Każdego dnia nasz organizm styka się z tysiącami różnych związków chemicznych. Część z nich jest niezbędna do życia i zachowania dobrego zdrowia. Można tu wymienić tlen z powietrza, wodę i składniki pokarmowe – tłuszcze, białka, węglowodany, a także witaminy i minerały. Niektóre są dla organizmu obojętne, tak jak np. azot, stanowiący ponad trzy czwarte składu powietrza. Duży procent otaczających nas związków chemicznych stanowią substancje dla organizmów obce, niewystępujące w nich na stałe ani niestanowiące pożywienia. Do tej grupy zaliczają się leki, podawane w celu przywrócenia zdrowia oraz wszechobecne toksyny, które obciążają organizm, prowadząc do problemów ze zdrowiem.
W jaki sposób toksyny dostają się do organizmu?
Kiedy w XIX wieku rozpoczęła się rewolucja przemysłowa, świat zaczął się zmieniać coraz gwałtowniej. Dosyć szybko okazało się, że od tych zmian nie ma odwrotu. W krótkim czasie życie ludzi na całym świecie stało się o wiele łatwiejsze i wygodniejsze, jednak długo nie zdawano sobie sprawy z tego, jaką cenę przyjdzie za to zapłacić. Dziś wiemy, że jedną z negatywnych konsekwencji postępu i rozwoju są wszechobecne zanieczyszczenia.
Powietrze, woda i gleba pełne są różnych substancji, które nie są obojętne dla naszego zdrowia, a nawet mogą być dla niego bardzo szkodliwe. Przykłady takich substancji można wymieniać bez końca. Powietrze, którym oddychają mieszkańcy dużych miast jest zanieczyszczone przez sadze, pyły, tlenki azotu, dwutlenek siarki, tlenek i dwutlenek węgla, amoniak, siarkowodór i inne gazy. Woda w sąsiedztwie ludzkich siedzib może zawierać pestycydy, fenole, bifenyle, chlor i metale ciężkie. Te ostatnie mogą znajdować się także w glebie, zwłaszcza w sąsiedztwie ruchliwych dróg. Stamtąd są pobierane razem z wodą przez korzenie roślin, aby po ich zjedzeniu trafić do naszych organizmów.
Specyficznym rodzajem zanieczyszczenia jest dym tytoniowy. Przyjęło się twierdzić, że problemem osób palących jest uzależnienie od nikotyny, ale to tylko część prawdy. W rzeczywistości palący się papieros jest miniaturową fabryką chemiczną, ponieważ w jego dymie występuje ponad 5000 różnych substancji. Wiele z nich to toksyny, których nagromadzenie jest przyczyną groźnych chorób płuc, serca i układu krążenia oraz licznych nowotworów. Wiadomo także, że podobne niebezpieczeństwo grozi osobom biernie wdychającym dym tytoniowy. Według niektórych badań, boczny strumień dymu z papierosa jest bardziej toksyczny, niż wdychany bezpośrednio przez palacza strumień główny.
Równie groźny dla zdrowia jest spożywany w nadmiarze alkohol etylowy, ponieważ z czasem może prowadzić do uszkodzenia różnych układów i narządów, m.in. wątroby i układu nerwowego.
Potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia mogą być też domowe detergenty, używane do prania i czyszczenia. Jeżeli są one stosowane zgodnie z przeznaczeniem, ryzyko ostrego zatrucia jest oczywiście znikome, jednak pewna ilość chemikaliów może wchłaniać się np. przez skórę czy układ oddechowy.
Żywność także może być nieobojętna dla naszego zdrowia. W skrajnych przypadkach toksyny trujących grzybów mogą doprowadzić do dużego uszczerbku na zdrowiu, czy nawet śmierci. Należy mieć świadomość, że konserwanty i inne sztuczne dodatki obecne w żywności są niekorzystne dla naszych organizmów i niepotrzebnie je obciążają.
Na czym polega oczyszczanie organizmu z toksyn?
Ludzkie ciało jest ciągle narażone na kontakt z toksynami, ale potrafi się przed nimi bronić. Wszystkie substancje obce, które wnikają do organizmu, podlegają detoksykacji. Proces ten można opisać jako biochemiczne przekształcenie danego związku w inny, którego wpływ na organizm jest znacznie słabszy, po czym następuje wydalenie go na zewnątrz.
Nie sposób opisać wszystkich przemian, którym podlegają toksyny, znajdujące się w naszym ciele. Należy zaznaczyć, że najważniejszą rolę w tym „biochemicznym detoksie organizmu” odgrywa wątroba. To właśnie do niej trafiają związki obce, zbędne i szkodliwe dla zdrowia. Enzymy wątrobowe na drodze reakcji utleniania, redukcji lub hydrolizy, a następnie sprzęgania przeprowadzają je w związki nieszkodliwe i łatwiejsze do wydalenia przez organizm. Mogą one zostać usunięte z ciała kilkoma różnymi drogami, z których najważniejsze to wydalanie z kałem i moczem. Niewielka część związków jest usuwana z wydychanym powietrzem lub przez skórę w procesie pocenia.
Można zatem zauważyć, że do skutecznego oczyszczania organizmu niezbędna jest zdrowa wątroba i zdrowe nerki. Wsparciem dla prawidłowej pracy wątroby jest wyciąg z owoców ostropestu plamistego. Jednym z jego składników jest sylimaryna, która chroni komórki wątroby przed szkodliwym wpływem toksyn, m.in. alkoholu oraz substancji zawartych w trujących grzybach. Wpływ na właściwą pracę nerek mają m.in. ziele skrzypu, liść brzozy i liść pokrzywy. W tradycyjnym lecznictwie wykorzystywano działanie tych trzech ziół: moczopędne, odtruwające i poprawiające przemianę materii.
Suplement diety Sylimarol Detox łączy w sobie składniki ziołowe: ziele skrzypu, liść pokrzywy, liść brzozy i wyciąg z owoców ostropestu plamistego, które wspomagają pracę wątroby i nerek. Zestaw tych ziół działa odtruwająco na organizm, jednocześnie poprawiając przemianę materii. Dodatkowo sylimaryna działa ochronnie na komórki wątroby. Składniki suplementu pochodzą z kontrolowanych upraw, a proces jego produkcji i dystrybucji podlega rygorystycznemu nadzorowi. To wszystko sprawia, że Sylimarol Detox z pewnością jest produktem godnym zaufania.
Na ile skuteczna może być dieta oczyszczająca?
W ciągu ostatnich kilku lat „detoks organizmu” stał się tematem bardzo popularnym. Osoby z pierwszych stron kolorowych gazet chętnie opisują swoje doświadczenia związane oczyszczaniem organizmu. Najczęściej z opisów tych wynika, że oczyszczanie bardzo pozytywnie wpłynęło na ich zdrowie i samopoczucie, pomagając pozbyć się różnych przykrych dolegliwości. Także strony internetowe pełne są porad na ten temat. Wśród wielu propozycji pojawiają się przepisy na radykalne diety oraz głodówki, mogące trwać nawet ponad dwa tygodnie.
W rzeczywistości rezygnacja z przyjmowania pokarmu, nawet na krótki czas, może tylko niepotrzebnie osłabić organizm. Do jego prawidłowego funkcjonowania konieczne jest bowiem podawanie wszystkich składników odżywczych (białek, węglowodanów, tłuszczów, witamin i minerałów) w odpowiednich proporcjach. Jeżeli zostaną one zachwiane, to poszczególne układy i narządy, w tym także wątroba, nie będą w stanie harmonijnie pracować.
Każda intensywna dieta powinna być poprzedzona rozmową z lekarzem, który będzie potrafił określić ewentualne przeciwwskazania. Zamiast głodówek lepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie do codziennego jadłospisu większej ilości warzyw i owoców. Wśród nich najlepszy wpływ na wątrobę mają m.in. grejpfruty, czerwone buraki, brokuły, brukselka i orzechy włoskie. Wskazane jest też picie dużej ilości wody, najlepiej o 1 litr więcej, niż zazwyczaj. Dobrym wyborem jest też bogata w antyoksydanty zielona herbata oraz soki owocowe lub warzywne. Dzięki temu nerki pracują intensywniej, a duża ilość wydalanego moczu pozwala na szybsze usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii.