Artykuły

Strona główna » Artykuły » Kamica nerkowa – rola cytrynianów potasu i sodu w radzeniu sobie z dolegliwościami

Kamica nerkowa – rola cytrynianów potasu i sodu w radzeniu sobie z dolegliwościami

Cytryniany potasu i sodu są skuteczne zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu kamicy nerkowej. Zapobiegają powstawaniu kamieni nerkowych i rozpuszczają istniejące już złogi. Jak dokładnie działają te związki i w jaki sposób mogą pomóc pacjentom z kamicą nerkową?

Jak dochodzi do rozwoju kamicy nerkowej?

Kamica nerkowa to coraz częstsza choroba, na której rozwój ma wpływ wiele czynników. W moczu obecnych jest dużo związków chemicznych. Czasem, ich stężenie jest na tyle wysokie, że dochodzi do ich wytrącania się (krystalizacji). Najczęściej dotyczy to szczawianu i fosforanu wapnia, a także kwasu moczowego. Takie wytrącone kryształy mogą zostać usunięte z organizmu podczas oddawania moczu lub osiąść w nerce i stać się źródłem tworzących się złogów nerkowych. Zaczynają na nich osadzać się wówczas różne związki, które stopniowo powiększają ich rozmiary. Kamienie nerkowe tworzą się przez wiele miesięcy, a nawet lat. Trudno jest przewidzieć, co stanie się z powstającymi złogami w przyszłości. Dostępne są jednak skuteczne metody, które ograniczają tworzenie się kamieni nerkowych, a także pomagają wypłukać je z dróg moczowych.

Przyczyny kamicy nerkowej

Jest wiele czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej. Zaliczamy do nich m.in.:

  • picie wysokozmineralizowanej wody,
  • dietę bogatobiałkową,
  • długotrwałe spożywanie zbyt małej ilości płynów i związane z tym zagęszczenie moczu,
  • infekcje dróg moczowych,
  • zbyt mała ilość związków, które zmniejszają ryzyko powstawania kamieni nerkowych (np. cytrynianów),
  • choroby przewlekłe (np. nadczynność przytarczyc, choroby metaboliczne),
  • czynniki genetyczne – ryzyko kamicy nerkowej jest wyraźnie wyższe wśród osób, u których w najbliższej rodzinie stwierdzono kamicę nerkową.

U wielu pacjentów dochodzi do nawrotu kamicy nerkowej. Będąc świadomym zwiększonego ryzyka wytrącania się złogów moczowych, warto zapobiegać kamicy nerkowej i minimalizować możliwość ponownego odkładania się kamieni w drogach moczowych.

Leczenie kamicy nerkowej

W zależności od tego, jakie są objawy kamicy nerkowej i jak duże mają nasilenie, leczenie tego schorzenia wygląda inaczej. Jego charakterystycznym objawem jest atak kolki nerkowej, przy którym stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozkurczowe i inne. Istotną rolę wspomagającą leczenie kamieni nerkowych pełnią preparaty ziołowe o działaniu moczopędnym, odkażającym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Pomagają one w samoistnym wydaleniu wytrąconych złogów. Jeśli średnica kamienia nie przekracza 4 mm, u zdecydowanej większości chorych możliwe jest tzw. „rodzenie kamieni nerkowych”. Im rozmiary złogu są większe, tym szansa na jego nieinwazyjne pozbycie się jest coraz mniejsza. Dużo zależy również od umiejscowienia kamieni w drogach moczowych. Im niżej się one znajdują, tym większe jest prawdopodobieństwo ich samoistnego wydalenia.

Rola cytrynianów potasu i sodu w leczeniu i profilaktyce kamicy nerkowej

Cytrynian potasu oraz cytrynian sodu mogą być cennym elementem profilaktyki oraz leczenia kamicy dróg moczowych. Cytryniany, powodując wzrost wartości pH moczu, spowalniają proces powstawania i powiększania się kamieni nerkowych. Cytrynian potasu jest szczególnie pomocny w przypadku chorych, cierpiących na kamicę szczawianowo-wapniową, u których w wydalanym moczu jest zbyt niski poziom cytrynianów. Dostarczanie z zewnątrz preparatu z cytrynianem potasu powoduje wzrost wydalania endogennych cytrynianów (tych, które powstają w organizmie).

Istotną właściwością cytrynianu potasu i cytrynianu sodu jest również zdolność do rozpuszczania wytworzonych złogów moczowych. Związki te, poprzez wspomniane wyżej zwiększenie pH moczu, powodują stopniowe rozpadanie się kamieni. Cytryniany to substancje, które ograniczają i spowalniają proces krystalizacji. Ich przyjmowanie jest jednym ze skutecznych sposobów hamujących powstawanie złogów moczowych. Lek z cytrynianem potasu i sodu może być stosowany w celach profilaktycznych u osób z tendencją do nawracania kamicy nerkowej. Zapobieganie ponownemu wytrącaniu się złogów jest bardzo istotne, ponieważ problem ten dotyczy ok. połowy chorych, którzy w przeszłości zmagali się z kamicą dróg moczowych. Poza stosowaniem leku z cytrynianami, warto również wprowadzić odpowiednie zmiany do sposobu odżywiania się i prowadzonego stylu życia, które zmniejszają ryzyko nawrotu choroby.

Lek z cytrynianami na kamicę nerkową

Lekiem, który zawiera cytrynian potasu, cytrynian sodu, a także wyciągi roślinne jest Urosept. To produkt leczniczy dostępny bez recepty. Zawarte w nim substancje aktywne działają moczopędnie, przeciwzapalnie, rozkurczowo na mięśnie gładkie dróg moczowych, a także przeciwbakteryjnie. Uważa się, że znajdujący się w tym leku cytrynian potasu jest skuteczny niezależnie od rodzaju kamicy dróg moczowych. Jego przyjmowanie może być natomiast szczególnie pomocne u chorych z hipocytraturią – zbyt niskim wydalaniem cytrynianów w moczu. Jest to nieprawidłowość, którą często obserwuje się u pacjentów z kamicą. Przyjmowanie leku z cytrynianem potasu jest zalecane również po rozkruszaniu złogów moczowych. Więcej informacji o leku znajduje się na stronie https://www.urosept.pl/stop-kamicy-nerkowej.

Urosept, jeśli jest taka potrzeba, może być stosowany przez długi okres czasu. Długość terapii należy indywidualnie ustalić z lekarzem. Z pomocą tego leku można naturalnie zadbać o zdrowy układ moczowy i zapobiegać niebezpiecznym oraz bolesnym powikłaniom kamicy nerkowej.

 

Bibliografia:

  1. Mutrynowski T., Torz C., Dzigowski P., Radziszewski P., Kamica układu moczowego, Medycyna po Dyplomie, 2011, 20, 8, s. 91-94,
  2. Myśliwiec M., Kamica nerkowa, Medycyna po Dyplomie, 2018, 03
  3. Karasiewicz M., Krukowski S., Jony cytrynianowe – role fizjologiczne, zastosowanie farmakoterapeutyczne oraz potencjalne znaczenie w inżynierii biomateriałowej, Biul. Farm. WUM, 2016, 5, 34-39
Facebook
Twitter
LinkedIn

ARTYKUŁY

Przeczytaj także

Siniaki i stłuczenia

Ból mięśni po treningu – jak zmniejszyć dolegliwości?

Do­tkli­wy ból mię­śni po­ja­wia­ją­cy się już kil­ka­na­ście go­dzin po in­ten­syw­nym tre­nin­gu po­tra­fi sku­tecz­nie utrud­nić co­dzien­ne funk­cjo­no­wa­nie. Wsta­wa­nie, cho­dze­nie, chwy­ta­nie –

Poznaj

Nasze marki