania niepożądane leku Essylimar®
Preparat jest bezpieczny i praktycznie nie wykazuje działań niepożądanych, przez co można go stosować w długofalowej terapii. Może niekiedy powodować łagodne zaburzenia żołądkowo-jelitowe i nieznaczny efekt przeczyszczający. Najlepiej przyjmować go po posiłku.
Ze względu na brak wystarczających badań Essylimar jest przeciwwskazany dla dzieci poniżej 12. roku życia oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią.