Przewlekłe i nawracające zapalenie pęcherza moczowego to problem wielu osób. Zmagają się z nim głównie kobiety, a daje o sobie znać szczególnie latem. Jak uchronić się przed nawracającymi objawami zapalenia pęcherza? Jak wygląda leczenie? Jak dbać o zdrowie układu moczowego latem?
Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny
Na rozwój infekcji składa się wiele czynników. Bezpośrednią przyczyną jest najczęściej zakażenie beztlenową bakterią Escherichia coli występującą naturalnie w przewodzie pokarmowym u każdego zdrowego człowieka. Jednak po przedostaniu się do cewki i dalej drogami moczowymi do pęcherza, wykazuje ona działanie chorobotwórcze. Wywołuje szereg charakterystycznych objawów: pieczenie, ból i swędzenie w trakcie oddawania moczu, częste uczucie parcia na pęcherz, ogólne osłabienie, w niektórych przypadkach może nawet pojawić się gorączka. Zdecydowanie rzadziej zapalenie pęcherza i dróg moczowych wywołane jest przez wirusy lub niektóre grzyby.
Ze względu na różnice w budowie anatomicznej, kobiety mają większe predyspozycje do rozwoju infekcji. Krótsza cewka moczowa sąsiadująca z odbytem sprzyja przedostawaniu się bakterii do pochwy i do układu moczowego. Wiele kobiet skarży się na przewlekłe zapalenie układu moczowego z nawracającymi infekcjami. Sprzyjają im: częste stosunki płciowe, stosowanie antykoncepcji dopochwowej (np. środków plemnikobójczych), niewłaściwa higiena miejsc intymnych, osłabiona flora bakteryjna pochwy i układu moczowego, cukrzyca, otyłość. Szczególnie w okresie letnim przyczyną może być także przeziębienie spowodowane np. siedzeniem na zimnej powierzchni czy długim noszeniem mokrego kostiumu kąpielowego.
Jak wygląda leczenie zapalenia pęcherza moczowego?
Leczenie infekcji układu moczowego warto rozpocząć już przy pierwszych objawach. Może to zapobiec dalszemu rozwojowi choroby i wyleczyć ją już na bardzo wczesnym etapie. Na początku kuracji dobrze sprawdzają się naturalne i domowe sposoby na zapalenie pęcherza:
- Pij dużo wody, najlepiej ciepłej i z dodatkiem soku z cytryny. Duża ilość płynów powoduje rozcieńczenie moczu i wypłukiwanie bakterii z układu moczowego. Dodatkowo kwaśny odczyn płynów osłabia przyczepność drobnoustrojów do ścianek pęcherza i przewodów moczowych.
- Pij herbaty ziołowe o działaniu moczopędnym, w tym te zawierające wyciągi z pokrzywy, brzozy, mniszka lekarskiego lub bratka.
- Odpocznij, zregeneruj siły. Daj sobie kilka dni na wygrzanie organizmu w łóżku pod kocem lub z termoforem, to sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia.
- Stosuj leki i suplementy diety dostępne bez recepty. Wybieraj szczególnie te oparte na wyciągach z żurawiny z dużą zawartości witaminy C oraz ziołowe leki na zapalenie pęcherza moczowego (np. Urosept).
- Rób ciepłe ziołowe nasiadówki w naparach z rumianku lub szałwii – te zioła mają właściwości łagodzące dokuczliwe objawy.
- Ogranicz aktywność seksualną na czas leczenia i przynajmniej na tydzień po ustąpieniu objawów.
Jeśli domowe metody nie hamują wystarczająco objawów lub infekcja szybko rozwija się, wówczas warto zwrócić się o pomoc do lekarza. Ratunkiem jest także stosowanie leków z furaginą, najczęściej jednak leczenie zapalenia układu moczowego opiera się na antybiotykoterapii. Po zakończeniu kuracji i ustąpieniu objawów warto przez pewien czas stosować probiotyki z dobroczynnymi bakteriami by zregenerować naturalną florę bakteryjną.
Jak latem zapobiegać rozwojowi infekcji pęcherza?
Większość zaleceń dotyczących leczenia pierwszych objawów zakażenia układu moczowego to też skuteczne sposoby zapobiegania im. Chcąc uchronić się przed nawracającymi infekcjami pęcherza moczowego, warto zadbać także o:
- Staranną higienę okolic intymnych, mycie po każdym skorzystaniu z toalety, częstą wymianę ręczników lub korzystanie z jednorazowych. Warto stosować żele do higieny intymnej z żywymi kulturami bakterii probiotycznych.
- Noszenie przewiewnej bawełnianej bielizny.
- Unikanie siedzenia na zimnej powierzchni.
- Regularne stosowanie preparatów z witaminą C, wyciągiem z żurawiny lub mieszanek ziołowych stymulujących prawidłową pracę układu moczowego.
- Stosowanie probiotyków dopochwowych. Bakterie w nich zawarte mają naturalną zdolność zwalczania drobnoustrojów chorobotwórczych.