Artykuły

Strona główna » Artykuły » Sylicynar – siła karczocha i sylimaryny z ostropestu plamistego

Sylicynar – siła karczocha i sylimaryny z ostropestu plamistego

Karczoch – właściwości

Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus) to roślina znana również pod nazwą artiszok. Jest ona bogata w inulinę oraz polifenole, takie jak kwas chlorogenowy, kwas ferulowy, apigenina czy chociażby cynaryna. Karczoch od wielu pokoleń wykorzystywany jest nie tylko w medycynie, ale również w kuchni. Wynika to z cennych właściwości, które posiada ta roślina. Wpływa ona bowiem korzystnie na profil lipidowy krwi. Pomaga obniżyć stężenie „złego cholesterolu” LDL oraz cholesterolu całkowitego i trójglicerydów. Za to działanie najprawdopodobniej odpowiadają głównie 2 składniki karczocha – kwas chlorogenowy i luteolina.

Karczoch wpływa korzystnie również na produkcję i przepływ żółci. Zawarte w nim składniki aktywne stymulują wytwarzanie żółci oraz jej transport. W efekcie, łatwiejsze jest trawienie tłuszczów, do którego to procesu niezbędna jest właśnie żółć. Dzięki stymulowaniu perystaltyki jelit, usprawnieniu ulega trawienie spożywanego pokarmu. Nie sposób pominąć też działania hepatoprotekcyjnego (ochronnego w stosunku do wątroby) karczocha. Roślina ta działa antyoksydacyjnie, chroniąc komórki przez stresem oksydacyjnym, pod którego wpływem dochodzi do ich uszkodzeń.

Ostropest – właściwości

Ostropest plamisty (Silybum marianum) to bardzo charakterystyczna roślina, wyróżniająca się dużymi fioletowymi główkami kwiatowymi oraz mocnymi łodygami, które pokryte są kolcami. Właściwości prozdrowotne ostropestu przypisuje się głównie sylimarynie. Stanowi ona kompleks flawonoglikanów, takich jak chociażby sylibina, sylikrystyna i sylidianina. Owocom ostropestu przypisuje się liczne właściwości lecznicze. Przede wszystkim, sylimaryna chroni komórki wątroby przed oddziaływaniem na nie substancji szkodliwych i toksycznych. Prawdopodobnie, substancje czynne zawarte w ostropeście zwiększają integralność błon komórek wątroby, co przeciwdziała przedostawaniu się do nich związków szkodliwych.

Sylimaryna z ostropestu plamistego działa też przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Wspomaga proces regeneracji wątroby. Roślina ta wykazuje korzystny wpływ na metabolizm tłuszczów. Pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL. Owoce ostropestu ograniczają gromadzenie się kolagenu w wątrobie, dzięki czemu hamują proces włóknienia tego gruczołu. Sylimaryna może pozytywnie oddziaływać też na przemiany węglowodanów.

Połączenie karczocha z ostropestem – kiedy warto po nie sięgnąć?

Mając na uwadze cenne właściwości karczocha i ostropestu, nie trudno zauważyć, jak wartościowe może być połączenie tych roślin. Kiedy warto o nim pamiętać? Karczoch i ostropest może być stosowany przy uszkodzeniach wątroby, wywołanych przez czynniki toksyczne (np. alkohol). Składniki aktywne obecne w tych roślinach chronią komórki wątroby przed uszkodzeniami wywołanymi toksynami, a także wspomagają proces regeneracji hepatocytów. Z uwagi na korzystny wpływ na profil lipidowy, połączenie karczocha z ostropestem może być korzystne u osób z podwyższonym poziomem cholesterolu i trójglicerydów. W tym przypadku, karczoch z ostropestem pełni rolę wspomagającą leczenie podstawowe. Pacjentom zalecana jest dieta niskotłuszczowa, a w razie potrzeby również odpowiednie leki regulujące poziom lipidów we krwi.

Zarówno karczoch, jak i ostropest od pokoleń stosowane są w łagodzeniu objawów niestrawności. Sięgają po nie osoby, które zmagają się z nieprzyjemnym uczuciem zalegania pokarmu w żołądku, bólem brzucha, wzdęciami i nudnościami po posiłku. Rośliny te wspomagają proces trawienia i dzięki temu uśmierzają objawy dyspepsji.

Sylicynar – siła karczocha i ostropestu

Wyciąg z ziela karczocha i łuski ostropestu znajduje się w leku Sylicynar. Ma on postać tabletek powlekanych, które zaleca się stosować po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby oraz wspomagająco przy zaburzeniu pracy wątroby, a także przy podwyższonych wartościach cholesterolu i trójglicerydów. Sylicynar może być stosowany przez osoby dorosłe oraz nastolatków powyżej 12 roku życia. Wskazane jest dłuższe i regularne przyjmowanie leku w celu uzyskania oczekiwanych efektów jego działania.

Karczoch i ostropest to połączenie, o którym warto pamiętać przy problemach z wątrobą. Rośliny te uzupełniają wzajemnie swoje właściwości, dzięki czemu jeszcze skuteczniej niż pojedynczo wspierają funkcjonowanie wątroby. Co istotne, zazwyczaj są one dobrze tolerowane. Warto jednak mieć na względzie, że skuteczność tego połączenia w dużej mierze zależy od odpowiednio długiego czasu jego stosowania.

Bibliografia:

  1. Santos H.O., Bueno A.A., Mota J.F., The effect of artichoke on lipid profile: A review of possible mechanism s of action, Pharmacol Res., 2018, 137, 170-178, doi: 10.1016/j.phrs.2018.10.007
  2. Teterycz D., Michalak-Majewska M., Karczoch zwyczajny (Cynara Scolymus) – innowacyjny surowiec o bogatych właściwościach leczniczych, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 2018, 593, 87-100, doi: 10.22630/ZPPNR.2018.593.18
  3. Emadi S.A., Ghasemzadeh Rahbardar M., Mehri S., Hosseinzadeh H. A review of therapeutic potentials of milk thistle (Silybum marianum L.) and its main constituent, silymarin, on cancer, and their related patents. Iran J Basic Med Sci. 2022 Oct;25(10):1166-1176. doi: 10.22038/IJBMS.2022.63200.13961
  4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Sylicynar
Facebook
Twitter
LinkedIn

ARTYKUŁY

Przeczytaj także

Poznaj

Nasze marki