Kruchość naczyń krwionośnych, objawiająca się m.in. częstym pojawianiem się siniaków, ma wiele przyczyn. Kto ma predyspozycje do siniaków? Jak przeciwdziałać ich powstawaniu? Jak leczyć stłuczenia i siniaki? Jakie zioła są pomocne w łagodzeniu drobnych stłuczeń i siniaków?
Pękanie i kruchość drobnych naczyń krwionośnych to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim – zdrowotny. Kruchość naczynek predysponuje do częstszego ich pękania, co objawia się większą tendencją do powstawania siniaków po nawet niewielkich urazach i trudniejszym gojeniem się stłuczeń. Zazwyczaj osoby ze słabymi naczyniami krwionośnymi zmagają się także z problemami cery naczynkowej, pojawianiem się tzw. „pajączków” na skórze twarzy i nóg (co w dalszej perspektywie może prowadzić do rozwoju żylaków kończyn dolnych i obrzęków), drobnymi krwotokami z nosa lub z dziąseł. Osłabienie naczyń krwionośnych może objawiać się także pojawianiem się „worków” pod oczami i opuchlizną.
Kruchość naczynek – przyczyny
Dokładna przyczyna osłabienia i pękania naczyń krwionośnych nie jest do końca znana. Na taki stan rzeczy ma wpływ wiele czynników, z czego istotnym są uwarunkowania genetyczne. Większa predyspozycja do tworzenia się siniaków jest dziedziczna. Niektóre składniki pożywienia także wpływają na kondycję naczyń. Dowiedziono, że wpływ na to ma dieta uboga w produkty zawierające witaminę C i rutynę. Palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu także osłabiają naczynka. Prawdopodobnie stosowanie niektórych leków (m.in. przeciwastmatycznych, przeciwzakrzepowych, przeciwzapalnych czy przeciwdepresyjnych) także przyczynia się do tego.
Siniaki i stłuczenia – czym są, jak powstają, czy są groźne dla zdrowia?
Siniaki to potoczna nazwa na krwiaki, czyli drobne wylewy krwi bezpośrednio pod skórą, które powstają na skutek uszkodzeń naczyń krwionośnych. Przyczyną siniaków są zazwyczaj urazy, takie jak: uderzenia czy upadki. Powstanie w takim miejscu siniaków jest naturalnym procesem i nie jest powodem do niepokoju. Problem pojawia się w momencie, kiedy siniaki powstają bez żadnej wyraźnej przyczyny lub wielkość krwiaka jest niewspółmierna do urazu. Może to świadczyć o zaburzeniu hemostazy, co jest stanem groźnym dla zdrowia.
Stłuczenia powstają podobnie do siniaków, jednak są to urazy o większym zasięgu. Stłuczenia obejmują uszkodzenia skóry, tkanki podskórnej oraz lokalnych stawów. W wyniku stłuczenia powstają siniaki, krwawe wylewy i obrzęki, objawiają się także upośledzeniem ruchomości stawów. Pojawia się także tzw. bolesność uciskowa, czyli ból przy próbie dotykania stłuczonego miejsca.
Leczenie siniaków – dlaczego siniaki zmieniają kolor?
Gojenie się siniaków jest procesem wieloetapowym, co widać gołym okiem w postaci zmieniającego się ich zabarwienia. Czerwono-fioletowe siniaki zmieniają barwę na brunatno-żółtawą, potem żółtą, by następnie całkowicie się wchłonąć. Zmiana zabarwienia sińców wynika z rozpadu cząsteczek hemoglobiny (barwnika z czerwonych krwinek), które stopniowo wchłaniają się, przybierając różne zabarwienie.
Leczenie siniaków i stłuczeń – jakie zioła na siniaki?
W pierwszej kolejności warto stosować zimne okłady (np. z lodu) w miejscu urazu, co ma zmniejszyć zasięg krwiaków i uszkodzenie tkanek. Warto także kończynę, na której doszło do urazu, umieścić wyżej niż resztę ciała, by ułatwić odpływ krwi z miejsca uszkodzenia. W leczeniu siniaków pomocne są maści i żele oparte na ziołowych wyciągach z arniki górskiej, nagietka i z kory kasztanowca (np. maść Arcalen – lek na siniaki i stłuczenia, dostępny w aptece bez recepty).
Dlaczego akurat te konkretne zioła na siniaki? Arnika zmniejsza widoczność sińców, przyspiesza ich wchłanianie się oraz zmniejsza opuchliznę. Wyciąg z nagietka ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i hemostatyczne. Wyciąg z kasztanowca jako składnik maści i żeli na kruche naczynia krwionośne zapobiega zastojom żylnym i obrzękom. Dzięki połączeniu tych trzech składników maść Arcalen umożliwia skuteczne leczenie wszelkich stanów pourazowych: szybsze wchłanianie się wylewów podskórnych, zmniejszenie opuchlizny i złagodzenie dolegliwości bólowych. Maść stosowana jest także przy bólach mięśniowych oraz przez sportowców podczas powysiłkowego masażu po intensywnych treningach. Osoby mające predyspozycje do częstszego powstawania siniaków, powinny także włączyć do diety produkty bogate w witaminę C i rutynę lub stosować regularnie suplementy diety z tymi substancjami.