Sezon grillowy w pełni, a wraz z nim ciężkostrawne i tłuste mięsne potrawy z rusztu. Ale wakacyjne problemy z trawieniem mają źródło nie tylko w grillowych ucztach. Pamiętajmy, że zaparcia i biegunki mogą pojawić się w każdej podróży i wynikać ze zmiany diety, klimatu, wody i rytmu dnia. Jak zapobiegać problemom z trawieniem podczas wakacji? Jak zioła mogą w tym pomóc?
Letnia dieta zwykle sprzyja dobremu samopoczuciu układu pokarmowego. Jemy dużo sezonowych owoców i warzyw bogatych w błonnik i inne substancje stymulujące trawienie. Pijemy dużo płynów dla ochłody i dla dobrego nawodnienia organizmu. W lecie także znacznie więcej ruszamy się na świeżym powietrzu, co zwiększa motorykę jelit. Dieta bogata w owoce i warzywa, dużo płynów, aktywność fizyczna – te czynniki sprzyjają dobremu trawieniu. Pojawiają się jednak sytuacje, kiedy zmagamy się z biegunką, zaparciem, zgagą, niestrawnością czy uczuciem pełności żołądka. Kiedy najczęściej pojawiają się problemy z trawieniem i jak sobie z nimi radzić?
Z czego wynikają trudności z trawieniem podczas wakacji?
Powodów może być wiele. Najważniejsze to przede wszystkim obfite ciężkostrawne posiłki – takie, jakie często zjadamy podczas wieczorów i weekendów przy grillu. Po mięsnej i tłustej uczcie mogą pojawić się wzdęcia, uczucie ciężkości, niestrawność, zgaga czy trudności z trawieniem. Innym powodem są częste w okresie wakacyjnym podróże. Z założenia mają umilić czas, zrelaksować i poprawić samopoczucie, jednak podróżowanie może mieć także swoje złe strony. Należy do nich stres związany z napiętym planem podróży, zmiana diety (szczególnie, gdy wybieramy się w daleką podróż do kraju o zupełnie odmiennych zwyczajach żywieniowych), zmiana rytmu dnia, często zapominamy także o piciu odpowiedniej ilości płynów. To wszystko może skutkować pojawieniem się trudności z wypróżnianiem i zaleganiem treści pokarmowej w jelitach. Innym objawem może być biegunka, spowodowana odmiennymi produktami żywnościowymi czy spożyciem wody o innym składzie mikrobiologicznym niż ten, do którego organizm był przyzwyczajony.
Sposoby na wakacyjne problemy z trawieniem
Jedz dużo owoców i warzyw. Dbaj o to, aby każdy posiłek zawierał owoce i warzywa bogate w błonnik. Zasada ta szczególnie dotyczy uczty z grilla – pamiętaj, aby do tłustych mięsnych produktów dodawać dużo sałatek. To pomoże ci uniknąć niestrawności i uczucia ciężkości.
Pij dużo zdrowych płynów. W upalnych letnich miesiącach organizm szczególnie potrzebuje dobrego nawodnienia. Pamiętaj, aby pić dużo płynów, ale tych, które wpłyną korzystnie na zdrowie – należą do nich: niegazowana woda mineralna, świeże wyciskane soki owocowo-warzywne i herbaty ziołowe. Szczególnie te ostatnie mają korzystny wpływ na układ pokarmowy – z jednej strony nawadniają organizm, a z drugiej, dzięki właściwości zaparzonych ziół, wspomagają pracę układu pokarmowego. Podczas podróży unikaj płynów (w szczególności wody) z niewiadomego źródła, zawsze sięgaj po przegotowaną lub butelkowaną wodę.
Stosuj podobną dietę. Kiedy wyjeżdżasz w podróż, spróbuj nie zmieniać radykalnie swoich nawyków żywieniowych. Rozkładaj podobnie pory posiłków, nie przejadaj się, spróbuj także spożywać podobne w składzie posiłki. Jeśli nie jesteś pewien, jak twój żołądek zareaguje na nową potrawę, spróbuj najpierw małą porcję.
Stosuj profilaktycznie probiotyki. Jeśli spodziewasz się, że z planowaną podróżą mogą wiązać się problemy z trawieniem, wówczas przynajmniej na 1-2 tygodnie przed wyjazdem zacznij stosowanie probiotyków, które wzmocnią twoją florę bakteryjną i ułatwią poradzenie sobie z „obcymi” bakteriami podczas podróży. Jeśli to możliwe, stosuj probiotyki podczas całego wyjazdu.
Zabierz apteczkę pierwszej pomocy. Warto mieć przy sobie preparaty, które pomogą w razie potrzeby na mniejsze i większe problemy z trawieniem, w tym m.in.: środki na biegunkę, węgiel aktywny, elektrolity, preparaty ziołowe na zaparcia (np. lek Alax dostępny bez recepty na bazie wyciągu z aloesu i kory kruszyny).
Jakie zioła na trawienie?
Herbaty ziołowe to naturalny i zdrowy sposób, nie tylko na nawodnienie organizmu w letnie upalne dni, ale także na problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Po jakie zioła warto sięgnąć, aby poprawić trawienie?
Oto najpopularniejsze zioła stosowane na trawienie i poprawę metabolizmu:
mięta – w postaci ziołowej herbaty wzmaga produkcję i wydzielanie żółci, stymuluje wydzielanie soku żołądkowego, reguluje motorykę jelit i ma właściwości wiatropędne (redukuje wzdęcia);
koper włoski – jest pomocny w zapobieganiu wzdęciom, zmniejsza uczucie pełności;
rumianek – pobudza wydzielanie żółci, reguluje pracę jelit, stymuluje apetyt, zapobiega uczuciu pełności i wzdęciom;
melisa – reguluje pracę układu pokarmowego, stymuluje wydzielanie soku żołądkowego;
dziurawiec – stymuluje produkcję i wydzielanie żółci, reguluje pracę jelit;
senes – ma właściwości przeczyszczające, może być stosowany krótkotrwale do redukcji zaparć wynikających z nieprawidłowej diety; aloes – pozytywnie wpływa na produkcję żółci, ma właściwości przeczyszczające;
ostropest plamisty – wspomaga pracę wątroby, stymuluje produkcję żółci, reguluje procesy trawienne.
Zioła na trawienie można stosować na wiele sposobów – najpopularniejsze to herbaty ziołowe lub suplementy diety, na lato polecane są także ziołowe orzeźwiające lemoniady. Dobrym rozwiązaniem są mieszanki ziołowe do zaparzenia (np. Alax fix z koprem i senesem na trudności z trawieniem lub Sylimarol fix wspomagający pracę układu trawiennego).