Większość mężczyzn nie interesuje się stanem swojej prostaty, dopóki nie zaobserwują uciążliwych objawów związanych z niewłaściwym jej funkcjonowaniem. Dopiero wówczas sięgają po preparaty poprawiające kondycję prostaty. Ale czy nie lepiej byłoby zadbać o ten narząd wcześniej?
Prostata – narząd, czy przeszkoda?
Prostata (inaczej gruczoł krokowy, stercz) jest narządem, który z reguły jest traktowany jako przeszkoda w prawidłowym funkcjonowaniu dróg moczowo-płciowych mężczyzny. Ale czy faktycznie prostata jest elementem zbędnym i niepożądanym? Absolutnie nie. Prostata, będąc gruczołem posiada zdolność produkowania oraz wydzielania niezbędnych substancji. Wydzielina prostaty jest swoistego rodzaju „dopełnieniem” spermy, gdyż właśnie w wydzielinie gruczołu krokowego zawieszone są plemniki. Gruczoł ten produkuje również charakterystyczną substancję, określaną mianem PSA (z ang. specyficzny antygen prostaty), którą uważa się za czynnik ułatwiający zapłodnienie.
Gdzie znajduje się prostata?
Prostata, jak wiadomo, jest typowo męskim narządem. Jest umiejscowiona poniżej poziomu pęcherza moczowego. Budują ją mięśnie oraz gruczoły, układające się w formę dwóch płatów, połączonych węziną.
Problemy z prostatą – w jaki sposób można je zaobserwować?
Gruczoł krokowy może ulegać powiększeniu. Wówczas obserwuje się typowe objawy, świadczące o problemach z właściwym funkcjonowaniem prostaty. Do wspomnianych, charakterystycznych sygnałów alarmujących o nadmiernym rozroście prostaty, należą:
- parcie na pęcherz (wrażenie nagłej konieczności oddania moczu),
- częste mikcje (częste oddawanie moczu),
- skromne ilości oddawanego moczu (pomimo wrażenia pełnego pęcherza),
- trudności w rozpoczęciu mikcji,
- osłabiony „strumień” moczu,
- niekontrolowany wypływ moczu (w niewielkich ilościach) po zakończeniu mikcji,
- bolesność w dole brzucha,
- częste przebudzenia w nocy, w celu oddania moczu,
Dlaczego prostata wpływa na utrudnienie oddawania moczu?
Wpływ prostaty na oddawanie moczu, wynika z ułożenia gruczołu krokowego wobec przewodu moczowego. Znajdują się one w bezpośrednim sąsiedztwie. Obrazując zależność ich położenia, należy uwzględnić fakt, iż cewka moczowa, przebiega niejako przez środek prostaty (to znaczy, prostata okala cewkę moczową z każdej strony). W przypadku prawidłowych rozmiarów prostaty, nie obserwujemy jej wpływu na swobodny odpływ moczu. Natomiast w momencie, gdy prostata się powiększa, następuje ucisk na drogi moczowe i tym samym, dochodzi do trudności w mikcji. Ucisk na przewód moczowy powoduje przerywane i niepełne oddawanie moczu. Stąd też wrażenie konieczności częstszego niż uprzednio korzystania z toalety.
Czym jest przerost prostaty?
Przerost prostaty, to określenie potoczne dla jednostki chorobowej o nazwie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Podłożem tej choroby jest rozrost komórek gruczołowych oraz (lub) komórek podścieliska prostaty, który w efekcie powoduje ucisk na drogi moczowe.
Dlaczego prostata się powiększa?
Prostata jest narządem, który zmienia swój rozmiar wraz z wiekiem mężczyzny. Początkowo osiąga rozmiary zaledwie 2cm3 (w wieku niemowlęcym), następnie zanika, żeby w wieku rozrodczym rozpocząć stopniowe wzrastanie. Prawidłowa wielkość prostaty jest przyrównywana do wielkości kasztana jadalnego. Gdy u pacjentów zdiagnozowany jest przerost prostaty, może ona osiągnąć wielkość pomarańczy. Wzrost prostaty w ramach rozwoju mężczyzny jest zjawiskiem fizjologicznym, jednak jej nadmierny rozrost zalicza się już do zjawisk patologicznych.
DHT – czym jest i w jaki sposób wpływa na wielkość prostaty?
DHT to pochodna testosteronu (tj. dihydrotestosteron). Stwierdzono, że poziom testosteronu ma wpływ na wielkość prostaty. W przypadku niewysokiej ilości DHT, prostata pozostaje w rozmiarze nie zakłócającym swobodne oddawania moczu. Jeżeli jednak w organizmie mężczyzny znajduje się za dużo DHT, wówczas prostata ulega powiększeniu.
W jakim wieku można spodziewać się utrudnień? Czym mogą być spowodowane?
Przerost prostaty dotyczy głównie mężczyzn w wieku powyżej 60-tego roku życia. Niekiedy jednak pierwsze symptomy przerostu prostaty pojawiają się u czterdziestolatków. Za czynnik ryzyka przerostu gruczołu krokowego uznaje się nie tylko wiek pacjenta, ale również komplikacje zdrowotne, a w szczególności nowotwór prostaty.
Czy prostata ma wpływ na sprawność seksualną mężczyzny?
Tak. Prostata nie tylko uczestniczy bezpośrednio w ejakulacji, ale również ma wpływ na samoocenę mężczyzny. Jeżeli mężczyzna ma świadomość, że choruje na łagodny rozrost prostaty, może odczuwać obawę przed stosunkiem płciowym. Dodatkowo nieustanne zmęczenie fizyczne i psychiczne, wynikające z konieczności częstych wizyt w toalecie, niejednokrotnie kończących się niepowodzeniem w pełnym oddaniu moczu, bezsprzecznie wpływa na potencję mężczyzny. Są to jednak czynniki, które można w pewnym zakresie regulować. Mężczyzna nie musi skupiać całej swojej uwagi na dolegliwościach ze strony prostaty. Warto, aby właśnie kontakt seksualny stanowił „odskocznię” od problemów związanych z chorą prostatą. Ponadto zwróćmy uwagę, na fakt, że nie posiadamy żadnych dowodów mówiących o tym, że łagodny rozrost gruczołu krokowego może utrudniać osiągnięcie wzwodu i ejakulację (wytrysk nasienia).
Rola prostaty w ejakulacji (wytrysku nasienia)
Wspomniano już, że funkcja wydzielnicza prostaty jest niezwykle istotna dla procesu zapłodnienia, ponieważ to właśnie wydzielina prostaty stanowi podłoże dla męskich komórek rozrodczych (plemników). Ale rola prostaty nie kończy się tylko na funkcji wydzielania substancji wewnętrznych. W trakcie wzwodu, a tuż przed wytryskiem nasienia, dochodzi do skurczu prostaty. Skurcz ten zapewnia zablokowanie odpływu moczu z pęcherza, w trakcie wytrysku. Jest to niezwykle istotna funkcja, ponieważ jak wiadomo, droga wytrysku nasienia i droga wypływu moczu, w męskim układzie moczowo-płciowym jest jedna. Zatem blokada wypływu moczu, stanowi o możliwości przemieszczenia się nasienia.
Jak rozpoznać przerost gruczołu krokowego?
Przerost gruczołu krokowego rozpoznaje się na podstawie objawów, o których już wspomniano. Udając się do lekarza specjalisty – urologa, mężczyzna powinien przedstawić wszystkie odczuwalne symptomy, które go zaniepokoiły. Urolog z pewnością zleci badanie moczu, a także wykona badanie „per rectum” (czyli przez odbyt). Na jego podstawie określi przybliżony rozmiar prostaty, jej konsystencję oraz kształt. W kolejnym etapie zleci leczenie, dzięki któremu zahamowany zostanie dalszy rozrost prostaty, a trudności z oddawaniem moczu ulegną osłabienie.
Jak zapobiegać przerostowi prostaty?
Zapobieganie przerostowi prostaty polega na wprowadzeniu odpowiedniej diety, uzupełnianej preparatami z wyciągami ziołowymi, o potwierdzonej skuteczności w profilaktyce przerostu prostaty, oraz na codziennym wysiłku fizycznym. Trzykierunkowe działanie w korzystny sposób wpływa na stan prostaty, a także polepsza samoocenę mężczyzny (dieta i ruch są zalecane w wielu schorzeniach i w zauważalny sposób poprawiają samopoczucie).
Dieta wspomagająca prostatę
W większości schorzeń dieta jest wliczana do elementów profilaktyki. Również w przypadku schorzeń prostaty, określono pewne zalecenia wobec diety pacjentów. Stwierdzono, że w jadłospisie mężczyzn w dojrzałym wieku, nie powinno zabraknąć pestek dyni, soi, słonecznika, sezamu, fasoli, cieciorki i grochu. Powyższe składniki żywieniowe zawierają tak zwane fitosterole, znane w szczególności z działania ograniczającego wchłanianie cholesterolu. Ale to nie jedyna ich zaleta. Fitosterole można określić mianem substytutów hormonalnych. Te związki, pochodzenia roślinnego zmniejszają przerost prostaty, na zasadzie „udawania” pochodnej testosteronu (DHT), przyczyniającej się do stopniowego wzrostu gruczołu. Organizm mylnie rozpoznaje fitosterole jako testosteron i poddaje je obróbce, do substancji nie zagrażających w żaden sposób prostacie. Ponadto fitosterole roślinne regenerują komórki nabłonka gruczołu krokowego, pobudzają funkcję wydzielniczą prostaty, a także zmniejszają obrzęk i rozrost podścieliska. Ograniczają również napięcie mięśni cewki i pęcherza, dzięki czemu mocz może swobodniej spływać przez cewkę moczową. Mając na uwadze dobroczynne właściwości fitosteroli, nie możemy pominąć ich działanie przeciwzapalnego. Jest to szczególnie istotna cecha w przypadku łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, któremu zwykle towarzyszy właśnie stan zapalny.
Skuteczny preparat na prostatę – który wybrać?
W aptekach jest wiele preparatów wspomagających profilaktykę przerostu gruczołu krokowego. Większość z nich to suplementy diety, nie posiadające badań potwierdzających ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Warto zatem sięgnąć po preparat, który został zarejestrowany jako lek (np. Poldanen), a nie suplement diety.
Poldanen – lek dostępny bez recepty
Preparat Poldanen zawiera wyciąg z kory Śliwy afrykańskiej, charakteryzujący się zdolnością ograniczania dokuczliwych objawów łagodnego przerostu prostaty. Wyciąg z kory Śliwy afrykańskiej jest bogaty w fitosterole. Regularne stosowanie leku Poldanen pozwala ograniczyć ilość mikcji w ciągu dnia, zmniejszyć częstość wybudzeń w nocy celem oddania moczu, a także przyczynia się do ułatwienia oddawania moczu.
Jak stosować lek Poldanen?
Lek Poldanen stosuje się przez co najmniej cztery tygodnie, przyjmując dwa razy dziennie po dwie tabletki (najlepiej w trakcie posiłku). Kurację lekiem Poldanen można wydłużyć, w miarę potrzeb pacjenta.