Zaparcia to problem, który dotyka coraz szerszą grupę osób. W krajach europejskich uskarża się na niego niemal co czwarta dorosła osoba. Badania pokazują, że z każdym rokiem przybywa ludzi, których ten problem dotyczy. Jest to często wynik niezdrowego trybu życia oraz nieregularnego i niezdrowego odżywiania. Zastanówmy się w jaki naturalny sposób możemy zlikwidować zaparcia i poprawić komfort życia.
Problemy z wypróżnianiem – zaparcia
Zaparcia to nie tylko kwestia samego problemu z wypróżnieniem, ale także ból, konieczność częstych i nieefektywnych wizyt w toalecie, oraz ciągłe rozmyślanie, jak im zaradzić. Zaparcia, określane również jako zatwardzenie lub obstrukcja, to z definicji trudności w defekacji (wypróżnieniu). O zaparciach mówi się wówczas, gdy wypróżnienia występują zbyt rzadko (rzadziej niż co drugi dzień).
Przyczyny występowania zaparć
Za występowanie zaparć odpowiedzialne są najczęściej złe nawyki żywieniowe oraz mało aktywny tryb życia. Zaparcia mogą często występować w przypadku osób, których dieta zawiera niewielkie ilości produktów płynnych oraz pokarmów bogatych w błonnik. Jeśli do dego dochodzi siedzący tryb życia i niewielka ilość wysiłku fizycznego to problem mamy gotowy. Biorąc pod uwagę wiek pacjentów, u których zaparcia występują z największą częstotliwością, stwierdzono, iż są to osoby starsze. Również kobiety ciężarne są obarczone podwyższonym ryzykiem zaparć. Inne przyczyny występowania zaparć to: zaburzenia czynności jelit spowodowane między innymi niedrożnością jelit, bliznami w obrębie jelit, czy zmianami nowotworowymi, „lekceważenie sygnałów” o konieczności wypróżnienia, czyli celowe jego opóźnianie. Nie bez znaczenia dla funkcjonowania jelita pozostaje także stres.
Jak radzić sobie z problemem zaparć?
Aby uporać się z nawykowymi zaparciami, zazwyczaj wystarczy przestrzeganie kilku zasad. Wymaga to jednak dużej determinacji, gdyż chwilowe modyfikacje dietetyczne czy zmiany trybu życia przyniosą jedynie tymczasową poprawę.
Zaparcia można zlikwidować wprowadzając odpowiednie zmiany w diecie. Należy zwiększyć spożycie błonnika i płynów, oraz unikać produktów o działaniu zapierającym, takich jak białe świeże pieczywo i ciężkostrawnych, które wymagają długiego czasu trawienia. Do takich należą m.in. dania smażone, produkty o wysokiej zawartości tłuszczu (np. sery pleśniowe, kiełbasy), a także czekoladowe słodycze. Do diety należy włączyć fermentowane napoje mleczne, takie jak kefiry czy jogurty. Zawarte w nich bakterie ułatwiają regularną pracę jelit. Szczególną uwagę należy zwrócić na spożywanie owoców i warzyw. Istotna jest także odpowiednia technika przygotowywania posiłków. Zamiast smażenia należy wybrać duszenie lub gotowanie, które sprawiają, że posiłki stają się lekkostrawne, i wymagają krótszego czasu trawienia. Należy narzucić sobie plan posiłków. Optymalne zalecenia zakładają sięganie po jedzenie pięć razy dziennie o w miarę stałych porach. Koniecznie należy zwrócić uwagę na to, by dokładnie przeżuwać każdy kęs jedzenia. Jest to szczególnie ważne dla sprawnego trawienia i pracy przewodu pokarmowego. Nie należy wstrzymywać wypróżnienia. Konieczne jest, aby dbać o swoje jelita już od rana, gdyż jelito grube najaktywniejsze jest właśnie o tej porze dnia. Dlatego poranek to najlepszy moment na „dłuższe posiedzenie” w toalecie. Tłumienie tego rannego „łazienkowego” odruchu jest ważnym czynnikiem powodującym rozregulowanie pracy jelit. Szczególną uwagę należy zwrócić na prowadzenie aktywnego trybu życia. Codzienny ruch – min. 40 min. zdecydowanie wspomoże pracę jelit. Bardzo pomocne są też ćwiczenia mięśni brzucha. Najważniejsze jest, by ćwiczyć systematycznie. Należy starać się unikać bądź ograniczać stresogenne sytuacje. Stres wpływa na funkcjonowanie tzw. wegetatywnego układu nerwowego, który reguluje działanie wszystkich organów wewnętrznych. Długo utrzymujące się napięcia, czy obciążenia psychiczne mogą więc przyczynić się do zaburzeń trawienia i wystąpienia zaparć. Ważne jest by nauczyć się wyrażać swoje emocje zwłaszcza niekomfortowe, a następnie znaleźć najlepszy dla siebie sposób na ich wyciszenie i rozluźnienie mięśni np. ciepła kąpiel, spacer itp. Jeśli i to nie pomaga, należy zwrócić się o pomoc do psychologa lub wybrać się na warsztaty, które mogą w tym pomóc.
ALAX – naturalny sposób na zaparcia
U większości osób zaparcia są zjawiskiem odwracalnym, dlatego po leki należy sięgać sporadycznie, gdyż ich stosowanie może powodować szereg skutków ubocznych prowadzących nawet do pogłębienia istniejącego już problemu. Idealnym rozwiązaniem doraźnym jest skorzystanie z zasobów natury dostępnych w postaci łatwych do połknięcia tabletek takich jak ALAX. ALAX zawiera zarówno sproszkowany sok z liści aloesu, jak również wyciąg suchy z kory kruszyny. Łączy zatem działania przeczyszczające obu wyciągów roślinnych. Warto podkreślić, że preparat ALAX jest lekiem.
Aloes i Kruszyna – roślinne składniki leku ALAX
Aloes i kruszyna to składniki roślinne, które mają potwierdzoną skuteczność w leczeniu zaparć. Alona, czyli stężały sok z różnych gatunków aloesu, zawiera tak zwane antraglikozydy (związki te charakteryzują się łagodnym lub silnym działaniem przeczyszczającym, w zależności od budowy cząsteczki). Mechanizm działania przeczyszczającego aloesu polega na ograniczaniu „ucieczki” jonów sodowych i wody z jelit do krwi, a równocześnie prowokacji napływu wody z krwi do jelit, dzięki czemu masy kałowe zostają upłynnione. Upłynnienie mas kałowych, daje w efekcie ułatwione i bezbolesne wypróżnienie. Kora kruszyny także zawiera antrazwiązki. Mechanizm działania kruszyny polega na drażnieniu zakończeń nerwowych jelit, co w efekcie powoduje wzmożenie ich ruchów perystaltycznych (umożliwiających przesuwanie się mas kałowych) oraz hamowaniu „ucieczki” wody z jelit.
Stosowanie leku ALAX
Jak każdy lek, tak i ALAX ma pewne przeciwwskazania do stosowania. Głównym przeciwwskazaniem jest wiek pacjenta – powinien on wynosić co najmniej 12 lat. Takie zalecenia posiadają praktycznie wszystkie preparaty o działaniu przeczyszczającym. W przypadku dzieci do 12 roku życia powinno się stosować wyłącznie leczenie dietetyczne (jabłka ze skórką, śliwki, figi). Kolejnymi przeciwwskazaniami są: nadwrażliwość (uczulenie) na składniki preparatów, niedrożność i zwężenia jelit, atonia jelit oraz inne choroby jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, a także ciąża (środki przeczyszczające mogą powodować poronienia).
Lek ALAX należy stosować doraźnie od 1 do 2 tabletek przed snem i popić szklanką przegotowanej wody. Działanie kory kruszyny jest łagodnie przeczyszczające, a aloesu – silnie przeczyszczające. Pierwsze efekty zastosowa nia powyższych wyciągów roślinnych mogą wystąpić już po 8 godzinach. Dlatego też zaleca się przyjmowanie preparatów przeczyszczających przed snem, aby rano móc z łatwością dokonać wypróżnienia.
O czym należy pamiętać stosując lek ALAX?
Preparaty przeczyszczające pobudzają nasze jelita do pracy. Jeżeli będą one stale przyjmowane, jelita „się rozleniwią” i nie będą same prowokować wypróżnień. Dlatego tak ważne jest, aby preparaty przeczyszczające przyjmować tylko w chwili występowania zaparć. Lek ALAX należy więc stosować doraźnie, nie dłużej niż tydzień.