Popularny kasztan to tak naprawdę kasztanowiec zwyczajny, którego prawie każda część jest wykorzystywana w lecznictwie i kosmetologii. Jakie właściwości ma wyciąg z kasztanowca? Dlaczego leki i maści na żylaki na bazie kasztanowca cieszą się tak dużą popularnością?
Kasztanowiec to potężne drzewo, powszechnie znane ze względu na swoje piękne kwiaty tradycyjnie zwiastujące nadejście czasu matur oraz kształtne gładkie owoce, będące symbolem nadejścia jesieni. Ale kasztanowiec ma do zaoferowania zdecydowanie więcej.
Jakie właściwości ma wyciąg z kasztanowca?
Prawie każda część tej rośliny zawiera wartościowe substancje. Kora, niedojrzałe owoce, białe kwiaty oraz nasiona są źródłem saponin triterpenowych, z których najważniejsza i najbardziej ceniona jest escyna. Inne związki w nich zawarte o dobroczynnym wpływie na zdrowie to: kumaryny, flawonoidy, fenolokwasy, garbniki. Nasiona dodatkowo zawierają karotenoidy, sterole, cukry, skrobię i substancje mineralne. W lecznictwie i w przemyśle kosmetycznym najczęściej wykorzystuje się jako surowiec kwiaty i korę kasztanowca ze względu na ich skład oraz wysokie stężenie wartościowych substancji.
Związki zawarte w wyciągu z nasion kasztanowca mają szerokie właściwości: hamują rozwój stanu zapalnego, działają przeciwwysiękowo i ściągająco, uszczelniają ściany naczyń krwionośnych i przywracają im elastyczność, hamują powstawanie obrzęków oraz ułatwiają ich łagodzenie, zmniejszają ból, działają przeciwzakrzepowo i zwiększają prawidłowe ukrwienie tkanek.
Zastosowanie wyciągu z kasztanowca w lecznictwie i kosmetyce
Kasztanowiec na żylaki – wspomniana już escyna łagodzi stany zapalne uszkadzające naczynia krwionośne i wzmacnia ścianki żył, co zapobiega ich rozciąganiu się i powstawaniu żylaków. Wyciąg z kasztanowca jest ważnym składnikiem leków przeciwżylakowych (np. w postaci tabletek np. lek na żylaki Esceven), żel i maści na żylaki.
Kasztanowiec wzmacnia naczynia krwionośne – to ważny składnik linii kosmetycznych przeznaczonych do cery naczynkowej. Kremy, balsamy i maseczki oparte na wyciągu z kasztanowca w naturalny sposób hamują powstawanie „pajączków”. To zasługa escyny, flawonoidów i kumaryny, które wzmacniają ścianki naczyń i uszczelniają je, jednocześnie zmniejszając ich skłonność do pękania. Wyciąg z kasztanowca można także znaleźć w kosmetykach poprawiających napięcie skóry, m.in. w kremach do cery wiotkiej i dojrzałej.
Kasztanowiec ma działanie przeciwzakrzepowe – escyna i flawonoidy zmniejszają lepkość krwi, rozrzedzają ją i ułatwiają jej przepływ. Mają także wpływ na opóźnienie procesów krzepnięcia, co skutkuje usprawnieniem przepływu krwi i zapobiega tworzeniu się zakrzepów wewnątrz naczyń krwionośnych. Ta właściwość wyciągu z kasztanowca znalazła zastosowanie w lekach na hemoroidy (np. maść na hemoroidy z kasztanowca Aesculan), w leczeniu zastojów żylnych, przy zaburzeniach ukrwienia tkanek oraz w leczeniu zakrzepowego zapalenia żył.
Kasztanowiec na obrzęki. Substancje z kasztanowca, które uszczelniają naczynia krwionośne i wzmacniają ich ścianki, zapobiegają także wysiękowi osocza krwi z naczyń do otaczających tkanek. Maści i żele na obrzęki z kasztanowca (np. Esceven żel) łagodzą uczucie tzw. ciężkich nóg, bolesność, zmniejszają obrzęki i poprawiają kondycję naczyń krwionośnych kończyn dolnych. Są polecane osobom mającym predyspozycje do tworzenia się obrzęków, np. przebywającym długi czas w pozycji siedzącej lub pracujących na stojąco.
Wyciąg z kasztanowca jako lek na krwiaki, zapalenia ścięgien i odmrożenia. Substancje zawarte w kasztanowcu mają działanie przeciwzapalne, ściągające, usprawniają przepływ krwi i przeciwbakteryjne. Wykorzystuje się je do leczenia uszkodzeń skóry, takich jak: siniaki, odmrożenia czy drobne oparzenia. Preparaty na bazie kasztanowca zaleca się także przy łagodzeniu objawów zapalenia ścięgien. W leczeniu stosuje się okłady z naparów z kwiatów, kory lub liści kasztanowca, które zmniejszają krwiaki i obrzęki, przyspieszają wchłanianie wysięków i poprawiają krążenie krwi w skórze.
Kosmetyki z kasztanowcem na cellulit. Działanie przeciwobrzękowe wyciągu z kasztanowca, który jednocześnie poprawia mikrokrążenie i uszczelnia naczynia krwionośne, znalazło zastosowanie do zwalczania cellulitu. Masaże z wykorzystaniem kosmetyków na cellulit opartych na kasztanowcu ułatwia usuwanie toksyn z tkanki podskórnej, co uwidacznia się w postaci zmniejszenia „pomarańczowej skórki”.