Artykuły

Strona główna » Artykuły » Trawienie – jaki wpływ ma na dobre samopoczucie i jak je wspomagać?

Trawienie – jaki wpływ ma na dobre samopoczucie i jak je wspomagać?

Bóle brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej, wzdęcia i nudności to jedne z częstych oznak niestrawności. Jak sobie z nimi radzić? Co na trawienie warto zastosować? Jakie domowe sposoby na niestrawność pomagają zapobiegać wystąpieniu nieprzyjemnych oznak problemów z trawieniem?

Spis treści:

  • Na czym polega trawienie?
  • Niestrawność oraz jej wpływ na samopoczucie
  • Jak łagodzić niestrawność?
  • Po jakie tabletki na niestrawność sięgnąć?

Na czym polega trawienie?

Trawienie to jeden z głównych procesów zachodzących w organizmie człowieka. Dzięki niemu możliwe jest rozłożenie spożywanych produktów do postaci, która może zostać wchłonięta w układzie pokarmowym, a następnie dostarczona do komórek. Proces trawienia rozpoczyna się już w jamie ustnej. Tłuszcze, cukry i białka przechodząc przez kolejne elementy układu pokarmowego są stopniowo rozkładane do coraz mniejszych fragmentów. Istotną rolę w tym procesie odgrywają enzymy trawienne. To właśnie dzięki nim ostatecznie powstają związki, które mogą zostać przyswojone przez organizm.

Efektywność trawienia zależy od prawidłowego funkcjonowania całego układu pokarmowego. Ważnym elementem tego procesu jest wątroba. Pełni ona wiele funkcji w organizmie, jednak biorąc pod uwagę samo trawienie, wątroba jest niezbędna do rozkładu tłuszczów. Narząd ten odpowiada za wytwarzanie żółci, która warunkuje prawidłowy rozkład tych składników pożywienia.

Niestrawność oraz jej wpływ na samopoczucie

Niemalże każda osoba w ciągu swojego życia choć raz doświadcza uczucia niestrawności. Jest ono opisywane jako dyskomfort, ból w górnej części brzucha, uczucie pieczenia w nadbrzuszu, któremu towarzyszyć może nadmierna ilość gazów oraz nudności. Wiele osób doświadcza też uczucia zalegania pokarmu w żołądku. Nierzadko również występuje uczucie szybkiego nasycenia posiłkiem.

Niestrawność to powszechnie występująca przypadłość, która może pojawić się po konkretnym pokarmie, po jedzeniu w zbyt szybkim tempie lub w wyniku stresu. Różnorodne choroby wpływające na funkcjonowanie układu pokarmowego również mogą przyczyniać się do pojawienia się problemów z trawieniem. Z drugiej strony, niestrawność negatywnie odbija się na samopoczuciu samego pacjenta. Może pojawić się uczucie ciężkości, brak sił i motywacji. Osoby doświadczające objawów niestrawności mogą czuć osłabienie i zmagać się z gorszym nastrojem. Powtarzające się problemy z trawieniem, szczególnie jeśli mają duże nasilenie, mogą znacząco obniżać wydolność fizyczną i psychiczną organizmu. Często nawracająca niestrawność zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.

Jak łagodzić niestrawność?

Niestrawność – objawy są nieprzyjemne i uciążliwe, jednak w wielu przypadkach można im skutecznie zapobiegać. Oto kilka wskazówek, które pomogą ograniczyć problemy z trawieniem:

  • unikanie przejadania się – spożywanie pokarmu do pojawienia się pierwszych oznak sytości,
  • regularne spożywanie posiłków z zachowaniem przerw bez podjadania,
  • powolne rozgryzanie i żucie jedzenia, spożywanie pokarmów w spokojnej atmosferze, przy stole,
  • unikanie pokarmów, które nasilają niestrawność – wiele osób ma świadomość, po których posiłkach mogą pojawić się problemy z trawieniem,
  • regularna aktywność fizyczna – systematyczna dawka ruchu nie tylko wpływa korzystnie na samo funkcjonowanie układu pokarmowego, ale pomaga również obniżyć poziom stresu, który jak już wiemy przyczynia się do wystąpienia niestrawności.

Zmiany w stylu życia i codziennych aktywnościach mogą pomóc ograniczyć występowanie nieprzyjemnych objawów niestrawności. Nie zawsze jednak są one wystarczające. Można wówczas uzupełnić dietę o składniki, które wspierają pracę układu pokarmowego i wpływają korzystnie na proces trawienia pokarmów.

Po jakie tabletki na niestrawność sięgnąć?

Jakie zioła na trawienie wspomagają ten proces? Co na niestrawność warto stosować? W preparatach na trawienie na pewno warto szukać ostropestu. Jego głównym składnikiem aktywnym jest sylimaryna. Związek ten posiada wiele cennych właściwości, z których na szczególną uwagę zasługuje właśnie działanie hepatoochronne, czyli ochronne w stosunku do komórek wątroby. Sylimaryna chroni komórki tego gruczołu przed czynnikami szkodliwymi i toksycznymi. Sprzyja też regeneracji komórek.

W walce z niestrawnością pomóc może też mięta. Składniki aktywne zawarte w tej roślinie stymulują produkcję żółci, rozkurczają mięśnie gładkie i wspierają trawienie pokarmów. Przy wzdęciach i skurczowych bólach brzucha sięgnąć można też po rumianek, a przy nadmiernej ilości gazów pomóc powinien kminek.

Wszystkie 4 wymienione zioła znajdują się w suplemencie diety Sylimarol Gastro (https://herbapol.net/Sylimarol-Gastro). Jest to preparat, który może stanowić cenne uzupełnienie diety dla osób, które chcą wesprzeć pracę układu pokarmowego. Zawarte w tabletkach zioła – wyciąg z owoców ostropestu, wyciąg z liści mięty, wyciąg z ziela rumianku oraz sproszkowane owoce kminku usprawniają proces trawienia, wspierają przemiany tłuszczów oraz wpływają korzystnie na funkcjonowanie wątroby.

Problemy z trawieniem utrudniają wykonywanie codziennych aktywności i negatywnie odbijają się na samopoczuciu. Przy pomocy domowych sposobów na trawienie może niejednokrotnie zapobiec pojawieniu się nieprzyjemnego uczucia ciężkości, wzdęć i nudności. Gdy wprowadzenie odpowiednich zmian w stylu życia nie wystarczy by uniknąć niestrawności, można sięgnąć po dobrej jakości suplementy diety, które wzbogacą dietę o składniki, wspomagające trawienie. Zioła na trawienie wspierają pracę układu pokarmowego i przemiany jakim ulegają poszczególne składniki pożywienia.

Bibliografia:

  1. Nurzyńska-Wierdak R., Dyduch J., Sawicka A., Łabuda H., Buczkowska H. Ostropest plamisty (sylibum marianum [L.] Gaertn.) – fitochemia i efekty terapeutyczne. Annales Horticulturae 2018, XXVIII (4), 15-32, doi: 10.24326/ah.2018.4.2
  2. Thompson Coon J., Ernst E. Systematic review: herbal medicinal products for non-ulcer dyspepsia. 2002. In: Database of Abstracts of Reviews of Effects (DARE): Quality-assessed Reviews [Internet]. York (UK): Centre for Reviews and Dissemination (UK); 1995-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK69278/
Facebook
Twitter
LinkedIn

ARTYKUŁY

Przeczytaj także

Cholesterol i trawienie

Wątroba a odporność

Wą­tro­ba pełni wiele funk­cji w ludz­kim or­ga­ni­zmie. Wspo­ma­ga tra­wie­nie, od­tru­wa, pro­du­ku­je żółć, bie­rze udział w prze­mia­nach wę­glo­wo­da­nów – to tylko

Poznaj

Nasze marki