Skuteczne odchudzanie – czy to możliwe? Co zrobić, aby pozbyć się nadprogramowych kilogramów i uniknąć efektu jo-jo? Co może pomóc, by na długo utrzymać zdrową i szczupłą sylwetkę? Podpowiadamy.
Każdy, kto zastanawiał się, jaki jest skuteczny sposób na odchudzanie i którą dietę wybrać, wie, jakie trudne to zadanie. Dieta wysokobiałkowa, ketonowa czy paleo? A może lepsza będzie ta oparta wyłącznie na zupach? Czy głodówki są skuteczne? Jest wiele pytań, na które dietetycy odpowiadają zgodnym chórem, że najlepsza jest dieta indywidualnie dopasowana do zdrowia i stylu życia każdego z nas. Diety wykluczające mogą pozbawiać organizm ważnych składników odżywczych. Zdrowa dieta pozwalająca zrzucić nadwagę powinna być niskokaloryczna, lekkostrawna, różnorodna i zbilansowana.
Z jednej strony kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia ma skład codziennego jadłospisu, a z drugiej to, jak sprawnie z pokarmami poradzi sobie układ trawienny i wątroba. Bo nieprzetrawione, zalegające w przewodzie pokarmowym resztki powodują zaparcia i wzdęcia. Trudności z trawieniem lipidów spowalniają zrzucenie zbędnych kilogramów. Zatem skuteczne odchudzanie zależy także od sprawnego funkcjonowania układu pokarmowego i wątroby.
Prawidłowe trawienie to lepszy metabolizm
Ważne jest nie tylko to, co jemy, ale też jak jemy i jak radzi sobie z tym nasz układ pokarmowy. Wydzielanie soków trawiennych, praca wątroby i perystaltyka jelit są kluczowe dla sprawnego rozkładu i przyswajania składników pokarmu. Dzięki temu wszystkie wartościowe substancje z posiłków są wchłaniane do organizmu.
Zadbajmy zatem o dołączenie do diety produktów sprzyjających lepszemu trawieniu (przyprawy, zioła), które stymulują wydzielanie enzymów w żołądku i jelitach.
Zdrowa wątroba sprzyja lepszej przemianie materii
Do rozłożenia cząstek lipidów w układzie pokarmowym niezbędna jest żółć. Aby była produkowana na odpowiednim poziomie, potrzebna jest zdrowa i sprawnie działająca wątroba. O nią także należy zadbać. Trudności z rozkładem tłuszczów w organizmie utrudniają odchudzanie.
Dieta na zdrową wątrobę oparta jest na lekkostrawnych posiłkach z ograniczeniem spożycia tłuszczu. Takie posiłki nie tylko usprawnią pracę tego narządu, ale sprzyjają także odchudzaniu. Wątroba „nie lubi” alkoholu, mocnej kawy i herbaty, tłustych pokarmów i żywności wysokoprzetworzonej. Chcąc na stałe utrzymać zdrową sylwetkę, należy stale zminimalizować ich udział w diecie.
Ruch to zdrowie!
Do skutecznego odchudzania potrzebna jest także regularna aktywność fizyczna. Ruch dotlenia organizm, poprawia krążenie, zmniejsza napięcie i napędza metabolizm. Rodzaj aktywności warto dopasować do swojego stanu zdrowia i preferencji. Zamiast zorganizowanych zajęć na siłowni, można uprawiać Nordic Walking po okolicznym parku lub jeździć na rowerze. Jeśli masz problem ze zmobilizowaniem się do regularnych ćwiczeń, namów do tego przyjaciółkę lub bliską osobę. Razem łatwiej się wzajemnie motywować.
Zioła na odchudzanie pomocne w walce z nadwagą
Zdrowa i zbilansowana dieta w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną powinny dać zauważalne efekty w postaci stopniowego zmniejszania masy ciała. Aby przyspieszyć ten proces, można sięgnąć po ziołowe preparaty na odchudzanie. Ich składniki wpływają na prawidłowe trawienie, stymulują metabolizm i przyczyniają się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej.
Jakie zioła na lepsze trawienie najczęściej wchodzą w skład takich preparatów?
- Mięta pieprzowa – stosowana w formie herbat ziołowych lub jako składnik preparatów na trawienie. Mięta, dzięki zawartości mentolu, ma działanie chłodzące, rozkurczowe i łagodzące. Zmniejsza problemy trawienne, działa wiatropędnie oraz stymuluje wątrobę do produkcji żółci. Dzięki temu ułatwia rozkład lipidów.
- Kminek – olejek zawarty w nasionach kminku stymuluje produkcję soków żołądkowych, co usprawnia trawienie pokarmów. Kminek jest szczególnie polecany osobom, które mają problem ze wzdęciami. Działa rozkurczowo i wiatropędnie.
- Rozmaryn – znany przede wszystkim jako przyprawa, ma szerokie zastosowanie w kuchni, z korzyścią dla organizmu. Składniki zawarte w rozmarynie, takie jak garbniki czy gorycze, stymulują układ pokarmowy do sprawnego trawienia oraz wspomagają produkcję żółci.
- Rumianek – herbata rumiankowa jest znana ze swoich właściwości łagodzących i tonizujących. Pomaga w schorzeniach dróg moczowych, zmniejsza dolegliwości trawienne, pomaga łagodzić wzdęcia, a także wspomaga wydzielanie żółci i soków trawiennych.
- Koper włoski – olejek tej rośliny ma działanie rozkurczowe i wiatropędne. Herbata z kopru włoskiego lub preparaty na nich oparte pomagają radzić sobie z przewlekłymi wzdęciami, kolkami i skurczami brzucha.
Niektóre spośród ziołowych suplementów na trawienie i lepszą pracę układu pokarmowego zawierają dodatkowo składniki wspierające pracę wątroby. Wyciąg z owoców ostropestu plamistego lub z karczocha zwyczajnego wspiera fizjologiczną produkcję żółci oraz naturalne procesy regeneracyjne wątroby. Zawarte w suplemencie diety Sylimarol® Gastro trzy zioła (mięta, kminek i rumianek) wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. A zawarty dodatkowo wyciąg z ostropestu wspiera pracę wątroby. Taki zestaw składników wpływa na prawidłowy metabolizm lipidów i sprawne trawienie, co pomaga zrzucić zbędne kilogramy.
Dowiedz się więcej:
Herbaty i suplementy ziołowe wspomagające odchudzanie
Skuteczne odchudzanie jest możliwe, wystarczy jedynie odrobina silnej woli do regularnej aktywności i zmiana nawyków żywieniowych. Ważne, aby te modyfikacje stylu życia zostały na stałe – to pozwoli uniknąć efektu jo-jo. W zrzucaniu nadprogramowych kilogramów pomocne są też ziołowe preparaty na odchudzanie, które nie tylko usprawniają pracę układu trawiennego i wątroby, ale stymulują metabolizm i pomagają szybciej spalać tkankę tłuszczową. Warto skorzystać z ich dobroczynnego wpływu na organizm, by na stałe cieszyć się zdrową i szczupłą sylwetką.