Zastanawiasz się, czy ciebie także mogą dotyczyć problemy jamy ustnej? Aby to stwierdzić, powinieneś odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań dotyczących stanu zdrowia twojego uzębienia i możliwych problemów z nim związanych.
Rozpoznanie problemów jamy ustnej (pytania):
- Czy odczuwasz ból dziąseł i zębów? Jak często się one pojawia?
- Martwią cię krwawiące dziąsła? Czy krwawią samoistnie, czy w trakcie szczotkowania, gdy przypadkowo dochodzi do ich uszkodzenia?
- Niecierpliwisz się odczuwając dyskomfort w trakcie noszenia protez zębowych?
- Obserwujesz biało-żółte i często bolące zmiany w obrębie jamy ustnej (po wewnętrznej stronie policzków, lub w okolicy dziąseł)? Dziąsła otaczające „miejsce wyrastania” zębów obniżają się, przez co widać korzenie zębów?
Warto dowiedzieć się dlaczego w jamie ustnej mogą zachodzić dokuczliwe zmiany i w jaki sposób można zmniejszyć dyskomfort z nimi związany.
Ból w jamie ustnej – z czego może wynikać?
Często bagatelizujemy ból w obrębie jamy ustnej, będąc nieświadomymi możliwie poważnych przyczyn jego występowania. Zastanówmy się, w jakich sytuacjach możemy odczuwać ból w obszarze jamy ustnej i czy może on wymagać interwencji medycznej.
Ból zębów może wywoływać:
- stan zapalny dziąseł (paradontoza),
- uszkodzenia nerwów umiejscowionych w jamie ustnej,
- pęknięcie szkliwa,
- próchnica,
- nadwrażliwość zębów – najczęściej na produkty kwaśne, zimno lub ciepło,
- zanikanie dziąseł (i tym samym odsłanianie szyjek zębowych, oraz narażanie korzeni zębów na działanie czynników zewnętrznych, w tym przede wszystkim na wnikanie drobnoustrojów chorobotwórczych),
- utraty zęba,
- nieprawidłowo przeprowadzony zabieg dentystyczny, w trakcie którego doszło do podrażnienia miazgi zębowej (czyli struktury wypełniającej wnętrze zębów, zawierającej liczne naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe).
W przypadku bólu dziąseł, jako przyczyny należy wymienić przede wszystkim choroby infekcyjne dziąseł (zapalenie dziąseł), uszkodzenia mechaniczne (rany, rozcięcia), czy powstawanie odleżyn od protez.
Często, odczuwając ból w jamie ustnej obserwujemy także białawe naloty po wewnętrznej stronie policzków, lub na dziąsłach. Naloty te sygnalizują o infekcji (wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej).
Paradontoza – czym jest i jak się objawia?
Paradontoza to zapalenie przyzębia (infekcja przyzębia). Jest konsekwencją stanu zapalnego dziąseł, w trakcie którego dochodzi do namnażania się bakterii w obrębie kamienia nazębnego. Paradontoza nie powinna być bagatelizowana, ponieważ może doprowadzić do utraty zębów.
Protezy zębowe i problemy jakie mogą powodować
Protezy zębowe (potocznie określane jako sztuczne szczęki) to stałe lub ruchome uzupełnienia brakujących zębów. Mimo, że protezy kojarzone są głównie z osobami starszymi, które straciły cześć lub całość zębów, to nie tylko im są one przeznaczone. Protezy stosuje się również u osób młodych, w przypadku których doszło do nieodwracalnego uszkodzenia zębów. Protezy są używane również w formie „ratunkowej” dla zdrowych zębów, które są zagrożone nieprawidłowym wyrastaniem (wówczas usuwany jest ząb, blokujący prawidłowy wyrost sąsiadujących z nim zębów i wstawiona zostaje proteza zastępująca usunięty ząb). Ponadto protezy przywracają właściwe funkcjonowanie, to znaczy umożliwiają żucie, rozgryzanie, mówienie i naturalne ułożenie ust, a także chronią kości szczęki przed deformacją i zanikaniem.
Najczęstszym problemem dla użytkowników protez jest fakt ich chwiania, obluzowania i wrażenie „wypadania”. Dzieje się tak, wówczas gdy protezy są niedokładnie dopasowane, lub zakładanie przed wygojeniem się ran powstałych po usunięciu zębów (tak zwane bezpośrednie protezy pełne, wymagające korekty, po kilku miesiącach od użytkowania).
Kolejnym problemem są odleżyny. Odleżyny to uszkodzenia skóry wraz z tkankami znajdującymi się pod nią, sięgające aż do kości. Przyczyną powstawania odleżyn jest długotrwały ucisk, prowadzący w konsekwencji do niedotlenienia tkanek i ich martwicy. Przed odleżynami wynikającymi z niedopasowanej protezy można się uchronić. Przede wszystkim trzeba poinformować dentystę (protetyka – specjalistę od protez zębowych) o odczuwalnym ucisku i próbować ponownego dopasowania protezy. Może się to wiązać z piłowaniem, docięciem klamry, lub polerowaniem płyty protezy. Oczywiście nie warto wykonywać tego rodzaju zabiegów samodzielnie, bo proteza jest elementem delikatnym i może ulec łatwemu zniszczeniu.
Jeżeli doszło już do powstania odleżyn warto zastosować żel przyspieszający regenerację rany (np. Mucosit).
Jak można uchronić się przed dolegliwościami w obrębie jamy ustnej?
Istnieją proste sposoby na ból i zapalenie dziąseł. Dbałość o higienę jamy istnej, to podstawa w profilaktyce chorób dziąseł i przyzębia. Bez wątpienia zęby należy dokładnie szczotkować, przynajmniej dwa razy dziennie (a najlepiej po każdym posiłku), nitkować, a jamę ustną płukać specjalistycznym płynem. Dzięki takim zabiegom, powstrzymamy namnażanie się bakterii w jamie ustnej.
Niekiedy jednak nawet regularne zabiegi higieniczne nie wystarczają i wówczas warto rozważyć zastosowanie preparatów leczniczych.
Jak reagować na dolegliwości bólowe w jamie ustnej?
Zwykle rozważamy dwie opcje – przyjmowane samodzielnie leki na ból dziąseł lub wizytę u dentysty. Należy pamiętać, że pierwsze rozwiązanie powinno być tylko doraźnym sposobem na zmniejszenie dokuczliwych objawów. Nawet jeśli ból ustąpi trzeba udać się na wizytę do lekarza, aby określić źródło problemu.
Jakie preparaty można stosować w przypadku dolegliwości w jamie ustnej?
Niekiedy wydaje się, że najłatwiej sięgnąć po lek przeciwbólowy w postaci tabletki. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłby lek w formie żelu, który umożliwia stosowanie miejscowe, czyli w obszarze w którym występuje problem. Istnieją również preparaty zawierające naturalne zioła na ból dziąseł.
Jaki skład powinien charakteryzować dobry preparat na dolegliwości w jamie ustnej?
Preparat do stosowania w jamie ustnej powinien się wyróżniać działaniem przeciwbólowym, bądź znieczulającym, a także łagodzącym podrażnienia, eliminującym obrzęk, tamującym krwawienie, chroniącym przed rozwojem infekcji oraz przyspieszającym gojenie się ran.
Działanie tamujące krwawienie, inaczej ściągające otrzymuje się dzięki zastosowaniu wyciągu z kory dębu. Właściwości przeciwzapalne są domeną wyciągów roślinnych z rumianku, nagietka oraz podbiału. Ochronę przed wnikaniem bakterii mogą zapewnić wyciągi z tymianku i szałwii. Efekt przeciwbólowy można osiągnąć dzięki zastosowaniu olejka miętowego, któremu zawdzięczamy uczucie chłodu po nałożeniu żelu. Dodatkowe działanie znieczulające może zapewnić zastosowanie lidokainy. Natomiast przyspieszenie gojenia się ran, działanie ściągające i przeciwzapalne charakteryzuje allantoinę, która również powinna znaleźć się w składzie dobrego preparatu na dolegliwości jamy ustnej.
Mucosit – kompleksowa pomoc w stanach zapalnych przyzębia
Mucosit to lek w wygodnej formie żelu do stosowania miejscowego na dziąsła. Bogaty skład preparatu zapewnia skuteczność w leczeniu stanów zapalnych w obrębie dziąseł i przyzębia. Żel Mucosit charakteryzuje się wszystkimi wspomnianymi wyżej działaniami – ściągającym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, miejscowo znieczulającym i przyspieszającym gojenie się ran, dzięki czemu może być określony jako skuteczny preparat do stosowania we wszelkich dolegliwościach jamy ustnej.
Kiedy stosować żel Mucosit?
Żel Mucosit można stosować w przypadku stanów zapalnych dziąseł, krwawienia z dziąseł, bolesności dziąseł i błon śluzowych jamy ustnej, a także w przypadku odleżyn wynikających z noszenia protez zębowych.
Jak stosować żel Mucosit?
Ważne jest zachowanie odpowiedniego sposobu aplikacji żelu Mucosit. W pierwszym etapie należy dokładnie wyszczotkować zęby. Następnie czystym opuszkiem palca, lub wacikiem higienicznym należy wcierać 1-2cm żelu przez około trzy minuty. Zabieg ten powinno się powtarzać średnio dwa, do trzech razy dziennie.
W trakcie terapii żelem Mucosit trzeba zachować dbałość o higienę jamy ustnej. Tylko regularne zabiegi higieniczne (szczotkowanie, nitkowanie i płukanie specjalistycznymi płynami) mogą zapobiegać nawrotom dolegliwości. Nie bez znaczenia są również systematyczne wizyty kontrolne u dentysty, który może zaproponować szersze leczenie specjalistyczne.
Czy każdy może stosować żel Mucosit?
Lek Mucosit jest przeznaczony dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia. Nie powinny go stosować osoby, które przyjmują doustne leki antykoagulacyjne (inaczej leki przeciwzakrzepowe, m.in. warfaryna). Przeciwwskazane jest także stosowanie żelu Mucosit u osób, u których występuje nadwrażliwość na zawarte w nim składniki.