Soki, suplementy, herbata z morwy białej, a nawet nalewki i konfitury mają szerokie zastosowanie w fitoterapi i w kuchni. Najważniejsze z nich to utrzymanie równowagi przemian metabolicznych węglowodanów w organizmie oraz ograniczenie wchłaniania cukrów. Morwa biała jest stosowana w cukrzycy i pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Jak stosować morwę białą? Jakie właściwości ma ta niezwykła roślina?
Najczęściej wykorzystuje się właściwości morwy białej (Morus alba), choć stosuje się także morwę czarną, różową i czerwoną. Surowce pozyskiwane są z niemal całej rośliny morwy białej – z liści, korzeni oraz z jadalnych owoców. Zdecydowanie najbogatszym źródłem aktywnych substancji o dobroczynnym wpływie na zdrowie są liście morwy. Herbaty i suplementy diety z morwy białej oparte są właśnie na wyciągach z liści, które są bogatym źródłem witamin z grupy B (B1 – tiaminy, B2 – ryboflawiny, B6 – pirydoksyny) oraz witaminy PP (kwasu nikotynowego). Liście z morwy białej zawierają substancje obniżające poziom cukru we krwi, regulujące gospodarkę węglowodanową. jadalne słodkie owoce poprawiają pracę jelit, łagodzą objawy choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz usuwają z organizmu wolne rodniki.
Morwa biała na cukrzycę – jak działa?
Składniki zawarte w liściach morwy białej hamują aktywność enzymów, które rozkładają cukry złożone (sacharozę i skrobię) na cukry proste (np. glukozę), co skutkuje ograniczeniem ich wchłaniania w przewodzie pokarmowym. W ten sposób część węglowodanów pozostaje niestrawiona i wydalona z organizmu. To z kolei obniża poziom cukru we krwi. Dlatego napary i suplementy diety oparte na wyciągach z liści morwy białej są wartościowym napojem nie tylko dla diabetyków, ale także dla osób odchudzających się.
Morwa biała dla osób z nadwagą
Mniej glukozy w organizmie to mniejsze odkładanie się tkanki tłuszczowej. W ten sposób składniki morwy białej, poprzez blokadę rozkładu węglowodanów i zmniejszone wchłanianie cukrów obniżają liczbę kalorii dostarczonych z pokarmami do organizmu. W konsekwencji wymiernie wspomagają proces odchudzania się. Przekładając to na praktyczny język – skrobia z makaronów i ziemniaków tylko w ograniczonym stopniu wpływa na stężenie glukozy we krwi. Co więcej – składniki morwy białej zmniejszają także łaknienie, szczególnie na słodycze. Te właściwości morwy białej sprawiają, że jest ona skutecznym sojusznikiem w walce z nadprogramowymi kilogramami.
Morwa biała – jak stosować?
Jest wiele sposobów na wykorzystanie prozdrowotnych właściwości morwy białej. Na rynku dostępne są suszone owoce morwy białej – to słodka przekąska bez pestek, polecana szczególnie cukrzykom. Świeże owoce morwy białej są jadalne, słodkie, choć lekko mdławe, mogą być spożywane nawet przez dzieci. Wyglądem przypominają jeżyny. Owoce morwy (także czerwonej i czarnej, choć te bardzo rzadko występują w Polsce) wykorzystuje się także do produkcji nalewek, soków, win, kompotów, likierów, dżemów i marmolad. Nalewki, soki i syropy z morwy mają działanie przeciwzapalne i obkurczają śluzówkę dróg oddechowych. Stąd ich wykorzystanie w medycynie ludowej w walce z infekcjami, w leczeniu kaszlu, czy bronchitu.
Popularne jest stosowanie morwy białej poprzez picie naparów. W sklepach zielarskich można dostać suszone liście morwy białej do samodzielnego przygotowania herbat ziołowych oraz jako dodatek do mieszanek ziołowych. W medycynie ludowej napary z morwy białej wykorzystywane są od wieków jako środek przeciwgorączkowy, moczopędny oraz pobudzający laktację. Dużo wygodniejszą formą jest regularne zażywanie ekstraktów z liści morwy białej w postaci suplementów diety, np. w postaci kapsułek z wyciągiem z liści morwy białej.