Stany zapalne w obrębie błony śluzowej jamy ustnej to bardzo bolesny problem, który znacznie utrudnia spożywanie pokarmów i picie napojów. Szukamy wtedy preparatu, który załagodzi dyskomfort i zniweluje stan zapalny. Warto wtedy sięgnąć po zioła łagodzące te dolegliwości. Które z nich sprawdzają się najlepiej? Oto mała podpowiedź.
Stan zapalny w jamie ustnej – kto ma większe predyspozycje?
Niektórym stany zapalne błony śluzowej przytrafiają się znacznie częściej. Mowa tutaj o osobach w okresie dojrzewania, przekwitania, czy w ciąży. Czynniki zewnętrzne, jak urazy mechaniczne, fizyczne, czy termiczne również sprzyjają powstawaniu zmian w jamie ustnej, które często na skutek wtórnego zakażenia bakteryjnego, wirusowego, bądź grzybiczego rozprzestrzeniają się na większych powierzchniach. Inne czynniki predysponujące do stanów zapalnych w jamie ustnej to:
- zaburzenia wchłaniania, bądź inne dysfunkcje przewodu pokarmowego i związane z nimi niedobory witamin,
- cukrzyca,
- zakażenia wirusem HIV,
- choroby układu krwiotwórczego, np. białaczka,
- niedokrwistość,
- zaburzenia hormonalne u kobiet,
- obecność Helicobacter pylori powodującej zwiększającej ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy,
- alergie pokarmowe i kontaktowe oraz celiakia,
- stres.
Jak rozpoznać stan zapalny w jamie ustnej?
Zmiany mogą umiejscawiać się punktowo, bądź zajmować niemal cały obszar jamy ustnej. Powstałe ogniska zapalne mają charakter pęcherzyków, zaczerwienień, nadżerek, czy owrzodzeń. Kiedy wokół zmiany pojawia się żółtawo zabarwiony nalot mówimy wtedy o pleśniawkach w jamie ustnej – są one podobne do aft, czyli niewielkich ubytków w błonie śluzowej, jednak nie są tak bardzo bolesne. Charakterystycznymi objawami stanów zapalnych w jamie ustnej są właśnie ból, świąd, pieczenie samoistne, bądź pod wpływem ciepłych lub kwaśnych pokarmów i napojów oraz zmniejszenie wydzielania śliny, powodujące wysuszenie błon śluzowych.
Co na stan zapalny w jamie ustnej?
Objawy towarzyszące, czy to ogniskowym, czy rozsianym zmianom w jamie ustnej są bardzo nieprzyjemne, powodują bowiem duży dyskomfort i utrudniają jedzenie, picie, a nawet swobodne mówienie. Nic dziwnego, że szukamy wtedy preparatu, który szybko przyniesie ulgę. Najlepiej sięgnąć wtedy po żel stomatologiczny na bazie ziołowych składników. Jakie zatem zioła są pomocna w stanach zapalnych jamy ustnej?
Szałwia lekarska
Taniny, karnozol oraz olejek eteryczny działają silnie bakteriobójczo i grzybobójczo. Właśnie dlatego szałwia jest tak skuteczna w różnego rodzaju zakażeniach w jamie ustnej i świetnie sprawdza się zarówno przy aftach, pleśniawkach, jak i stanach zapalnych dziąseł i przyzębia, czy krwawieniach.
Dąb szypułkowy
Wyciąg z kory dębu bogaty jest w garbniki, czyli związki o działaniu ściągającym, antyseptycznym, ale też co ważne w przypadku zakażeń w jamie ustnej wirusostatycznym. Garbniki działają także korzystnie na ściany naczyń krwionośnych, a co za tym idzie uszczelniają je i tamują niewielkie krwawienia. Dodatkowo ich aktywność przeciw gronkowcom jest niekiedy nawet silniejsza niż w przypadku zastosowania antybiotyków.
Nagietek lekarski
Najwięcej leczniczych związków zawierają koszyczki oraz kwiaty nagietka. Można w nich znaleźć zarówno saponiny, jak i kwasy organiczne, gorycze, polisacharydy, kumaryny, czy alkohole triterpenowe. Dzięki temu nagietek jest bardzo szeroko wykorzystywany zarówno w lecznictwie, jak i w kosmetyce. Ma silne właściwości bakterio- i grzybobójcze i to właśnie one są wykorzystywane w stanach zapalnych w obrębie błony śluzowej jamy ustnej.
Rumianek pospolity
Jeśli chodzi o stany zapalne jamy ustnej to sprawdzają się tutaj 2 cenne związki, należące do grupy olejków eterycznych, izolowane z koszyczków rumianku, a mianowicie α‑bisabolol i spiroeter. Działają one przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie na błony śluzowe. Dodatkowo ekstrakt z rumianku przyspiesza gojenie się ran i daje efekt łagodzący, a także kojący.
Stomatologiczny żel przeciwzapalny – Mucosit
Mucosit to żel do jamy ustnej zawierający wyciągi z koszyczków rumianku, koszyczków nagietka, kory dębu, liści szałwii, który wzbogacony jest dodatkowo o wyciągi z ziela tymianku i liści podbiału. Dzięki tak dobranej kompozycji Mucosit to nie tylko świetny lek na afty i pleśniawki, ale także sprawdzający się w stanach zapalnych przyzębia i jako środek regeneracyjny po zabiegach chirurgicznych. Żel Mucosit naniesiony na zmianę bardzo szybko przynosi ulgę, dając także efekt kojący i znieczulający. Mucosit sprawdza się także jako żel na dziąsła, kiedy pojawiają się stany zapalne. Można go aplikować nawet 3 razy dziennie, nanosząc niewielką ilość żelu na zmianę i delikatnie wmasowując. Jest to produkt, który powinien znaleźć się w każdej domowej apteczce, szczególnie u osób ze skłonnością do problemów zapalnych w jamie ustnej.
Odpowiednia higiena jamy ustnej i pielęgnacja sprawiają, że stany zapalne pojawiają się stosunkowo rzadko. W razie pojawienia się pierwszych objawów, zawsze warto od razu zastosować żel stomatologiczny, ponieważ zlekceważenie problemu może doprowadzić do rozprzestrzeniania się zakażenia na większe obszary błony śluzowej. Warto sięgnąć po preparat nie tylko na afty, ale po uniwersalny produkt o wielokierunkowym działaniu, jak np. Mucosit.