Lato, wakacyjne wyjazdy, festiwale – to nie tylko dobra zabawa. Choć wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, to alkohol, fast foody i zmiana nawyków żywieniowych mocno nadwyrężają kondycję wątroby. O czym pamiętać, by zachować ją w dobrej formie? Czego unikać? Jak zregenerować wątrobę po letnim sezonie imprezowym? Podpowiadamy.
Wątroba to jeden z najciężej pracujących organów w ludzkim ciele. Pełni wiele istotnych funkcji, w tym tych kluczowych związanych z metabolizmem węglowodanów, białek i tłuszczów. Neutralizuje toksyny, które mają szkodliwy wpływ na organizm. Odtruwa, magazynuje glikogen (zapasowa forma glukozy), żelazo i witaminy (A, D i B12), bierze udział w przemianie składników krwi, produkuje żółć niezbędną do trawienia tłuszczów w układzie pokarmowym oraz ma swój udział w procesach immunologicznych. A to tylko najważniejsze funkcje, jakie pełni wątroba. Aby jednak mogła sprawnie pracować, trzeba o nią dbać.
Co szkodzi wątrobie?
Obciążona i nadwyrężona wątroba nie pracuje dobrze, co odbija się na samopoczuciu i kondycji całego organizmu. Co zatem najbardziej szkodzi wątrobie podczas wakacyjnych wojaży?
- Alkohol – dla wątroby to toksyna, którą należy zneutralizować. I wymaga to dużego wysiłku ze strony tego narządu. Częste picie alkoholu jest szczególnie groźne, bo może powodować zniszczenie i włóknienie komórek wątrobowych.
- Obfite i ciężkostrawne posiłki, fast foody, żywność wysoko przetworzona – zmuszają wątrobę do nadmiernego wysiłku.
- Pospieszne jedzenie – duże nie pogryzione kęsy i pośpiech podczas jedzenia obciążają nie tylko żołądek. Utrudniają trawienie i dostęp do treści pokarmowej dla żółci i enzymów trawiennych.
Jak alkohol wpływa na wątrobę?
Alkohol zawarty w lampce wina czy w kuflu piwa, jednak pity okazjonalnie, nie jest dużym obciążeniem dla wątroby. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy musi ona radzić sobie z nawet niewielkimi ilościami alkoholu, ale pitymi systematycznie. Letnie wyjazdy, festiwale i weekendy przy grillu sprzyjają częstszemu sięganiu po napoje alkoholowe, a to w krótkim czasie odbija się na kondycji wątroby.
Wątroba, która regularnie musi przetwarzać alkohol do nieszkodliwych substancji, po pewnym czasie zaczyna wykazywać objawy zwłóknienia i uszkodzenia hepatocytów, czyli komórek wątrobowych. Jeśli w odpowiednim momencie nie zostanie wdrożone leczenie wątroby, dochodzi do marskości tego organu.
Jak dbać o wątrobę?
Jakie są sposoby na regenerację wątroby i utrzymanie jej w dobrym stanie? Warto pamiętać o kilku zasadach:
- Jeśli sięgasz po alkohol, to wybieraj słaby, w małej ilości i tylko okazjonalnie.
- Staraj się jeść częściej (4-5 posiłków dziennie), wybierając lekkostrawne, świeże potrawy.
- Jedz powoli, żuj dokładnie, daj organizmowi czas na strawienie i wchłonięcie pokarmów.
- Jedz warzywa i owoce bogate w błonnik pokarmowy i witaminy. Usprawniają one pracę wątroby, ułatwiają trawienie.
- Sięgnij po zioła, które sprzyjają regeneracji i dobrej kondycji wątroby, np. ostropest plamisty. Zawarta w nim sylimaryna sprzyja regeneracji komórek wątroby i usprawnia pracę tego narządu. Warto stosować ziołowe suplementy diety lub leki dostępne bez recepty z wyciągiem z ostropestu, np. Sylimarol Vita, który dodatkowo wzbogacony jest o witaminy z grupy B (B1, B2, B6) oraz witaminę PP (niacynę).
Dowiedz się więcej na temat ziół na regenerację wątroby. Przeczytaj: Akcja: wątroba regeneracja!