Pocenie się jest naturalnym mechanizmem regulującym temperaturę ciała. Gdy jednak nadmiernie pocimy się niezależnie od temperatury, wówczas mamy do czynienia z nadpotliwością. O czym to świadczy? I co najważniejsze – jak sobie z tym radzić?
Wydzielanie potu pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę organizmu oraz pozbyć się niektórych produktów przemiany materii. To ważny mechanizm dla utrzymania równowagi wewnątrzustrojowej. Jeśli zachodzi na optymalnym poziomie, nie powinno się go hamować. Wydzielany pot nawilża skórę. Mieszając się z wydzieliną gruczołów łojowych chroni przed nadmiernym parowaniem skóry oraz zabezpiecza przez wpływem niektórych czynników zewnętrznych.
Pot jest wydzielany przez gruczoły potowe, które zlokalizowane są na zdecydowanej większości powierzchni naszej skóry. Najwięcej gruczołów potowych znajduje się na skórze stóp i dłoni. W skład potu wchodzą: woda, sól, minerały, tłuszcze, węglowodany oraz związki azotowe. Pot jest bezwonny, zapach pojawia się, gdy bakterie bytujące na skórze zaczynają rozkładać jego składniki. To dlatego aromat potu u każdej osoby jest inny, bowiem zależy od składu flory bakteryjnej na powierzchni skóry.
Co to jest nadpotliwość?
To stan, kiedy organizm wydziela więcej potu niż wynika to z potrzeby utrzymania prawidłowej temperatury ciała. To zaburzenie funkcjonowania gruczołów potowych, które może mieć charakter pierwotny lub wtórny.
Pierwotna nadmierna potliwość ma podłoże genetyczne, a osoba z nią borykająca się może przede wszystkim niwelować jej objawy. Nadpotliwość wtórna jest jednym z objawów toczącej się w organizmie choroby. Gdy wyleczymy jej przyczynę, wówczas pozbędziemy się także objawów nadpotliwości.
Nadmierne wydzielanie potu pojawia się zwykle na skórze dłoni, stóp, pach i na skórze głowy. Może także wystąpić na powierzchni całego ciała, ale takie przypadki spotyka się zdecydowanie rzadziej.
Jak objawia się nadpotliwość?
Najwięcej gruczołów potowych występuje na dłoniach i na stopach. Gdy zaczynamy nadmiernie pocić się, to właśnie tam najbardziej zauważalne są objawy tej dolegliwości. Odczuwamy je w postaci wilgotnych, lepkich lub wręcz mokrych powierzchni stóp. Związane to jest z dyskomfortem stóp w obuwiu oraz pojawiającym się po pewnym czasie nieprzyjemnym zapachem. Intensywnie pocące się dłonie mają trudność z utrzymaniem przedmiotów, a nadmierna ilość potu pod pachami powoduje powstanie nieestetycznych plam na ubraniach.
Co więcej, zwiększa się nie tylko intensywność pocenia się, ale także w zauważalny sposób pocimy się częściej.
Jakie są przyczyny nadpotliwości?
Jest wiele przyczyn, które mogą wywoływać nadmierną potliwość wtórną. W przebiegu wielu chorób nadmierne pocenie się jest jednym z objawów następujących schorzeń:
- Menopauza – jednym z charakterystycznych objawów są pojawiające się w ciągu dnia i w nocy zlewne zimne poty.
- Infekcje bakteryjne i wirusowe – nadmiernie pocimy się w czasie gorączki, ale może to też być sposób organizmu na „pozbycie się” niechcianych substancji z organizmu. Nadpotliwość towarzyszy także przewlekłym chorobom zakaźnym, takim jak gruźlica.
- Cukrzyca – pocenie się jest jednym z objawów niedocukrzenia.
- Otyłość – otyłe osoby pocą się częściej i intensywniej. Ma to związek z nadmiarem tkanki tłuszczowej.
- Nadczynność tarczycy – zwiększony metabolizm powoduje nadmierne pocenie się, także w nocy.
Zwiększona intensywność pocenia się, także w nocy, powinna być sygnałem alarmowym. Być może w organizmie rozwija się choroba poważnie zagrażająca zdrowiu. Warto w takim przypadku zgłosić się do lekarza i wykonać badania diagnostyczne w celu określenia przyczyny nadpotliwości.
Jak radzić sobie z nadpotliwością?
W sytuacji, gdy nadmierne pocenie się wynika z rozwijającej się choroby, wówczas należy zająć się leczeniem bezpośredniej przyczyny. Gdy jednak skłonność do nadpotliwości wynika z czynników dziedzicznych, możemy jedynie próbować niwelować jej objawy i zahamować ten proces. Jakie są sposoby na nadmierne pocenie się?
- Kosmetyki hamujące nadmierne pocenie się. To przede wszystkim antyperspiranty i blokery potu. Ze względu na nasilenie objawów, osoby zmagające się z tą nieprzyjemną dolegliwością powinny sięgać po mocniejsze preparaty apteczne. Do tej grupy produktów zaliczają się także żele pod prysznic hamujące pocenie oraz spraye na nadpotliwość do stóp i dłoni.
- Szczególna dbałość o higienę osobistą. Poza stosowaniem specjalistycznych kosmetyków, wskazane jest częstsze branie prysznica i zmiana ubrań (szczególnie skarpet, bielizny, koszulek). Podnosi to komfort codziennego funkcjonowania.
- Przewiewne i oddychające ubranie. Osoby cierpiące na nadmierną potliwość powinny nosić luźne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które z łatwością odprowadzą nadmiar wilgoci ze skóry. Dla sportowców polecana jest specjalistyczna „oddychająca” odzież. Podobne zalecenie tyczy się obuwia. Należy nosić przewiewne obuwie, warto dodatkowo stosować kosmetyki do butów (spraye, talki, zasypki), które zmniejszą intensywność pocenia, jednocześnie niwelując nieprzyjemny zapach.
- Leki na nadmierne pocenie się. W aptece bez recepty dostępny jest szereg produktów, które hamują nadpotliwość. Puder leczniczy Pedipur zawiera metenaminę, substancję czynną która osłabia czynność gruczołów potowych oraz hamuje aktywność bakterii na powierzchni skóry. Ma to działanie dwukierunkowe. Z jednej strony zmniejsza ilość wydzielanego potu, a z drugiej hamuje jego rozkład przez bakterie, co zapobiega pojawieniu się nieprzyjemnego zapachu.
- Unikanie ostrych i rozgrzewających pokarmów. Te składniki przyspieszają metabolizm i mogą powodować nadmierne pocenie się. Podobne działanie może mieć spożycie alkoholu, kofeiny i owoców cytrusowych.