Zapalenie pęcherza moczowego i dróg moczowych jest dolegliwością, która dosyć często przydarza się osobom dorosłym. Szacuje się, że każdego roku dotyka ona około 150 milionów osób. Znacznie częściej pojawia się ono u kobiet, niż u mężczyzn. Mniej więcej połowa wszystkich kobiet przechodzi zapalenie dróg moczowych przynajmniej jeden raz w ciągu życia. Bardzo powszechne są też nawroty tej choroby. Nawet 10% kobiet może mieć do niej większą skłonność i przechodzić ją nawet raz w roku. Utrzymanie układu moczowego w dobrym stanie może uchronić przed problemem, jakim jest infekcja dróg moczowych. Pomocne będą tutaj lecznicze zioła i preparaty ziołowe. Które z nich wybrać i kiedy po nie sięgać? Jakie dobre nawyki warto w sobie wyrobić, aby nie spotkało nas zakażenie układu moczowego?
Jakie zioła wspomagają układ moczowy?
Bezpośrednią przyczyną powstawania infekcji dróg moczowych są bakterie w moczu. Najczęściej dostają się one do układu moczowego z zewnątrz, przez cewkę moczową. Stamtąd przedostają się do pęcherza moczowego, a następnie do wyżej położonych części układu moczowego. Oddawanie moczu wypłukuje drobnoustroje z organizmu na zewnątrz. Aby proces ten był skuteczny, konieczne jest picie dużej ilości wody. Niekiedy polecane jest nawet 2- 2,5 litra dziennie.
Dodatkowym wsparciem dla układu moczowego z pewnością są zioła o działaniu moczopędnym. Ich działanie polega na zwiększaniu ilości wydalanego moczu. To sprawia, że toksyny są usuwane z organizmu szybciej. Jednym z najdłużej wykorzystywanych środków działających w ten sposób są liście brzozy. O dobroczynnych właściwościach tego drzewa wiedzieli mieszkańcy północnej Europy, Ameryki oraz Azji. Napar z liści brzozy był niegdyś wykorzystywany jako środek przeciwreumatyczny. Dziś szeroko wykorzystujemy jego własności wspierające pracę układu wydalniczego. Dawni mieszkańcy południowo- wschodniej Azji również mieli swój ziołowy środek wspomagający nerki. Jest to ortosyfon- roślina, rosnąca m.in. w Tajlandii, Wietnamie, Indonezji i Malezji. Ludzie, żyjący w tych stronach wykorzystywali napar z jej liści jako środek przeciw gorączce, reumatyzmowi, dnie moczanowej i problemom z nerkami. Do Europy trafiła stosunkowo późno, bo pod koniec XIX wieku. Napar z liści ortosyfonu najpierw zdobył popularność jako napój- „herbata z Jawy”. Ortosyfon stał się również rośliną ozdobną. Od jego charakterystycznego wyglądu pochodzi jego druga potoczna nazwa- „kocie wąsy”. Pręciki jego kwiatów są wyjątkowo długie, dlatego z wyglądu mogą przypominać wąsiki kota. W końcu wzięto pod uwagę także jego wpływ na ludzkie ciało. Liść brzozy i liść ortosyfonu występują razem w suplemencie diety Urosept Fix. Przyczynia się on do prawidłowego funkcjonowania dróg moczowych. Poprawia komfort wydalniczy i funkcjonowanie nerek, przez co zwiększa się wydalanie wody i toksyn z organizmu. Zalecana porcja do spożycia to napar z jednej saszetki, spożywany 2 razy dziennie. Jedną saszetkę należy zalać 200 ml wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem 5-10 minut. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Urosept Fix nie jest wskazany dla kobiet w ciąży ani dla dzieci.
Co należy robić, aby uchronić się przed infekcją układu moczowego?
Kobiety są znacznie bardziej podatne na zakażenie dróg moczowych, niż mężczyźni. Z tego względu większość dobrych sposobów na uniknięcie zapalenia dróg moczowych jest skierowana właśnie do kobiet. Podstawową sprawą jest zachowanie higieny osobistej, zwłaszcza przed i po zbliżeniach intymnych. Właśnie wtedy najczęściej dochodzi do przeniknięcia bakterii ze skóry do dróg rodnych, a stamtąd do cewki moczowej. Przed stosunkiem powinno się oddać mocz, a następnie umyć odkażającym środkiem do higieny intymnej. Można powtórzyć te czynności także po zbliżeniu. Bezwzględne zachowanie czystości obowiązuje także partnera.
Panie w czasie lub po menopauzie także są narażone na częstsze infekcje, ponieważ obniża się u nich poziom estrogenów, które wpływają ochronnie na układ moczowy. Dla nich korzystne będzie zażywanie preparatów probiotycznych, aby utrzymać w dobrym stanie prawidłową florę bakteryjną dróg rodnych.
Przyczyną zakażenia mogą być także bakterie, bytujące w końcowej części przewodu pokarmowego. Niekiedy u kobiet może dojść do ich przeniesienia z odbytu do cewki moczowej, ponieważ znajdują się one blisko siebie. Podczas wizyt w toalecie należy zawsze pamiętać, aby podcierać się w kierunku od pochwy do odbytu, nigdy odwrotnie. Dobrym wyborem może też być umycie się od razu po zejściu z sedesu.
Picie dużej ilości wody jest polecane zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Woda przepłukuje drogi moczowe i usuwa z nich bakterie, które mogłyby tam się znaleźć. Zdrowej osobie wystarczy 1,5 litra dziennie. Kiedy zauważymy u siebie pierwsze objawy zakażenia, warto zwiększyć tę ilość do 2- 2,5 litra. Niewskazane natomiast jest picie mocnej herbaty, kawy, alkoholu oraz kwaśnych soków. Napoje te mogą podrażniać pęcherz i wywoływać częstsze parcie na mocz.
Jak rozpoznać objawy zapalenia pęcherza?
Objawy infekcji dróg moczowych z reguły są dosyć charakterystyczne i łatwe do rozpoznania, chociaż nie u wszystkich będą jednakowe. Najczęściej są to: ból albo pieczenie przy oddawaniu moczu, częste uczucie parcia na mocz (równocześnie ilość moczu może być mniejsza, niż zazwyczaj), ból w dolnej części podbrzusza, uczucie zmęczenia, lekka gorączka oraz nieprzyjemny zapach moczu lub jego zmętnienie. W razie wątpliwości, czy rzeczywiście jest to zakażenie, konieczne będzie wykonanie badania moczu. Wykaże ono, czy bakterie w moczu są obecne, czy nie oraz wskażą lekarzowi możliwości przeprowadzenia skutecznej terapii.
Ziołowym lekiem, który wspomaga leczenie zakażeń układu moczowego jest Urosept. Zawiera on w składzie kilka wyciągów ziołowych o działaniu moczopędnym: wyciąg z liści brzozy, korzenia pietruszki, naowocni fasoli, ziela rumianku i liści borówki brusznicy, a ponadto także cytrynian sodu i cytrynian potasu, które regulują odczyn moczu. Tak dobrany zestaw składników sprawia, że Urosept może być stosowany przy zakażeniach dróg moczowych oraz w kamicy dróg moczowych.
Zalecany sposób dawkowania to 3 razy dziennie po 2 tabletki, które należy popić szklanką wody. Urosept nadaje się dla osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 12. roku życia. Leczenie najlepiej jest podjąć od razu po wystąpieniu pierwszych objawów, ponieważ niezaleczone zapalenie dróg moczowych może rozwinąć się w zapalenie nerek, które jest groźniejsze dla zdrowia i trudniejsze do wyleczenia. Objawy zapalenia nerek to m.in. bardzo wysoka gorączka, sięgająca 40°C , silny ból po obu stronach dolnej części pleców, dreszcze, nudności i wymioty. W takiej sytuacji konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem.