Artykuły

Strona główna » Artykuły » Jak zadbać o prawidłowy poziom cholesterolu?

Jak zadbać o prawidłowy poziom cholesterolu?

Wysoki poziom cholesterolu dotyczy wielu osób. Zaburzenia gospodarki lipidowej zwiększają ryzyko chorób sercowo – naczyniowych. Warto więc dbać o utrzymanie lub uzyskanie prawidłowego stężenia cholesterolu, aby zachować zdrowie i ograniczyć ryzyko wystąpienia groźnych incydentów, takich jak zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu. Jak naturalnie obniżyć poziom cholesterolu? O których surowcach roślinnych warto pamiętać chcąc utrzymać zdrowy cholesterol?

Spis treści:

  • Dobry cholesterol, czyli jaki?
  • Podwyższony poziom cholesterolu – co robić?
  • Jak obniżyć cholesterol naturalnymi sposobami?
  • Zioła pomagające utrzymać właściwy poziom cholesterolu

Dobry cholesterol, czyli jaki?

Cholesterol to substancja, która z całą pewnością jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Problemem nie jest więc cholesterol sam w sobie, a jedynie jego nadmiar. Głównym źródłem tego związku jest synteza cholesterolu, która odbywa się w jelicie i wątrobie. W mniejszym stopniu, pozyskiwany jest on ze spożywanych produktów. Im więcej cholesterolu spożywamy z jedzeniem, tym bardziej zmniejsza się jego wewnętrzna synteza.

Poziom cholesterolu można sprawdzić wykonując profil lipidowy. Badanie to pozwala określić nie tylko poziom cholesterolu całkowitego, ale także jego poszczególnych frakcji:

  • cholesterolu LDL określanego jako „zły cholesterol”,
  • cholesterolu HDL określanego jako „dobry cholesterol”.

Profil lipidowy umożliwia też oznaczenie stężenia triglicerydów oraz dodatkowych parametrów, które pomagają w rzetelnej ocenie gospodarki lipidowej.

Prawidłowe stężenie cholesterolu powinno wynosić nie więcej niż 190 mg/dl. Jeśli chodzi o cholesterol LDL, powinien on wynosić mniej niż 115 mg/dl. Dobrego cholesterolu HDL powinno być natomiast więcej niż 40 mg/dl.

Podwyższony poziom cholesterolu – co robić?

Jak obniżyć poziom cholesterolu? Redukcja poziomu cholesterolu całkowitego, w tym również stężenia cholesterolu LDL opiera się na zaleceniach niefarmakologicznych, o których będzie mowa w dalszej części artykułu, a w razie potrzeby również leczeniu farmakologicznym. Terapia ustalana jest indywidualnie, w oparciu o wyniki badań laboratoryjnych, ogólny stan zdrowia pacjenta i tolerancję przyjmowanych leków.

Powszechnie stosowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu są statyny. Leki te powodują spadek poziomu cholesterolu LDL i cholesterolu całkowitego. Statyny dostępne są wyłącznie na receptę. W leczenie hipercholesterolemii zastosowanie znalazły również inne produkty lecznicze, które podobnie jak statyny wydawane są na podstawie recepty. Choć statyny uważane są za skuteczne leki, należy pamiętać że nie są one pozbawione działań niepożądanych. Ich stosowanie zazwyczaj musi być kontynuowane już do końca życia pacjenta.

Jak obniżyć cholesterol naturalnymi sposobami?

Naturalne sposoby na obniżenie cholesterolu są rekomendowane wszystkim osobom z hipercholesterolemią, bez względu na jej stopień. W przypadku jednak bardzo wysokiego poziomu cholesterolu, takie metody nie są wystarczające, aby go unormować. Stanowią wówczas uzupełnienie leczenia podstawowego.

Oto sposoby na uzyskanie optymalnego poziomu cholesterolu:

  • zmiana diety – ograniczenie produktów bogatych w cholesterol, zwiększenie ilości błonnika w pokarmach. Korzystne zmiany może przynieść dieta śródziemnomorska,
  • redukcja masy ciała – pomaga ona obniżyć poziom cholesterolu LDL o kilka jednostek (średnio 8 mg/dl),
  • regularna aktywność fizyczna – aktywność o wysokiej intensywności wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu LDL o ok. 5-7%.

Zioła pomagające utrzymać właściwy poziom cholesterolu

Do obniżenia stężenia cholesterolu w istotnym stopniu przyczynia się sposób odżywiania. Ważne jest nie tylko zmniejszenie spożycia tłuszczów nasyconych oraz tłuszczów trans, ale również wzbogacenie codziennej diety o składniki, które pomagają kontrolować stężenie cholesterolu. Ziołem, o którym warto pamiętać zmagając się z problemem wysokiego cholesterolu jest karczoch zwyczajny. Karczoch wpływa na redukcję poziomu cholesterolu LDL o ok. 5-15%. Składniki aktywne zawarte w karczochu ograniczają aktywność enzymu wątrobowego, który bierze udział w procesie syntezy cholesterolu.

Aby zadbać o prawidłowe stężenie cholesterolu całkowitego można też sięgnąć po kozieradkę. W nasionach kozieradki obecne są związki, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu w organizmie. Odpowiednia suplementacja może stanowić cenne wsparcie u osób, które chcą kompleksowo zadbać o poziom tłuszczów w organizmie. Szukając dobrego suplementu przy problemach z podwyższonym cholesterolem, warto pamiętać o herbatce ziołowej Cholesterol. Wśród jej składników, oprócz wspomnianych już karczocha zwyczajnego i kozieradki pospolitej, obecne są też: mięta pieprzowa, dzika róża, chmiel i brzoza brodawkowata. Herbatka ma postać wygodnych do zaparzenia torebek-piramidek. Jest ona dedykowana osobom dorosłym. Zaleca się sporządzanie naparu ziołowego 2 razy dziennie. 1 torebka suplementu służy do przygotowania 1 porcji produktu.

Problem wysokiego cholesterolu jest powszechny i wymaga wdrożenia odpowiedniej profilaktyki, a nierzadko również leczenia. Oprócz leków na cholesterol, ważnym elementem terapii są odpowiednie zmiany w trybie życia. Uzupełniająco, warto pamiętać o odpowiedniej suplementacji, która umożliwia wzbogacenie diety w składniki pomagające utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu. Kompleksowe podejście do hipercholesterolemii wpływie na lepszą efektywność terapii.

 

Bibliografia:

  1. Banach M., Burchardt P., Chlebus K. i inni. Wytyczne PTL/KLRWP/PTK/PTDL/PTD/PTNT diagnostyki i leczenia zaburzeń lipidowych w Polsce 2021
  2. Król-Kogus B., Krauze-Baranowska M. Kozieradka pospolita (Trigonella foenum graecum L.) – tradycja stosowania na tle wyników badań naukowych. Postępy fitoterapii 2011, 3, 185-190
  3. European Union herbal monograph on Trigonella foenum-graecum L., semen

 

Facebook
Twitter
LinkedIn

ARTYKUŁY

Przeczytaj także

Zaparcia

Co stosować na zaparcia?

Przy­czy­ny wy­stę­po­wa­nia są różne. Do naj­częst­szych na­le­ży nie­wła­ści­wa dieta, sie­dzą­cy tryb życia, tym­cza­so­we lub dłu­go­trwa­łe od­czu­wa­nie stre­su czy współ­wy­stę­po­wa­nie in­nych cho­rób. W przy­pad­ku po­ja­wie­nia

Poznaj

Nasze marki