Problemy z prostatą to dosyć powszechny problem, szczególnie u panów po 50-tce. Szacuje się, że już około połowa pięćdziesięciolatków zmaga się z objawami przerostu prostaty, a u mężczyzn po 80-tym roku życia na dolegliwości ze strony gruczołu krokowego skarży się już ok. 75% panów. Jakie są najczęstsze objawy przerostu gruczołu krokowego? Jak dbać o prostatę? Co wpływa na rozwój problemów z prostatą?
Męskie problemy, takie jak problemy z prostatą, choć są powszechną dolegliwością, to panowie wciąż traktują je jak tematy tabu. Mimo szerokiej wiedzy na temat przerostu prostaty i innych schorzeń tego gruczołu, mężczyźni niechętnie mierzą się z tym problemem. Ale na szczęście to się zmienia.
Skąd się biorą objawy przerostu prostaty? Przyczyny
Gruczoł krokowy (inaczej: prostata, stercz) to niewielkich rozmiarów gruczoł umiejscowiony tuż pod pęcherzem moczowym. Podstawowa i najważniejsza funkcja prostaty to produkcja płynu będącego składnikiem spermy, w którym zanurzone są plemniki. Płyn ten jest ważny dla żywotności i ruchliwości plemników, co bezpośrednio przekłada się na płodność i możliwość poczęcia dziecka. Prostata otacza cewkę moczową, dlatego zmiany w obrębie tego gruczołu, w tym jego przerost, mają proste przełożenie na pojawienie się i nasilenie problemów z oddawaniem moczu.
Z wiekiem w męskim organizmie zachodzą pewne zmiany, jedną z nich jest rozpoczynające się ok. 45 roku życia zmniejszenie produkcji testosteronu oraz zmiana jego struktury w dihydrotestosteron. To właśnie te dwa procesy są uznawane za podstawowe i najważniejsze przyczyny przerostu gruczołu krokowego. Ale nie tylko testosteron jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie prostaty. Fakt, że u coraz młodszych mężczyzn stwierdza się rozrost tego gruczołu, potwierdza, że do przyczyn tego procesu przyczyniają się także dieta bogata w tłuszcze i cholesterol, nadwaga w młodym wieku, tryb życia, palenie papierosów i stosowanie używek. Wiedząc o tym, warto zawczasu stosować profilaktykę, a w odpowiednim momencie wykonać zalecane badania.
Rozrost prostaty następuje powoli i w początkowej fazie nie daje objawów. Pierwsze symptomy to problemy z oddawaniem moczu wynikające z coraz mocniejszego naciskania powiększającej się prostaty na cewkę moczową. Początkowo mężczyzna może odczuwać także zwiększający się dyskomfort oraz zaburzenia funkcji seksualnych (spadek libido, problemy z erekcją). Zauważalne stają się problemy z rozpoczęciem oddawania moczu, pojawia się uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, oddawanie moczu po kropelce, urywanym strumieniem. Może się zdarzyć popuszczanie po wyjściu z toalety. Mówi się wówczas o łagodnym rozroście prostaty. Już na tym etapie warto włączyć działania zapobiegawcze.
Jak zapobiegać rozrostowi prostaty?
Profilaktyka oraz działania wdrożone już przy pierwszych objawach przerostu prostaty pomagają w radzeniu sobie z tym problemem.
Regularne badania: PSA, per rectum, USG jamy brzusznej
Już od 40. roku życia każdy mężczyzna powinien przynajmniej raz w roku przechodzić badania profilaktyczne pod kątem zmian w obrębie prostaty. Podstawą jest badanie gruczołu krokowego u lekarza urologa wykonywane per rectum (przez odbyt). Przy podejrzeniu przerostu prostaty lekarz zwykle zleca także wykonanie USG jamy brzusznej. W dalszej diagnostyce prawdopodobnie pojawi się także potrzeba wykonania badania laboratoryjnego, w którym oznacza się poziom PSA – antygenu swoistego dla prostaty. Podwyższenie tego wskaźnika jest sygnałem ostrzegawczym i wskazaniem do pogłębienia diagnostyki. Po 45. roku życia wszyscy mężczyźni powinni rutynowo co roku wykonywać to badanie.
Suplementy i leki na prostatę
Profilaktycznie oraz przy pierwszych objawach problemów z prostatą warto stosować suplementy diety oparte na naturalnych wyciągach roślinnych, które stymulują prawidłowe funkcjonowanie prostaty, np. Prosterol FIX w formie ziół do zaparzania, który wspomaga działanie układu moczowego i prostaty dzięki zawartości wyciągów z kukurydzy i pokrzywy. Przy łagodnym przeroście gruczołu krokowego warto sięgnąć po leki na prostatę dostępne bez recepty, które wspomagają leczenie tej dolegliwości i pomagają zachować prawidłowe funkcjonowanie układu moczowo-płciowego, np. Poldanen z wyciągiem z kory śliwy afrykańskiej.
Dieta, aktywność fizyczna, zmiana trybu życia
Podobnie jak stosowanie preparatów na prostatę, tak prowadzenie zdrowego trybu życia i właściwa dieta, są ważnymi elementami zarówno profilaktyki, jak i leczenia zaburzeń prostaty. Regularna aktywność fizyczna, wyeliminowanie alkoholu, rzucenie palenia oraz zdrowa dieta są ważne nie tylko w zapobieganiu problemom z prostatą.
Z jadłospisu należy wykluczyć tłuste mięso, mleko i jego przetwory, a włączyć więcej produktów roślinnych i tłuste ryby morskie. Warzywa, owoce i oleje roślinne (zwłaszcza olej z pestek dyni) korzystnie wpływają na kondycję gruczołu krokowego. Warto pić herbaty ziołowe, np. te z pokrzywy lub z owoców palmy sabal.