Artykuły

Strona główna » Artykuły » Zioła dla seniora – jakie herbaty ziołowe warto pić na co dzień?

Zioła dla seniora – jakie herbaty ziołowe warto pić na co dzień?

Z do­bro­czyn­nych wła­ści­wo­ści ziół warto ko­rzy­stać na co dzień – są na­tu­ral­ne, bez­piecz­ne i sze­ro­ko do­stęp­ne. Zioła mogą stać się dobrą al­ter­na­ty­wą lub uzu­peł­nie­niem le­cze­nia wielu scho­rzeń, warto je sto­so­wać także w dzia­ła­niach pro­fi­lak­tycz­nych. Jakie zioła dla se­nio­ra? Jakie her­ba­ty zio­ło­we dla star­szych osób? Po które warto się­gnąć? Pod­po­wia­da­my.

Zio­ło­lecz­nic­two jest pod­sta­wą dzi­siej­szej me­dy­cy­ny. Na­tu­ral­ne, do­bro­czyn­ne wła­ści­wo­ści ro­ślin od wie­ków wy­ko­rzy­sty­wa­ne były nie tylko do le­cze­nia wielu cho­rób, a także do utrzy­ma­nia zdro­wia i do­bre­go sa­mo­po­czu­cia. Zioła mogą być dobrą al­ter­na­ty­wą dla ku­ra­cji prze­pi­sy­wa­nych przez le­ka­rza, jed­nak de­cy­zję o ich sto­so­wa­niu na­le­ży pod­jąć razem ze spe­cja­li­stą. Pa­mię­taj­my jed­nak, że nie­któ­re zioła mogą mieć silne dzia­ła­nie lub wcho­dzić w in­te­rak­cje z le­ka­mi sto­so­wa­ny­mi przez se­nio­ra. Nie oba­wiaj­my się ich jed­nak, jest jed­nak wiele ziół, szcze­gól­nie w po­sta­ci her­bat zio­ło­wych, które bez­piecz­nie można sto­so­wać jako zdro­wą i na­tu­ral­ną al­ter­na­ty­wę dla czar­nej her­ba­ty i pić je na co dzień.

Jakie her­ba­ty zio­ło­we dla osoby star­szej?

Jakie zioła pić na kon­kret­ne do­le­gli­wo­ści? Jak wspo­ma­gać zio­ła­mi na co dzień zdro­wie i dobre sa­mo­po­czu­cie? Oto krót­ka lista her­bat zio­ło­wych, które warto mieć w domu.

Na wy­ci­sze­nie, na pro­ble­my ze snem

Z wie­kiem spada za­po­trze­bo­wa­nie or­ga­ni­zmu na sen. Sto­so­wa­nie nie­któ­rych leków także może wy­wo­ły­wać dłu­go­trwa­łe pro­ble­my z za­sy­pia­niem lub nawet pro­wa­dzić do bez­sen­no­ści u star­szej osoby. Jeśli jed­nak pro­blem nie jest na­si­lo­ny, warto wów­czas się­gnąć po her­ba­ty zio­ło­we na spo­koj­ny sen.

Me­li­sa – to ro­śli­na o dzia­ła­niu uspo­ka­ja­ją­cym, re­lak­su­ją­cym i uła­twia­ją­cym za­sy­pia­nie. Her­ba­ta zio­ło­wa z su­szo­nych liści me­li­sy (np. Me­li­sa FIX) jest po­moc­na przy pro­ble­mach z za­sy­pia­niem albo w sta­nach na­pię­cia ner­wo­we­go. Bez­piecz­na, nie wy­wo­łu­je pro­ble­mów tra­wien­nych. Ru­mia­nek – ro­śli­na o sze­ro­kim za­sto­so­wa­niu, znana z wła­ści­wo­ści an­ty­sep­tycz­nych i prze­ciw­świą­do­wych. Sto­so­wa­ny w po­sta­ci na­pa­rów (np. Ru­mia­nek FIX), po­dob­nie jak me­li­sa, jako śro­dek wy­ci­sza­ją­cy i ła­go­dzą­cy stres. Ru­mia­nek można sto­so­wać także jako do­da­tek do in­ha­la­cji w celu ła­go­dze­nia bólu gar­dła i udroż­nie­nia dróg od­de­cho­wych, ze­wnętrz­nie na cho­ro­by skór­ne, na świąd lub przy do­le­gli­wo­ściach w jamie ust­nej.

Na nie­straw­ność i pro­ble­my tra­wien­ne

Z wie­kiem spada także tempo me­ta­bo­li­zmu, wię­cej pro­duk­tów żyw­no­ścio­wych wy­wo­łu­je pro­ble­my tra­wien­ne, czę­ściej po­ja­wia się uczu­cie cięż­ko­ści w żo­łąd­ku, nie­straw­ność, od­bi­ja­nie, zgaga, wzdę­cia i za­par­cia. Roz­wią­za­niem pro­ble­mu jest sto­so­wa­nie lek­ko­straw­nej diety, bo­ga­tej w wa­rzy­wa i owoce, które są źró­dłem na­tu­ral­ne­go błon­ni­ka. Aby utrzy­mać spraw­ny me­ta­bo­lizm, warto także dużo pić, naj­le­piej wody nie­ga­zo­wa­nej lub her­bat zio­ło­wych.

Koper wło­ski – de­li­kat­ne zioło re­gu­lu­ją­ce pro­ce­sy tra­wien­ne, po­bu­dza tra­wie­nie i po­ma­ga przy skur­czach żo­łąd­ka. Warto po nie się­gnąć po ob­fi­tych i cięż­ko­straw­nych po­sił­kach, her­ba­ta zio­ło­wa z kopru (np. Koper wło­ski FIX) zmniej­sza wzdę­cia i uczu­cie peł­no­ści. Napar pity na co dzień po­zwa­la re­gu­lo­wać pro­ce­sy tra­wien­ne. Senes – ro­śli­na o wła­ści­wo­ściach lekko prze­czysz­cza­ją­cych. Her­ba­ta z se­ne­su spraw­dza się na krót­ko­trwa­łe pro­ble­my z za­par­cia­mi, re­gu­lu­je rytm wy­próż­nień. Przy trud­no­ściach z za­par­cia­mi warto się­gać także po mie­szan­ki zio­ło­we do za­pa­rza­nia za­wie­ra­ją­ce kilka ziół, np. Alax FIX z li­ść­mi se­ne­su i owo­ca­mi kopru wło­skie­go. Mięta – her­ba­ta mię­to­wa to świet­ny spo­sób na uspraw­nie­nie tra­wie­nia dla osób w każ­dym wieku. Wspo­ma­ga tra­wie­nie, sty­mu­lu­je wy­dzie­la­nie soków żo­łąd­ko­wych i żółci. Ma także słabe dzia­ła­nie uspo­ka­ja­ją­ce. To uni­wer­sal­ny spo­sób na nie­straw­ność, słabą her­ba­tę z mięty warto pić na co dzień do po­sił­ków. Pio­łun – dobry na pro­ble­my z tra­wie­niem i trud­no­ści z wy­dzie­la­niem żółci, jed­nak nie każ­de­mu jego smak przy­pa­da do gustu. Pio­łun nie­kie­dy sto­so­wa­ny jest także do po­bu­dze­nia ape­ty­tu.

Na obrzę­ki

Przy nad­mier­nym gro­ma­dze­niu się wody w or­ga­ni­zmie z róż­nych przy­czyn warto się­gać po her­ba­ty zio­ło­we o dzia­ła­niu mo­czo­pęd­nym. Na­le­ży do nich napar z po­krzy­wy o wła­ści­wo­ściach oczysz­cza­ją­cych, re­gu­lu­ją­cym ilość i prze­pływ moczu w dro­gach mo­czo­wych, po­moc­ny także na zmia­ny skór­ne o cha­rak­te­rze ło­jo­to­ko­wym. Re­gu­lar­nie pita her­ba­ta z po­krzy­wy ma także po­zy­tyw­ny wpływ na wzmoc­nie­nie od­por­no­ści.

Her­ba­ty zio­ło­we to na­tu­ral­na i bez­piecz­na al­ter­na­ty­wa dla czar­nej her­ba­ty i in­nych na­po­jów. Ich ła­god­ne dzia­ła­nie może po­zy­tyw­nie wpły­wać na wiele do­le­gli­wo­ści dnia co­dzien­ne­go i po­pra­wiać sa­mo­po­czu­cie osób w star­szym wieku. Her­ba­ty zio­ło­we można pić jako czy­sty napar lub z do­dat­ka­mi: mio­dem, so­kiem owo­co­wym, cy­try­ną, im­bi­rem lub kon­fi­tu­rą (np. z dzi­kiej róży).

Facebook
Twitter
LinkedIn

ARTYKUŁY

Przeczytaj także

Cholesterol i trawienie

Wątroba a odporność

Wą­tro­ba pełni wiele funk­cji w ludz­kim or­ga­ni­zmie. Wspo­ma­ga tra­wie­nie, od­tru­wa, pro­du­ku­je żółć, bie­rze udział w prze­mia­nach wę­glo­wo­da­nów – to tylko

Poznaj

Nasze marki