Skóra zimą narażona jest na działanie mrozu i wiatru, które niekorzystnie wpływają na jej kondycję. Nie pomaga także suche i nagrzane powietrze w pomieszczeniach. Zaczerwienienie, podrażnienie i przesuszenie to najczęstsze problemy skórne w czasie zimy. Jak pielęgnować skórę zimą? I jak wykorzystać do tego zioła?
Cera staje się matowa i szara, a niskie nasłonecznienie sprawia, że dodatkowo wydaje się blada i zmęczona. Skóra całego ciała trudniej oddycha schowana pod grubymi ubraniami, staje się szorstka i mało elastyczna. Jeśli dodamy do tego jeszcze narażenie na nagłe zmiany temperatury i wilgotności przy przechodzeniu z zewnątrz do nagrzanych pomieszczeń, to mamy już kompletną listę zagrożeń dla skóry podczas zimowych miesięcy. Wymienione czynniki to duże obciążenie dla skóry, która szybko traci wodę i warstwę ochronną, staje się przesuszona i zaczyna się łuszczyć. Jak zatem naturalnie dbać o skórę zimą? Po jakie zioła sięgać? Podpowiadamy.
Kremy ochronne z rumiankiem i aloesem
Mowa tu zarówno o kremach na dzień, jak i kosmetykach chroniących przed zimnem. Zimowy krem na dzień powinien być zdecydowanie bogatszy niż krem stosowany w ciepłych miesiącach. Mniej nawilżać, a bardziej odżywiać i chronić przed niekorzystnymi składnikami atmosferycznymi.
W zimie do ochrony, odżywienia, nawilżenia i natłuszczenia warto stosować masła, kremy, oleje roślinne czy woski. Doskonale nawadniają cerę i zapobiegają utracie wody. Zwróćmy uwagę, by zawierały witaminę C, która wzmacnia powierzchniowe naczynia krwionośne, alantoinę czy D-pantenol, ekstrakty z aloesu lub rumianku. Te ostatnie mają przede wszystkim działanie łagodzące, by zmniejszać podrażnienie i chronić osłabioną skórę.
Ważny jest także odpowiedni dobór kremu ochronnego do typu cery. Do suchej lepiej stosować tłusty krem, do mieszanej lub tłustej – odpowiedni będzie półtłusty, by zbytnio jej nie obciążył.
Masła i oleje roślinne: oliwa z oliwek, masło shea, olej kokosowy, masło kakaowe, olej jojoba, olej macadamia, olej arganowy
Pielęgnację skóry zimą w domowym zaciszu warto oprzeć na kosmetykach o bogatszym składzie, które dogłębnie odżywiają, nawilżają, regenerują oraz odbudowują warstwę hydrolipidową skóry. Oleje i masła roślinne są szczególnie cenne ze względu na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, antyoksydantów i składników o właściwościach łagodzących. Warto jednak pamiętać, że choć doskonale pełnią one swoje funkcje ochronne, natłuszczające i odżywcze, to kosmetyki pielęgnacyjne na zimę powinny także zawierać składniki nawilżające. Dlatego zwróćmy uwagę, by w składzie znalazły się: gliceryna roślinna, miód czy mocznik. Krem na bazie samych olejów lub maseł zapewni skuteczną ochronę przed podrażnieniami, jednak stosowanie go na co dzień może prowadzić do przesuszenia skóry. Zadbajmy zatem o odpowiednie nawilżenie.
Jakie zioła zimą są ważne dla skóry?
Nagietek dla regeneracji skóry
Po kosmetyki z wyciągiem z nagietka lekarskiego (tzw. calenduli) warto sięgać zimą ze względu na ich regeneracyjne i ochronne działanie. Obecność witaminy A i innych składników aktywnych sprawia, że kosmetyki z nagietkiem polecane są szczególnie dla cery problematycznej i podrażnionej. Wyciąg z nagietka zmiękcza skórę, łagodzi uczucie napięcia i szorstkości. Ponadto jego działanie regeneracyjne i ochronne sprawiają, że chroni ją przed łuszczeniem się, zmianami trądzikowymi i gromadzeniem zanieczyszczeń. Kosmetyki z nagietkiem łagodzą podrażnienia skóry wywołane działaniem niskiej temperatury.
Ostropest na ratunek
Ten sam kompleks sylimarynowo-fosfolipidowy, który „ratuje” komórki wątroby, neutralizuje także wolne rodniki i zabezpiecza barierę naskórkową przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Warto zatem sięgać po kosmetyki łączące w sobie wyciąg z ostropestu ze składnikami o działaniu natłuszczającym i nawilżającym (np. Flexiderm – specjalistyczny krem o właściwościach łagodzących i ochronnych).
Mydlnica lekarska i olej arganowy dla lśniących i zdrowych włosów
Zimą cierpi nie tylko skóra. Także włosy stają się matowe, szybko przetłuszczają się, „puszą” i elektryzują. Mydlnica lekarska od wieków stosowana była do pielęgnacji włosów, dając im zdrowy i piękny wygląd nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Płukanki z mydlnicy dbają o skórę głowy, dokładnie myją i odtłuszczają włosy. Stają się one lśniące i mocne.
Oleje roślinne świetnie sprawdzają się nie tylko do pielęgnacji skóry, ale także jako maski do włosów. Olej arganowy, nazywany także eliksirem młodości, jest używany od wieków nie tylko do masażu, do nawilżenia i natłuszczenia skóry czy jako olejek po opalaniu. To świetna maska na włosy, a wcierany regularnie w dłonie sprawia, że skóra staje się miękka i gładka, a paznokcie mocne. Bogaty w antyoksydanty i witaminę E, wzmacnia i odżywia skórę, włosy i paznokcie.
Zimą skóra wymaga specjalnej pielęgnacji. Potrzebuje jednocześnie dogłębnego natłuszczenia, odżywienia, nawilżenia i ochrony. Zioła, masła i oleje roślinne to świetne naturalne sposoby na utrzymanie skóry i włosów w dobrej kondycji, nawet gdy narażone są na niekorzystne warunki atmosferyczne.