Specjalne kijki do Nordic Walking – tylko tyle potrzeba, by zacząć przygodę w tą niezwykłą aktywnością. Można ją uprawiać w zasadzie wszędzie i w każdym wieku. Regularne marsze z kijkami pomagają schudnąć, poprawiają kondycję, odciążają kręgosłup i stawy. Dlaczego warto uprawiać Nordic Walking? Podpowiadamy.
Podstawą skutecznego Nordic Walkingu jest prawidłowa technika chodzenia. Odpowiednia synchronizacja ruchów rąk i nóg aktywuje aż do 90% mięśni organizmu, poprawiając ogólną sprawność i motorykę stawów i mięśni. Mimo że opanowanie właściwego rytmu może początkowo sprawiać pewne problemy, to warto podjąć ten trud. Dlaczego? Oto 10 zalet Nordic Walkingu:
Odciąża kręgosłup i stawy
Dzięki kijkom podczas marszu zmniejsza się obciążenie kręgosłupa, dlatego Nordic Walking polecany jest jako aktywność dla osób, które skarżą się na bóle pleców i kiepską kondycję układu ruchu. To świetny sport dla osób, u których pojawiają się przeciążenia stawów, ponieważ podczas marszu ciężar ciała rozkłada się równomiernie na poszczególne stawy.
Pomaga schudnąć
Regularne chodzenie z kijkami przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej, przyspiesza metabolizm i zapobiega otyłości. To dobra aktywność dla osób z nadwagą, które potrzebują nieco „rozruszać się” i rozpocząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Regularne ćwiczenia z kijkami pomagają nie tylko zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale też utrzymać prawidłową masę ciała.
-
Zapobiega osteoporozie
Dla osób z grupy ryzyka rozwoju osteoporozy, Nordic Walking to idealny sposób, by zapobiec rozwojowi tej choroby. Wzmacnia układ ruchu, jednocześnie nie obciążając stawów. Regularne marsze stymulują zwiększenie masy kostnej i wzmocnienie struktury kości. Dzięki temu stają się odporne na przypadkowe uszkodzenia.
-
Trenuje mięśnie
Przy stosowaniu prawidłowej techniki ruchów podczas marszu z kijami można aktywować aż 90% mięśni w organizmie. I nie są to wyłącznie te związane z układem ruchu, ale też włókna mięśniowe ramion, barków, a nawet brzucha. Regularny ruch wzmacnia mięśnie, poprawia ich sprawność i zwiększa ich elastyczność. To świetny sposób, by poprawić ogólną sprawność organizmu.
-
Reguluje ciśnienie krwi
Podczas treningu z kijkami nieco podnosi się ciśnienie, krew szybciej krąży, dotlenia tkanki i komórki. Potem wraca do normy, ale regularne marsze „trenują” układ krążenia. Obniżają tętno spoczynkowe, dzięki czemu serce musi wykonać mniejszy wysiłek, aby przepompować potrzebną objętość krwi.
-
Poprawia samopoczucie
Każda aktywność fizyczna powoduje produkcję endorfin, nazywanych też „hormonami szczęścia”. To małe cząsteczki, które poprawiają samopoczucie, łagodzą skutki stresu i zmniejszają napięcie w organizmie. Oprócz tego na spacer z kijkami warto zabrać bliską osobę lub znajomego, dzięki czemu miło spędzimy czas i zacieśnimy więzy społeczne. A to też pomaga utrzymać dobry humor.
-
Rozładowuje stres i napięcie
Nordic Walking to prosty sposób, by nawet podczas 30-minutowego spaceru rozładować stres i negatywne napięcie w ciele. Szybkie tempo życia, natłok obowiązków, stresująca praca, problemy rodzinne i zawodowe – każdy z nas na co dzień spotyka się z mnóstwem stresujących sytuacji. Napięcie skumulowane w organizmie, jeśli dodatkowo dłużej utrzymuje się, odbija się nie tylko na relacjach z otoczeniem, ale przede wszystkim – na naszym zdrowiu. Aby temu zapobiec, warto znaleźć sposób, aby codziennie móc rozładować nagromadzone napięcie. Nordic Walking może być rozwiązaniem – wystarczy złapać kijki i iść na szybki marsz po okolicy. Pomoże przepracować stres, dotlenić organizm i zrelaksować się.
-
Nie wymaga specjalistycznego sprzętu
Rezygnujemy z wielu dyscyplin sportowych ze względu na kosztowny sprzęt, przestrzeń potrzebną na przechowywanie i używanie sprzętu oraz specjalistyczne treningu. Do uprawiania Nordic Walking wystarczą dobrze dobrane kijki i poznanie odpowiedniej techniki marszu. Kijki można mieć niemal zawsze ze sobą, a marsze uprawiać w mieście, w lesie, nad morzem i w górach. To aktywność fizyczna, która nie stawia barier, nie ogranicza. Daje wiele swobody, pozwala spędzać czas z rodziną i znajomymi na świeżym powietrzu. Jest idealna dla osób, które lubią spacery i piesze wędrówki, ale w porównaniu z nimi chodzenie z kijkami może przynieść dodatkowe korzyści zdrowotne. To też dobry wybór dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę ze sportem i potrzebują wypracować ogólną sprawność organizmu.
-
To aktywność dla każdego, niezależnie od wieku
Marsze z kijkami to jedna z tych aktywności, które jest zalecana niemal dla każdego, niezależnie od wieku, kondycji i stanu zdrowia. Ze względu na fakt, że odciąża kręgosłup i stawy, polecany jest nawet dla osób z otyłością. Popularne stają się szkoły Nordic Walking, gdzie pod okiem doświadczonego instruktora można nauczyć się prawidłowej techniki chodzenia i wypożyczyć kijki. Szkoły często organizują także piesze wycieczki z kijkami po okolicy, co mobilizuje wiele osób do aktywnego spędzenia czasu. Grupy zwykle dobierane są pod kątem możliwości uczestników, kondycji i ich doświadczenia w wędrówkach z kijkami. To też dobre miejsce, by poznać osoby z lokalnej społeczności.
-
Nie przeciąża organizmu
Nordic Walking to bezpieczny sport. Odciąża stawy i kręgosłup, aktywuje wiele grup mięśni bez ich jednoczesnej intensywnej eksploatacji. Zachowując prawidłową technikę marszu nie bójmy się kontuzji. Jednak wędrując z kijkami po bezdrożach, parkowych lub leśnych ścieżkach, musimy liczyć się z potknięciami, otarciami czy nawet drobnymi urazami. Nie są zwykle groźne dla zdrowia, jednak stłuczenia czy siniaki są po prostu bolesne i mogą przez kilka dni utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego trenując Nordic Walking warto mieć w domowej apteczce dostępne w aptece bez recepty żele i maści na stłuczenia, np. Arcalen oparty na wyciągach z arniki i nagietka, który przyspiesza gojenie się i wchłanianie siniaków i obrzęków. Nordic Walking to aktywność fizyczna prawie dla każdego, można ją uprawiać niemal w każdych warunkach. Warto spróbować i przekonać się, że nie wymaga wysiłku, a może przynieść wiele korzyści.