Zaparcia to powszechny problem wśród osób dorosłych. Częstotliwość jego występowania rośnie wraz z wiekiem. Jaką rolę w leczeniu zaparć odgrywają zioła? Dlaczego dieta i regularna aktywność fizyczna są niezbędne w zapobieganiu zaparciom?
Spis treści:
- Zaparcia – objawy
- Zioła w leczeniu zaparć
- Alax – ziołowy lek na zaparcia
- Domowe sposoby na zaparcia – dieta
Zaparcia – przyczyny i objawy
Przyczyną zaparć może być stosowanie niektórych leków (np. obniżających ciśnienie krwi, przeciwdepresyjnych, przeciwbólowych i rozkurczowych), zaburzenia metaboliczne, takie jak niedoczynność tarczycy i cukrzyca, a także choroby układu nerwowego i zaburzenia anatomiczne. W obecnych czasach, negatywny wpływ na perystaltykę jelit ma również prowadzony tryb życia. Przewlekły stres, życie w pośpiechu, nieprawidłowe odżywianie się i mała aktywność ruchowa to powszechne przyczyny zaparć. Problem ten może dotyczyć osób w każdym wieku.
Pacjenci cierpiący na zaparcia zazwyczaj oddają stolec nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Ma on twardą, zbitą lub grudkowatą konsystencję. Osoby zmagające się z tym problemem odczuwają również takie objawy jak:
- konieczność silnego parcia podczas defekacji (wypróżniania),
- uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu stolca,
- uczucie blokady w jelicie grubym,
- dyskomfort, wzdęcia.
Zaparcia mogą pojawiać się sporadycznie. Jeśli problem ten utrzymuje się dłuższy czas, mamy do czynienia z zaparciami przewlekłymi, które powinny być leczone pod kontrolą lekarza.
Zioła w leczeniu zaparć
Istotną rolę w leczeniu sporadycznie występujących zaparć pełnią leki ziołowe. Znajdują się w nich takie surowce jak kora kruszyny, liście aloesu, korzeń rzewienia i inne. Zawarte w nich związki pobudzają pracę przewodu pokarmowego. Ograniczają odpływ wody z jelita, dzięki czemu zwiększają uwodnienie mas kałowych. Prowadzi to do zmiany konsystencji stolca na bardziej płynną. Stymulują również wydzielanie śluzu do światła jelita. Aktywność ta w połączeniu z pobudzeniem perystaltyki jelit daje efekt przeczyszczający. Masa kałowa łatwiej przemieszcza się w jelicie, co prowadzi do defekacji.
Aloes ma potwierdzoną skuteczność w przeprowadzonych badaniach klinicznych w leczeniu sporadycznych zaparć. Roślina ta znana jest od czasów starożytnych. Przypisuje się jej wiele właściwości leczniczych, z których niewiele zostało udowodnionych. Antrazwiązki występujące w jego liściach wykazują działanie przeczyszczające, które pojawia się po 6-8 godzinach od przyjęcia leku. Zarówno aloes, jak i kruszyna, posiadają dodatkowo właściwości żółciopędne. Stymulując wydzielanie żółci, mogą wpływać korzystnie na pracę przewodu pokarmowego i proces trawienia.
Alax – ziołowy lek na zaparcia
Jednym z preparatów do krótkotrwałego stosowania w leczeniu zaparć jest Alax. Znajduje się w nim sproszkowany sok z liści aloesu oraz wyciąg z kory kruszyny. Związki zawarte w tych surowcach jedynie w niewielkim stopniu wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Docierając do jelita grubego, ulegają przekształceniu do substancji aktywnych pod wpływem bytujących tam bakterii. Proces ten wymaga czasu, dlatego efekt działania leku Alax pojawia się po 8-12 godzinach od zażycia tabletki. W związku z tym, zaleca się przyjmować ją na noc, przed pójściem spać.
Leki ziołowe na zaparcia wspierają, ale nie nadają się do długotrwałego stosowania. Korzystanie z ziołowych preparatów przeczyszczających nie powinno trwać, bez konsultacji z lekarzem, dłużej niż 1-2 tygodnie. W przeciwnym wypadku mogą one zaburzać prawidłową perystaltykę jelit, a także prowadzić do zachwiania równowagi wodno-elektrolitowej.
Alax to ziołowy lek na zaparcia, który przeznaczony jest dla osób powyżej 12 roku życia. Wystarczy zażycie 1-2 tabletek przed snem, aby nad ranem pojawił się efekt przeczyszczający. Należy pamiętać, że ziołowe leki przeczyszczające zaleca się przyjmować dopiero wtedy, gdy zmiany w sposobie odżywiania się nie skutkują ustąpieniem problemu z zatwardzeniem. Więcej informacji na temat leku Alax i dodatkowych sposobów na radzenie sobie z zaparciami znaleźć można na stronie: www.alax.pl.
Domowe sposoby na zaparcia – dieta
Domowe sposoby na zaparcia to przede wszystkim:
- wypijanie odpowiedniej ilości płynów,
- dieta przeciw zaparciom,
- regularna aktywność fizyczna.
Pacjentom z zaparciami zaleca się wypijanie ponad 3 litrów płynów dziennie. Głównym ich źródłem powinna być woda mineralna. Bardzo ważną rolę w leczeniu i zapobieganiu zaparciom pełni dieta. Należy zwrócić uwagę na błonnik pokarmowy, który powinien być spożywany w ilości 25-30 g na dzień. Zawierają go m.in. rośliny strączkowe (soczewica, ciecierzyca i inne), zboża, takie jak pszenica i owies, siemię lniane, migdały, a także bakłażany, buraki i owoce suszone (np. suszone śliwki i rodzynki). Istotnym elementem diety przy zaparciach są też fermentowane produkty mleczne. Wpływają one korzystnie na rozwój mikrobioty jelitowej i procesy zachodzące w przewodzie pokarmowym.
Ćwiczenia dostosowane do kondycji i zainteresowań osoby zmagającej się z zaparciami również regulują pracę jelit i częstość wypróżnień. Warto pamiętać także o tym, aby wypróżniać się w spokojnej atmosferze, bez stresu i pośpiechu.
Ze sporadycznymi zaparciami, które zdarzają się raz na jakiś czas, można radzić sobie przy pomocy zmian w diecie. Powinna ona zawierać duże ilości błonnika i wody mineralnej. Jeśli modyfikacje w sposobie odżywiania okażą się niewystarczające, warto sięgnąć po leki ziołowe, takie jak tabletki Alax. Połączenie silnego działania aloesu i łagodniejszych właściwości kruszyny pomaga uregulować rytm wypróżnień i wspiera w leczeniu zaparć.
Bibliografia:
Cieślik E., Turcza K., Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.), Post Fitoter 2015, 16 (2), 117-124
Charytoniuk A., Simon K., Diagnostyka i leczenie zaparć u młodych osób, Medycyna po Dyplomie, 2013, 05
Charakterystyka Produktu Leczniczego Alax