Ostatnio młody zielony jęczmień zyskał dużą popularność jako preparat wspomagający odchudzanie, czy to w formie zielonego proszku do przygotowania koktajli czy w postaci suplementów diety. Ale czy zielony jęczmień rzeczywiście pomaga zrzucić nadprogramowe kilogramy? W jaki jeszcze inny sposób młody jęczmień wpływa korzystnie na zdrowie?
Preparaty z młodego jęczmienia to ogromne bogactwo witamin, składników mineralnych, błonnika pokarmowego, chlorofilu oraz egzogennych aminokwasów. Cechuje się wysoką zawartością: witamin z grupy B, C, E i K, beta-karotenu, kwasu foliowego, wapnia, magnezu, potasu, krzemu, manganu, cynku i żelaza. Jest doceniany za silne właściwości antyoksydacyjne.
Właściwości prozdrowotne zielonego jęczmienia
Wyciągi z młodego jęczmienia mają wysoką zawartość przeciwutleniaczy. Ze względu na bogactwo witamin i minerałów (oraz ich wysoką przyswajalność) szybko uzupełnia ich niedobory w organizmie. Wzmacnia witalność organizmu, ma także korzystny wpływ na pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego. Wysoka zawartość chlorofilu pomaga w odkwaszaniu organizmu i pomaga utrzymać jego równowagę kwasowo-zasadową. Przeciwutleniacze z wyciągów z zielonego jęczmienia usuwają wolne rodniki z komórek, co nie tylko przeciwdziała rozwojowi wielu dysfunkcji ale opóźnia także procesy starzenia się komórek.
Ciekawostka:
Zielony jęczmień to bogate źródło witamin i składników mineralnych. Zawiera więcej beta-karotenu niż marchew i więcej witaminy C niż sok pomarańczowy.
Skąd się biorą odchudzające właściwości zielonego jęczmienia?
Preparaty z młodego jęczmienia wspomagają odchudzanie się ze względu na wysoką zawartość błonnika pokarmowego, witamin i minerałów. W wyciągach z młodego jęczmienia występują dwie frakcje błonnika – rozpuszczalna i nierozpuszczalna. Ta pierwsza zwiększa uczucie sytości, opóźnia opróżnianie żołądka z treści pokarmowej, ponadto stymuluje metabolizm tłuszczu w organizmie i zmniejsza poziom cholesterolu we krwi. Z kolei frakcja nierozpuszczalnego błonnika korzystnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego (m.in. pobudza perystaltykę jelit), co zapobiega zaparciom. Jak widać preparaty z pędów jęczmienia dwutorowo mogą wspomagać odchudzanie. Z jednej strony, dzięki zawartości błonnika, zmniejszają apetyt i usprawniają pracę układu pokarmowego, a z drugiej – wysoka zawartość witamin i minerałów stymuluje metabolizm.
Preparaty z zielonego jęczmienia dostępne na rynku – które wybrać?
Na rynku dostępne są dwie formy zielonego jęczmienia – w postaci sproszkowanego soku lub rozdrobnionej trawy jęczmiennej. Inne są sposoby otrzymywania tych dwóch form, przez co różnią się też właściwościami. Pierwsza metoda opiera się na odparowaniu wody z soku z zielonego jęczmienia. Warunki tego procesu pozwalają na niemal całkowite zachowanie walorów odżywczych młodego jęczmienia. Zaletą jest bardzo dobre przyswajanie składników odżywczych, zaś minusem – brak zawartości błonnika w otrzymanym proszku. Z kolei surowiec z trawy jęczmiennej otrzymuje się wskutek suszenia tego surowca w stosunkowo wysokiej temperaturze, a następnie jego dokładnym rozdrobnieniu. Skutkuje to zmniejszeniem zawartości składników odżywczych. Jednak ze względu na wysoką zawartość błonnika, osoby odchudzające się powinny sięgać właśnie po preparaty z trawy jęczmiennej.
Warto wiedzieć:
Zielony jęczmień znajduje także zastosowanie jako preparat do płukania gardła i odświeżenia oddechu.
Jak stosować zielony jęczmień?
Proszek z zielonego jęczmienia najlepiej rozpuścić w wodzie lub w soku owocowym. Można go także stosować jako dodatek do jogurtu, zupy, surówki czy płatków. Najlepiej przyjmować go na około pół godziny przed posiłkami. Często jednak spotyka się opinie o nieprzyjemnym smaku koktajli z proszkiem z pędów jęczmienia. Alternatywą jest przyjmowanie kapsułek z proszkiem z zielonego jęczmienia – wygodnych, łatwych do połknięcia (np. suplement diety Zielony jęczmień). Wystarczy przyjmować 2 kapsułki dziennie preparatu podczas posiłku.