Siniaki zdarzają się każdemu, jednak najczęściej są to wybroczyny po urazach lub drobnych stłuczeniach. U kobiet i starszych osób naczynia są bardziej kruche i mają większą tendencję do uszkodzeń. Krwiaki pod skórą pojawiają się także po upadkach, po wkłuciu wenflonu, po zastrzykach czy po pobieraniu krwi. Jak przyspieszyć ich gojenie się? Podpowiadamy.
Siniaki (sińce, krwiaki podskórne) to niewielkie wylewy krwi z uszkodzonych podskórnych naczyń krwionośnych. Zna je każdy od dziecka. Zazwyczaj powstają wskutek drobnych urazów i podczas aktywności sportowej. Mają także kilka nieoczywistych przyczyn, jak: upadki, miejsca po wkłuciach czy drobnych zabiegach. U niektórych osób zwiększona kruchość naczyń i większa predyspozycja do pojawiania się siniaków (nawet przy niewielkich kontuzjach) wynika z predyspozycji genetycznych.
Stłuczenia po upadkach – jak sobie z nimi radzić?
Uszkodzenie tkanek po upadku powoduje powstanie bolesnego sińca. Gojenie się stłuczenia zwykle zajmuje około 1-2 tygodni. W tym czasie nie wymaga ono leczenia, jednak potrafi skutecznie utrudnić codzienne normalne funkcjonowanie. Chcąc zmniejszyć dolegliwości bólowe i przyspieszyć regenerację tkanek, warto sięgnąć po domowe sposoby na siniaki i stłuczenia.
- Schłodzenie bolącego miejsca. Przyłóżmy zimny kompres (z lodu owiniętego w chusteczkę, termoforu czy schłodzonego okładu) na stłuczone miejsce. Pamiętajmy jedynie, aby czynnik chłodzący nie miał bezpośredniej styczności ze skórą. Zimno zmniejszy stan zapalny, obkurczy naczynia krwionośne i pozwoli ograniczyć dalsze wybroczyny podskórne.
- Masowanie bolącego miejsca. Kolistymi ruchami delikatnie masuj stłuczone miejsce, najlepiej wykorzystując do tego żel lub maść na siniaki. Pobudza to procesy regeneracji i wspomaga wchłanianie się składników aktywnych z preparatów. Masaż najlepiej wykonywać kilka razy dziennie, ale już po ustąpieniu pierwszego bólu i obrzęku.
- Unieś kończynę do góry. Jeśli uraz dotyczy ręki lub nogi, zaraz po nim unieś kończynę wysoko, ponad linię serca. Krew zacznie odpływać ze stłuczonego miejsca, co może ograniczyć rozległe wynaczynienie.
- Witamina C i rutyna. Przez kilka dni stosuj dietę bogatą w witaminę C (owoce cytrusowe, warzywa kapustne, owoce jagodowe), która uszczelnia naczynia krwionośne, co wspomoże proces ich regeneracji. Warto także stosować preparaty zawierające rytunę o dobroczynnym wpływie na kondycję naczyń.
- Maści i żele z apteki. Aby przyspieszyć gojenie się siniaków i stłuczeń warto sięgnąć po dostępne w aptece bez recepty ziołowe leki na bazie arniki górskiej i nagietka lub po preparaty z heparyną. Ich regularne stosowanie przyspiesza wchłanianie się wybroczyn i regenerację tkanek.
Siniaki po zastrzykach – jak ich uniknąć?
Rozległe siniaki po zastrzykach w brzuch to problem głównie cukrzyków, którzy regularnie muszą przyjmować insulinę. Są one trudne do uniknięcia, istnieje jednak kilka sposobów, by zmniejszyć prawdopodobieństwo ich pojawienia się. Jak zatem uniknąć sińców po regularnych zastrzykach w brzuch?
- Nie w to samo miejsce. Wielokrotne zastrzyki w to samo miejsce mogą powodować rozległe uszkodzenia tkanek i naczyń krwionośnych, co skutkuje pojawieniem się siniaków, a czasami również blizn.
- Dalej od pępka. Tkanki blisko pępka są wrażliwsze, należy zatem wybierać miejsca nieco oddalone od niego.
- Dłuższe igły. Praktyka pokazuje, że zastrzyki krótkimi igłami częściej skutkują pojawieniem się siniaków. Warto sprawdzić, czy taka zmiana pozwoli uniknąć pojawienia się uszkodzenia tkanek.
Zarówno przed, jak i po zastrzykach warto schłodzić miejsce wstrzyknięcia. Można to zrobić z wykorzystaniem kostek lodu zawiniętych w tkaninę, zimnych okładów lub schłodzonego termoforu. Zimno powoduje obkurczanie się drobnych naczyń krwionośnych, co zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia podczas wkłucia. Jeśli mimo wszystko sińce pojawiają się, pamiętajmy o domowych sposobach na radzenie sobie z tym problemem oraz o stosowaniu maści na siniaki dostępnych w aptece bez recepty.
Siniaki po pobraniu krwi – jak przyspieszyć ich gojenie się?
Pobieranie krwi w zgięciu łokcia lub na grzbiecie dłoni jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych. Niemal każdy z nas robi badania krwi przynajmniej raz na kilka lat, a wiele osób – nawet częściej. Przyczyną pojawienia się siniaków po pobierania krwi jest najczęściej nieumiejętne wkłucie się w żyłę, co skutkuje jej uszkodzeniem. Częściej pojawiają się podskórne wylewy krwi gdy osoba ma kruche naczynia. Często zdarza się to u osób starszych.
Drugą ważną przyczyną pojawienia się bolesnych siniaków jest wynaczynienie się krwi wskutek zbyt krótkiego lub niewłaściwego ucisku w miejscu wkłucia. Wówczas krew rozlewa się z uszkodzonych naczyń do pobliskiej tkanki podskórnej, co widoczne jest w postaci rozległego sińca. Towarzyszy mu ból, lekkie drętwienie i uczucie „ciągnięcia”. Podobne objawy mogą pojawić się po stosowaniu wenflonów. Niektórzy pacjenci skarżą się dodatkowo na obecność wyczuwalnej twardej grudki pod powierzchnią skóry.
Choć siniaki zwykle wchłaniają się samoistnie po kilku dniach, to bolesne zmiany na dłoni lub w zgięciu łokcia powodują znaczny dyskomfort i utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Aby przyspieszyć ich gojenie się, warto sięgnąć po domowe sposoby na siniaki lub smarować zmiany ziołowymi maściami na bazie arniki i nagietka.
Choć siniaki i stłuczenia to dość powszechny problem, nie stanowiący zagrożenia dla zdrowia, to potrafią skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie. Domowymi sposobami można przyspieszyć ich gojenie się. I warto z nich skorzystać, by ułatwić regenerację tkanek. Jeśli jednak siniaki pojawiają się bez wyraźnej przyczyny, towarzyszy im silny ból i obrzęk, warto udać się do specjalisty. Mogą to być objawy poważnej choroby.