Z dobroczynnych właściwości ziół warto korzystać na co dzień – są naturalne, bezpieczne i szeroko dostępne. Zioła mogą stać się dobrą alternatywą lub uzupełnieniem leczenia wielu schorzeń, warto je stosować także w działaniach profilaktycznych. Jakie zioła dla seniora? Jakie herbaty ziołowe dla starszych osób? Po które warto sięgnąć? Podpowiadamy.
Ziołolecznictwo jest podstawą dzisiejszej medycyny. Naturalne, dobroczynne właściwości roślin od wieków wykorzystywane były nie tylko do leczenia wielu chorób, a także do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Zioła mogą być dobrą alternatywą dla kuracji przepisywanych przez lekarza, jednak decyzję o ich stosowaniu należy podjąć razem ze specjalistą. Pamiętajmy jednak, że niektóre zioła mogą mieć silne działanie lub wchodzić w interakcje z lekami stosowanymi przez seniora. Nie obawiajmy się ich jednak, jest jednak wiele ziół, szczególnie w postaci herbat ziołowych, które bezpiecznie można stosować jako zdrową i naturalną alternatywę dla czarnej herbaty i pić je na co dzień.
Jakie herbaty ziołowe dla osoby starszej?
Jakie zioła pić na konkretne dolegliwości? Jak wspomagać ziołami na co dzień zdrowie i dobre samopoczucie? Oto krótka lista herbat ziołowych, które warto mieć w domu.
Na wyciszenie, na problemy ze snem
Z wiekiem spada zapotrzebowanie organizmu na sen. Stosowanie niektórych leków także może wywoływać długotrwałe problemy z zasypianiem lub nawet prowadzić do bezsenności u starszej osoby. Jeśli jednak problem nie jest nasilony, warto wówczas sięgnąć po herbaty ziołowe na spokojny sen.
Melisa – to roślina o działaniu uspokajającym, relaksującym i ułatwiającym zasypianie. Herbata ziołowa z suszonych liści melisy (np. Melisa FIX) jest pomocna przy problemach z zasypianiem albo w stanach napięcia nerwowego. Bezpieczna, nie wywołuje problemów trawiennych. Rumianek – roślina o szerokim zastosowaniu, znana z właściwości antyseptycznych i przeciwświądowych. Stosowany w postaci naparów (np. Rumianek FIX), podobnie jak melisa, jako środek wyciszający i łagodzący stres. Rumianek można stosować także jako dodatek do inhalacji w celu łagodzenia bólu gardła i udrożnienia dróg oddechowych, zewnętrznie na choroby skórne, na świąd lub przy dolegliwościach w jamie ustnej.
Na niestrawność i problemy trawienne
Z wiekiem spada także tempo metabolizmu, więcej produktów żywnościowych wywołuje problemy trawienne, częściej pojawia się uczucie ciężkości w żołądku, niestrawność, odbijanie, zgaga, wzdęcia i zaparcia. Rozwiązaniem problemu jest stosowanie lekkostrawnej diety, bogatej w warzywa i owoce, które są źródłem naturalnego błonnika. Aby utrzymać sprawny metabolizm, warto także dużo pić, najlepiej wody niegazowanej lub herbat ziołowych.
Koper włoski – delikatne zioło regulujące procesy trawienne, pobudza trawienie i pomaga przy skurczach żołądka. Warto po nie sięgnąć po obfitych i ciężkostrawnych posiłkach, herbata ziołowa z kopru (np. Koper włoski FIX) zmniejsza wzdęcia i uczucie pełności. Napar pity na co dzień pozwala regulować procesy trawienne. Senes – roślina o właściwościach lekko przeczyszczających. Herbata z senesu sprawdza się na krótkotrwałe problemy z zaparciami, reguluje rytm wypróżnień. Przy trudnościach z zaparciami warto sięgać także po mieszanki ziołowe do zaparzania zawierające kilka ziół, np. Alax FIX z liśćmi senesu i owocami kopru włoskiego. Mięta – herbata miętowa to świetny sposób na usprawnienie trawienia dla osób w każdym wieku. Wspomaga trawienie, stymuluje wydzielanie soków żołądkowych i żółci. Ma także słabe działanie uspokajające. To uniwersalny sposób na niestrawność, słabą herbatę z mięty warto pić na co dzień do posiłków. Piołun – dobry na problemy z trawieniem i trudności z wydzielaniem żółci, jednak nie każdemu jego smak przypada do gustu. Piołun niekiedy stosowany jest także do pobudzenia apetytu.
Na obrzęki
Przy nadmiernym gromadzeniu się wody w organizmie z różnych przyczyn warto sięgać po herbaty ziołowe o działaniu moczopędnym. Należy do nich napar z pokrzywy o właściwościach oczyszczających, regulującym ilość i przepływ moczu w drogach moczowych, pomocny także na zmiany skórne o charakterze łojotokowym. Regularnie pita herbata z pokrzywy ma także pozytywny wpływ na wzmocnienie odporności.
Herbaty ziołowe to naturalna i bezpieczna alternatywa dla czarnej herbaty i innych napojów. Ich łagodne działanie może pozytywnie wpływać na wiele dolegliwości dnia codziennego i poprawiać samopoczucie osób w starszym wieku. Herbaty ziołowe można pić jako czysty napar lub z dodatkami: miodem, sokiem owocowym, cytryną, imbirem lub konfiturą (np. z dzikiej róży).