Karczoch zwyczajny, nie dość że niskokaloryczny i wspomagający odchudzanie, to dzięki zawartości cynaryny wpływa korzystnie na trawienie, pracę wątroby i poziom cholesterolu we krwi. Dlaczego warto włączyć karczocha do diety i jak wykorzystać lecznicze właściwości wyciągów z tej rośliny do poprawy zdrowia i samopoczucia? Oto karczoch – jego właściwości i działanie.
Karczoch zwyczajny – jak wygląda, jego pochodzenie
Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus) to roślina o charakterystycznym wyglądzie. Kwiaty tej rośliny zebrane są w kuliste kwiatostany, otoczone kilkoma warstwami grubych liści przypominających kształtem łuski. To roślina pochodząca z rejonu basenu Morza Śródziemnego, jednak uprawiany jest w całej Europie oraz w Ameryce Północnej. W kulinariach oraz w ziołolecznictwie wykorzystuje się także – choć w znacznie mniejszym stopniu – inną odmianę karczocha, jaką jest karczoch hiszpański. Znacznie różni się wyglądem od swojego zielonego kuzyna, a jego kolczaste liście i intensywnie niebieskie kwiaty pozwalają na łatwe odróżnienie obu odmian.
Karczoch – właściwości lecznicze
Właściwości prozdrowotne karczocha zwyczajnego były znane i cenione od starożytności. Stosowany był na niestrawność, problemy z wątrobą i nerkami. Dopiero XX wiek przyniósł więcej informacji o prozdrowotnych właściwościach karczocha. W wyciągu z karczocha włoscy naukowcy odkryli związek, który do tej pory jest najbardziej cenionym składnikiem tej rośliny. To cynaryna (czyli kwas 1,5-dikawoilochinowy) mająca wpływ na: funkcjonowanie wątroby i dróg żółciowych, trawienie i metabolizm pokarmów, poziom cholesterolu i lipidów we krwi. Jest także pomocna przy odchudzaniu i utrzymaniu prawidłowej wagi ciała. Warto wspomnieć o jeszcze jednym składniku karczocha, istotnym z punktu widzenia zdrowia i dobrego samopoczucia. To inulina, mająca pozytywny wpływ na regulację poziomu cukru we krwi, pomocna także przy zrzucaniu zbędnych kilogramów.
Oprócz cynaryny i inuliny liście karczocha zwyczajnego to dobre źródło: flawonoidów, garbników, witamin (np. witaminy C, niacyny, prowitaminy A), minerałów (m.in. magnezu, potasu, wapnia, fosforu i żelaza). Pod względem dietetycznym karczoch jest rośliną o dużej zawartości błonnika, niskim poziomie tłuszczu i istotnej ilości soli mineralnych.
Karczoch – działanie prozdrowotne
Cynaryna ma bardzo wielokierunkowe działanie. Przede wszystkim wspiera prawidłową pracę układu pokarmowego i funkcjonowanie wątroby. Cynaryna działa rozkurczowo i ochronnie na hepatocyty (komórki wątroby), pobudza produkcję i wydzielanie żółci przez wątrobę i ułatwia jej wypływ przez drogi żółciowe. Zwiększa wytwarzanie soków trawiennych, co korzystnie wpływa na procesy trawienne.
Wyciąg z karczocha (np. jako karczoch w tabletkach) wspierając pracę wątroby, jednocześnie ma ogólne działanie oczyszczające na organizm. Ma lekkie działanie moczopędne, co ułatwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu. Preparaty na bazie karczocha także korzystnie wpływają na poziom cholesterolu oraz lipidów we krwi. Regularne stosowanie wyciągu z karczocha obniża stężenie cholesterolu całkowitego i trójglicerydów we krwi. Zarówno stosowanie preparatów w wyciągiem z tej rośliny, jak i spożywanie jej w świeżej postaci sprzyja pozbywaniu się zbędnych kilogramów i ułatwia kontrolę wagi.
Karczoch w tabletkach – dla kogo?
Preparaty z wyciągiem z karczocha działają wspomagająco w chorobach wątroby przebiegających z zaburzeniami produkcji i wypływu żółci (w tym m.in.: kamica żółciowa [link do artykułu o kamicy żółciowej], żółtaczka, zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, problemy trawienne po usunięciu pęcherzyka żółciowego). Zaleca się stosowanie karczocha także w celu obniżenia poziomu cholesterolu i lipidów we krwi, pomocniczo w przy zaburzeniach przemian tłuszczowych. Preparaty z karczochem zwyczajnym są także stosowane profilaktycznie jako środek przeciwmiażdżycowy.
Karczoch i preparaty na nim oparte to także dobre środki wspomagające prawidłową pracę układu pokarmowego. Łagodnie reguluje rytm wypróżnień, zapobiega wzdęciom i zaparciom, łagodzi problemy trawienne o różnej etiologii. Zawdzięcza to wysokiej zawartości błonnika oraz właściwościom żółciopędnym i żółciotwórczym.