Zaspokojenie głodu jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. To, w jaki sposób ją zaspokoimy zależy tylko od nas. Posiłki możemy przygotowywać sobie sami, możemy też korzystać z szerokiego wyboru gotowych potraw. Powinniśmy przy tym pamiętać, aby w naszym jadłospisie znajdowały się wszystkie niezbędne składniki odżywcze: białka, węglowodany i tłuszcze, a także witaminy i minerały. Dieta, która nie zawiera ich we właściwych ilościach i proporcjach często powoduje różne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, w tym także zatwardzenie. Sposoby na zaparcia są liczne. Niekiedy włączenie do diety pewnych produktów wystarczy, aby wyregulować pracę układu trawiennego. W krótkotrwałych zaparciach, spowodowanych błędami żywieniowymi, rozwiązaniem mogą być tabletki na przeczyszczenie albo ziołowa herbata. Co warto robić, aby nie dotyczyły nas problemy z wypróżnianiem?
Błonnik – niezbędny do zapobiegania zaparciom
Błonnik (inaczej włókno roślinne) jest jednym ze składników pokarmowych. Nie dostarcza organizmowi energii, ale jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Błonnik odpowiada m.in. za regulację rytmu wypróżnień. Jeżeli nasza dieta dostarcza go we właściwej ilości, wówczas nie mamy problemów z zaparciami. Niedobór błonnika może skutkować większą skłonnością do zatwardzeń.
Dzienne zapotrzebowanie na ten składnik wynosi od 20 do 40 g. Jego podstawowym źródłem są pokarmy pochodzenia roślinnego. Jest to jeden z powodów, dla których w codziennej diecie muszą znajdować się warzywa i owoce. Warto jednak wiedzieć, że pewne pokarmy zawierają znacznie więcej błonnika, niż inne. Owoce bogate w błonnik to przede wszystkim owoce jagodowe (maliny, jeżyny, czarne jagody), banany oraz jabłka i gruszki – te ostatnie najlepiej jest jeść ze skórką. Aż 9,9 g błonnika może znajdować się w jednym owocu gruszy chińskiej, zwanym też nashi. Wśród warzyw należy wymienić różne gatunki fasoli i grochu, szpinak, kukurydzę i brokuły. Dobrym źródłem błonnika są też ziemniaki. Ciekawym i smacznym dodatkiem do obiadu z pewnością będzie ziemniak pieczony w całości, ze skórką – jest on bogatszy we włókno roślinne, niż tradycyjne pureé lub frytki. Jeżeli wolimy ryż, możemy sięgnąć po ryż brązowy. Biały ryż jest niezbyt bogaty w błonnik. Dobrym wyborem mogą być też makarony z mąki pełnoziarnistej, zamiast tradycyjnych makaronów.
Większa ilość błonnika w diecie może pochodzić z przekąsek. Do przegryzania między posiłkami świetnie nadają się suszone owoce (figi, daktyle, rodzynki, morele) oraz orzechy (zwłaszcza migdały, orzechy włoskie, orzechy pekan, a także pestki słonecznika). Może to również być świetny dodatek do porannego musli, podobnie jak płatki owsiane i nasiona lnu. Łyżka siemienia lnianego zawiera 2,8 g błonnika. Inną zdrową przekąską może być popcorn.
W zapobieganiu zaparciom konieczne jest picie dużej ilości wody, najlepiej od 0,5 do 1 litra więcej, niż zazwyczaj. Dobrze jest też zrezygnować na pewien czas z mocnej kawy i napojów alkoholowych, ponieważ prowadzą one do pogłębienia problemu z zatwardzeniem. Skutecznym środkiem na poprawę pracy przewodu pokarmowego jest aktywność fizyczna. Nawet niezbyt intensywny ruch jest w stanie pobudzić układ trawienny do pracy, a regularne ćwiczenie z powodzeniem uchroni przed zaparciami.
Alax – ziołowy lek na przeczyszczenie
Czasem dochodzi do sytuacji, że mimo stosowania zbilansowanej diety i zdrowego stylu życia, odczuwamy dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Problemy z wypróżnianiem często pojawiają się, kiedy jesteśmy w podróży lub spożywamy większą ilość żywności wysoko przetworzonej. Roślinnym lekiem na zaparcia jest Alax, zawierający w składzie wyciąg suchy z kory kruszyny oraz wysuszony, sproszkowany sok z liści aloesu. Pierwszy ze składników podrażnia zakończenia nerwowe w ścianie jelita grubego. Dzięki temu pracuje ono intensywniej i do wypróżnienia dochodzi szybciej. Drugi z nich wywołuje napływ wody z krwi do jelit. Dzięki temu stolec ulega rozmiękczeniu i staje się łatwiejszy do wydalenia.
Alax nadaje się do stosowania podczas sporadycznie występujących zaparć. Prawidłowe dawkowanie Alaxu to 1-2 tabletek wieczorem. Należy je popić szklanką wody. Nie należy zażywać więcej niż 2 tabletki w ciągu doby. Stosowanie preparatu dłużej niż 1-2 tygodnie wymaga konsultacji z lekarzem. Alax jest przeznaczony dla dorosłych oraz dla młodzieży powyżej 12. roku życia.
Środki przeczyszczające mogą również występować w postaci ziół do zaparzania. Suplement diety Alax Fix ma postać saszetek do przygotowania naparu. W swoim składzie zawiera liść senesu i owoc kopru. Dzięki zastosowaniu tych dwóch składników jest on polecany osobom z problemami utrzymania regularnych funkcji fizjologicznych organizmu. Liść senesu poprawia komfort trawienny oraz wspiera pracę i właściwe funkcjonowanie jelit. Owoc kopru ma własności rozkurczające i wiatropędne. Zalecana dzienna porcja preparatu Alax Fix to napar z jednej saszetki. Należy ją zalać 200 ml wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem 5-10 minut. Alax Fix nie może być stosowany u dzieci ani u kobiet w ciąży.
Zaparcia u dzieci – jak im zapobiegać?
Zatwardzenie u dziecka nie zawsze musi być spowodowane niewłaściwą dietą. Przyczyny tej dolegliwości często leżą gdzie indziej. Może to być np. niechęć do korzystania z toalety w przedszkolu lub szkole. Czasem w takiej sytuacji powstaje „błędne koło”- kiedy u dziecka dochodzi do zaparcia, może się ono obawiać bólu podczas wypróżnienia i w dalszym ciągu będzie wstrzymywało stolec, co z pewnością pogłębi problem. Należy wtedy zadbać nie tylko o wyregulowanie pracy przewodu pokarmowego, ale też ustalić, co sprawia, że dziecko niechętnie odwiedza toaletę.
U najmłodszych być może jeszcze raz trzeba będzie wrócić do treningu czystości, aby czynności higieniczne nie były u dziecka powodem do stresu. Należy też pamiętać o właściwej ilości błonnika w diecie. Dzieci chętnie sięgają po słodycze, ciastka i biały chleb, a znacznie mniej chętnie po owoce, warzywa i pieczywo pełnoziarniste. Sugerowane przez dietetyków pięć porcji jarzyn lub owoców dziennie to nie tylko źródło witamin, ale też duża dawka błonnika. Jeżeli zależy nam na jak największej ilości tego składnika, warto sięgać po świeże owoce ze skórką niż po soki owocowe. Na śniadanie zamiast czekoladowych płatków do mleka lepsze będzie musli z suszonymi owocami, orzechami i płatkami owsianymi. Koniecznie trzeba też pamiętać, aby słodzone i gazowane napoje zastąpić wodą mineralną. Tak wzbogacony jadłospis dziecka pozwoli mu uniknąć problemów z zatwardzeniem. Zanim sięgniemy po jakikolwiek lek, powinniśmy wiedzieć, że nie wszystkie z nich nadają się do stosowania u dzieci, a ich użycie należy skonsultować z farmaceutą lub lekarzem pediatrą. Jeżeli naszym problemem są zaparcia u noworodka lub niemowlaka, lekarz powinien być pierwszą osobą, którą poprosimy o pomoc. W takiej sytuacji podstawą jest dobra diagnoza i ustalenie przyczyny zaparcia, które pozwoli na wdrożenie właściwej procedury.