Latem skóra narażona jest na działanie wielu czynników mających na nią niekorzystny wpływ. Promienie słoneczne, wysoka temperatura, klimatyzacja, chlorowana lub słona woda wysuszają ją, niekiedy wywołując podrażnienia. Szczególnie mocno odczuwa to skóra z problemami. Jak zregenerować ją po lecie? Co pomoże przywrócić jej piękny i zdrowy wygląd?
Plażowanie, kąpiele, klimatyzowane pomieszczenia w upały – to, co najprzyjemniejsze podczas wakacyjnych wyjazdów, ma też największy wpływ na wygląd i kondycję skóry. Często po lecie jest ona przesuszona i ściągnięta, może stać się tkliwa, swędząca i szczególnie podatna na podrażnienia. To znak, że jest odwodniona i potrzebuje intensywnej regeneracji.
Co wpływa na kondycję skóry latem?
Nawet mimo regularnego nawilżania, złuszczania i stosowania kremów z filtrami, częsta ekspozycja na słońce, wodę, wiatr lub klimatyzację sprawia, że skóra staje się odwodniona, traci swoją jędrność i sprężystość, może się nawet łuszczyć, pojawiają się na niej przebarwienia, a rozszerzone naczynka stają się bardziej widoczne.
W wyjątkowo trudnej sytuacji może znaleźć się cera, która już bez dodatkowych szkodliwych czynników jest problematyczna. Osoby ze skórą nadmiernie suchą, alergiczną i atopową powinny szczególnie zadbać o pielęgnacji skóry latem. A po lecie zadbać o kompleksową regenerację.
Czynniki, które latem niekorzystnie działają na skórę:
- Promieniowanie słoneczne (w tym UV) – mimo że latem chętnie wystawiamy skórę na słońce by uzyskać piękną opaleniznę, to warto do tematu podejść rozsądnie. Słońce wysusza skórę i uszkadza jej płaszcz hydro-lipidowy, chroniący naskórek i niżej położone warstwy przed nadmiernym parowaniem wody. Działanie słońca jest połączone także z ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe. Szczególnie niebezpieczne jest promieniowanie UVA, które wnika w głębsze warstwy skóry, powoduje powstanie przebarwień, wysusza i przyspiesza procesy starzenia się, co widać w postaci bruzd i zmarszczek.
- Kąpiele – skórze szkodzi zarówno słona, jak i chlorowana woda. Wysuszają skórę oraz uszkadzają ochronną warstwę lipidową na jej powierzchni. Krople wody na skórze po kąpieli skupiają promienie słoneczne, co może skutkować powstawaniem podrażnień. Zwiększa się także przenikalność szkodliwego promieniowania UV.
- Wiatr i klimatyzacja – spadek wilgotności związany z przebywaniem w klimatyzowanym pomieszczeniu sprawia, że szczególnie nasila się skłonność skóry do alergii i podrażnień. Broni się ona poprzez zwiększoną produkcję łoju, co z kolei skutkuje pojawieniem się wyprysków.
Zadbaj o skórę po lecie
Do regeneracji skóry suchej i wrażliwej trzeba podejść kompleksowo, działając jednocześnie z zewnątrz i od środka. Odpowiednie kosmetyki do regeneracji skóry po lecie, nawodnienie organizmu i różnorodna dieta bogata w określone składniki pozwolą na powrót do dobrej kondycji.
Kosmetyki. Podstawą jest systematyczne stosowanie kosmetyków nawilżających, odżywiających i natłuszczających, które dodatkowo będą stymulować odbudowę warstwy hydro-lipidowej na powierzchni naskórka. Warto sięgać przede wszystkim po masła, balsamy i kremy do suchej skóry, które dodatkowo złagodzą podrażnienia.
Jakich składników warto szukać w kremach regeneracyjnych? Najważniejsze to:
- witaminy A i E, które odżywiają skórę i przyspieszają jej regenerację, przyczyniają się do zmniejszania widoczności przebarwień,
- witamina C – silny przeciwutleniacz, bierze udział w syntezie kolagenu, pomaga odbudowywać strukturę skóry,
- oleje i masła roślinne – delikatnie natłuszczają, odżywiają i łagodzą podrażnienia; zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które dodatkowo wygładzają i zmiękczają skórę,
- alantoina i d-pantenol – łagodzą podrażnienia, nawilżają, odbudowują warstwę ochronną naskórka,
- kompleks sylimarynowo-fosfolipidowy – łagodzi, odbudowuje, natłuszcza i nawilża (zawarty w kremie do skóry suchej i alergicznej Flexiderm),
- kwas hialuronowy – głęboko nawilża, pomaga skórze odzyskać elastyczność i jędrność,
- aloes – silnie nawilża i regeneruje,
- ceramidy roślinne – złuszczają, odżywiają, stymulują regenerację.
Ważnym elementem pielęgnacji przesuszonej, alergicznej oraz atopowej skóry są emolienty. To całe linie kosmetyczne, na które składają się kremy, emulsje, balsamy, mleczka i preparaty myjące, oparte na naturalnych olejach. Pozwalają na kompleksową pielęgnację i regenerację przesuszonej skóry. Głęboko nawilżają i natłuszczają ją, a do tego są wygodne w aplikacji. Dobrze wchłaniają się, nie pozostawiając tłustego filmu na powierzchni naskórka. Odbudowują warstwę ochronną, co sprzyja regeneracji, wchłanianiu odżywczych składników i utrzymaniu wody w komórkach skóry.
Prawidłowe nawodnienie. Latem skóra szybciej odwadnia się. Podczas upałów nie tylko intensywniej pocimy się, ale wysoka temperatura powoduje także dodatkowe parowanie wody z komórek skóry. Warto pamiętać, że skóra składa się w 20% z wody. Aby wyglądała zdrowo i jędrnie, musimy zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia. Najlepiej nadaje się do tego niegazowana woda mineralna i herbaty ziołowe.
Dieta. Wsparcie „od środka” pomoże w regeneracji głębszych warstw skóry. Warto sięgać po pokarmy bogate w:
- witaminę A (np. jajka, wątróbka, morele, dynie, brzoskwinie, pietruszka),
- witaminę C (np. pomidory, owoce cytrusowe, żurawina, papryka, pigwa),
- witaminę B5 (np. otręby pszenne, orzechy, pełnoziarniste zboża),
- witaminę B6 i B12 (obecne w jajkach, mleku i jego przetworach).
Wybierajmy także pokarmy bogate w pierwiastki takie jak: żelazo, cynk, selen, miedź i siarka.
Alternatywnie można sięgnąć po suplementy diety z witaminami oraz preparaty wspomagające regenerację skóry, włosów i paznokci.
Sucha i podatna na podrażnienia skóra potrzebuje intensywnej regeneracji po lecie. Aby umożliwić jej szybki i skuteczny powrót do dobrej formy, warto podejść do tematu kompleksowo. Stosowanie dobrych kosmetyków regenerujących, odpowiedniego nawodnienia i różnorodnej diety pozwoli wspierać ją „od środka” i „od zewnątrz”. Efektem będzie piękna, zdrowa i jędrna skóra.