Wokół tematu cholesterolu narosło już wiele mitów. Czy rzeczywiście należy całkowicie wyeliminować go z diety? Jak to naprawdę jest z tym „dobrym” i „złym” cholesterolem? I w jaki sposób obniżyć poziom cholesterolu we krwi? Obalamy najpopularniejsze mity na temat cholesterolu.
Fakt: Cholesterol jest niezbędny do życia.
Cholesterol buduje każdą komórkę ludzkiego organizmu, a dodatkowo jest niezbędny do produkcji wielu hormonów (m.in. progesteronu, estrogenów i testosteronu), witaminy D3 i kwasów żółciowych (co umożliwia trawienie pokarmów). Pełni także istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i immunologicznego.
Mit: Cholesterol pochodzi tylko z produktów zwierzęcych.
To nieprawda – cholesterol w organizmie pochodzi z dwóch podstawowych źródeł: z pokarmów (to tzw. cholesterol egzogenny) i z wewnętrznej syntezy w komórkach (tzw. endogenny). Fabryką cholesterolu w ludzkim organizmie jest wątroba, która produkuje go w ilości od 2 do 4 g na dobę w zależności od zapotrzebowania.
Mit: Należy unikać produktów z wysoką zawartością cholesterolu, np. jajek.
Pamiętajmy, że cholesterol z pokarmów wchłania się w zaledwie 20%. Jajo kurze zawiera około 200 mg cholesterolu, z czego do organizmu zostanie przyswojone jedynie ok. 40 mg, co stanowi zaledwie kilka procent dobowego zapotrzebowania na tę substancję. Oczywiście we wszystkim należy zachować umiar i odżywiać się zgodnie z zapotrzebowaniem dostosowanym do swojego wieku, płci i trybu życia. Jednak dla zdrowej osoby produkty bogate w cholesterol, jedzone w rozsądniej ilości, nie stanowią zagrożenia.
Mit: Trzeba dążyć do całkowitej eliminacji „złego” cholesterolu z organizmu.
Pojęciem „cholesterol” określa się zbiorczo różne frakcje lipoprotein (cząsteczek składających się z białek i tłuszczów) krążących w organizmie, które zawierają w swoim składzie cholesterol. Przy badaniu poziomu cholesterolu we krwi bierze się pod uwagę dwie najważniejsze frakcje: HDL i LDL. Lipoproteiny wysokiej gęstości (czyli HDL) określane są jako ten „dobry” cholesterol, zaś lipoproteiny o niskiej gęstości (czyli LDL) to powszechnie znany „zły” cholesterol.
Nazywanie konkretnych frakcji jako „dobre” lub „złe” jest nieco mylące, ponieważ obie grupy związków są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ważne jest, aby zachować odpowiednie proporcje obu tych frakcji z przewagą „dobrego” cholesterolu HDL nad „złym” cholesterolem LDL.
Mit: Wysoki poziom cholesterolu całkowitego jest ważnym sygnałem ostrzegawczym dla zdrowia.
Od dawna pokutuje mit, że wysoki poziom cholesterolu we krwi bezpośrednio jest związany z wysokim ryzykiem występowania chorób układu krążenia, w tym miażdżycy i zawału serca. Tymczasem kluczowa jest nie ogólna wartość poziomu cholesterolu we krwi, ale stosunek poszczególnych jego frakcji, czyli lipoprotein HDL, LDL i trójglicerydów. Sama zawartość całkowitego cholesterolu we krwi niewiele mówi o stanie zdrowia, jeśli nie znamy poziomu wartości poszczególnych frakcji. Zdarza się, że osoby z cholesterolem powyżej normy, często nie mają problemów z układem krążenia i cieszą się dobrym zdrowiem. Dzieje się tak, ponieważ w przewadze u nich jest frakcja HDL, czyli „dobry” cholesterol.
Jednak jeśli wyniki badań laboratoryjnych wskazują na podwyższony poziom cholesterolu wraz z niekorzystnym stosunkiem wymienionych frakcji, wówczas należy potraktować to jako sygnał ostrzegawczy. Może to świadczyć o występowaniu w organizmie stanu zapalnego, który może świadczyć o rozwoju jednej z wielu chorób przewlekłych.
Fakt: Dieta jest najlepszym sposobem na regulację poziomu cholesterolu w organizmie.
Dieta na obniżenie cholesterolu polega na zmianie niektórych nawyków żywieniowych i wprowadzeniu konkretnych produktów żywieniowych na stałe do codziennego jadłospisu.
Jakie produkty pomogą obniżyć cholesterol?
- Produkty bogate w rozpuszczalny błonnik pokarmowy, np.: otręby, płatki owsiane, pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż, warzywa i owoce jedzone ze skórką. Już ok. 10 g błonnika rozpuszczalnego dziennie pozwala ograniczyć wchłanianie cholesterolu do krwi (taką ilość znajdziemy np. w połowie filiżanki płatków owsianych).
- Nienasycone kwasy tłuszczowe. Kwasy omega-3, których bogatym źródłem są tłuste ryby morskie (makrela, sardynki, łosoś, tuńczyk, halibut). Najlepiej przygotować je przez pieczenie, grillowanie lub gotowanie – unikajmy smażenia, aby nie dodawać niepotrzebnie tłuszczu. Alternatywą jest przyjmowanie suplementów bogatych w nienasycone kwasy omega-3, np. w postaci tranu. Dobrym tłuszczem jest także oliwa z oliwek (najlepsza jest extra virgine), dodawana na surowo do sałatek lub do smarowania pieczywa.
- Orzechy i migdały, także bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. To dobra alternatywa dla niezdrowych przekąsek.
Co wyeliminować z diety, aby obniżyć cholesterol?
Przede wszystkim unikajmy produktów, które mogłyby podwyższać poziom cholesterolu, w tym tłustego mięsa wołowego i wieprzowego. Warto zastąpić go chudym mięsem (np. mięsem drobiowym bez skóry). Zamiast tłustego żółtego sera należy sięgnąć po chudy biały twaróg. Warto usunąć z diety także żywność wysoko przetworzoną, np. typu fast-food.
Fakt: Preparaty ziołowe pozwalają regulować poziom cholesterolu w organizmie.
Aby obniżyć poziom cholesterolu, można sięgnąć po ziołowe preparaty dostępne bez recepty oparte na wyciągach z ziela karczocha lub wyciągach z łusek ostropestu plamistego (np. w postaci kapsułek z ostropestem).
Preparaty łączące w sobie wyciągi z karczocha i z ostropestu (np. Sylicynar lub Sylimarol Cholesterol) nie tylko działają korzystnie na poziom cholesterolu w organizmie, ale także wspierają pracę wątroby i dróg żółciowych.