Cholesterol jest związkiem, który jest niezbędny do prawidłowego działania organizmu. Szkodliwe konsekwencje dla zdrowia są powodowane nie przez samą jego obecność, tylko przez jego nadmiar. Właściwy poziom cholesterolu razem z prawidłowym ciśnieniem krwi znacznie oddala ryzyko wystąpienia dolegliwości sercowo-naczyniowych i pozwala korzystać z dobrego zdrowia przez długie lata.
Wysoki cholesterol – jego wpływ na zdrowie
Cholesterol występuje przede wszystkim w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego. Jego podstawowe źródła to: sery, żółtko jaj, wołowina, wieprzowina, drób, ryby oraz krewetki. Ludzki organizm zużywa go m.in. do produkcji hormonów steroidowych (kortyzol, aldosteron, hormony płciowe męskie i żeńskie) i witaminy D oraz do budowy błon komórkowych. Jego obecność w błonach komórek układu nerwowego jest konieczna do właściwego przewodzenia impulsów nerwowych. Jeżeli zwykła dieta nie dostarcza jego odpowiedniej ilości, organizm jest w stanie wyprodukować go sam.
Cholesterol nie rozpuszcza się w krwi ani w wodzie, dlatego wiąże się z białkami, tworząc cząstki, zwane lipoproteinami. Krążą one w układzie krwionośnym, transportując cholesterol do miejsc, w których będzie on zużywany. Kiedy mówi się potocznie o wysokim lub niskim cholesterolu, w rzeczywistości chodzi o poziom lipoprotein we krwi. Można je podzielić na kilka frakcji, z których najbardziej istotne są lipoproteiny o małej gęstości (LDL, „zły cholesterol”) i o dużej gęstości (HDL, „dobry cholesterol”). Pierwszy z nich jest odpowiedzialny za powstawanie zwężeń w naczyniach krwionośnych, prowadzących do miażdżycy i chorób serca. Dlatego wysoki poziom cholesterolu LDL jest niebezpieczny dla zdrowia. Cholesterol HDL pomaga obniżać poziom „złego cholesterolu”, dlatego jego wysoki poziom oznacza mniejsze ryzyko chorób serca i naczyń. Istnieje także frakcja lipoprotein o bardzo małej gęstości (VLDL), która nie wpływa znacząco na zdrowie. Wystąpienie choroby może również zależeć od wysokiego poziomu frakcji wolnych triglicerydów we krwi.
W drodze badań ustalono następujące bezpieczne normy cholesterolu:
- cholesterol całkowity we krwi- poniżej 200 mg/dl,
- cholesterol HDL- powyżej 55 mg/dl,
- cholesterol LDL- poniżej 160 mg/dl,
- triglicerydy- poniżej 160 mg/dl.
Przekroczenie tych wartości zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania. Rzeczywisty poziom ryzyka powinien zostać oszacowany przez lekarza, który w tym celu bierze pod uwagę także wyniki innych badań oraz dotychczas prowadzony styl życia.
Jak obniżyć cholesterol
Wysoki cholesterol może dotyczyć przede wszystkim osób, które do swojego codziennego jadłospisu włączają dużą ilość tłuszczów zwierzęcych. Znaczenie może też mieć nadwaga, brak aktywności fizycznej, płeć męska oraz występowanie skłonności do problemów z cholesterolem w rodzinie.
Działania profilaktyczne, pomagające obniżyć cholesterol można podjąć zawczasu, stosując odpowiednie leki bez recepty. Dobrym wyborem jest preparat Sylicynar, zawierający w składzie wyciąg z karczocha zwyczajnego i ostropestu plamistego.
Karczoch zwyczajny- działanie i zastosowanie
Karczoch zwyczajny to roślina pochodząca z obszaru basenu Morza Śródziemnego. Już w starożytności doceniono jej walory kulinarne. Liczne badania wykazały, że wyciąg z karczocha działa żółciotwórczo i żółciopędnie, dzięki czemu ułatwia trawienie tłustych pokarmów. Wykazuje także działanie ochronne na komórki wątroby. Zawarty w nim związek chemiczny – cynaryna wspomaga pracę wątroby i woreczka żółciowego. Inną znaczącą cechą wyciągu z karczocha jest działanie obniżające cholesterol całkowity (frakcji LDL i HDL łącznie) oraz trójglicerydy w surowicy krwi. Dzięki temu tabletki z karczocha mogą być stosowane zapobiegawczo przez osoby, u których występuje ryzyko podwyższonego poziomu cholesterolu oraz osoby, u których już go stwierdzono, jako uzupełnienie terapii zleconej przez lekarza. Dzięki zawartości inuliny, wyciąg z karczocha może wpływać regulująco na poziom cukru we krwi. Karczoch ma również działanie moczopędne i odtruwające, dzięki czemu wspomaga oczyszczanie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii.
Zastosowanie ostropestu plamistego
Wyciąg z ostropestu plamistego, czyli drugi składnik leku Sylicynar, działa ochronnie na wątrobę. Odpowiada za to sylimaryna, która jest kompleksem kilku związków chemicznych. Regularne zażywanie wyciągu z ostropestu plamistego regeneruje komórki wątroby i chroni je przed szkodliwym wpływem alkoholu, nieprawidłowej diety, toksyn oraz leków. Pobudza również wątrobę do pracy. Sylimaryna znajduje zastosowanie zarówno w zapobieganiu, jak i w leczeniu chorób wątroby.
Połączenie opisanych powyżej dwóch składników w preparacie Sylicynar sprawia, że może on być kompleksowym rozwiązaniem na problemy z wątrobą i podwyższonym poziomem cholesterolu. Sylicynar jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dla dzieci powyżej 12 roku życia. Zalecane dawkowanie to 3 razy dziennie po 2 tabletki, najlepiej po jedzeniu. Efekty pojawiają się po 2-4 tygodniach regularnego stosowania. Za zgodą lekarza można przedłużyć kurację do 6 miesięcy. Zmiana diety na niskotłuszczową pozwoli osiągnąć lepsze wyniki leczenia.
Odpowiednia dieta pomoże obniżyć cholesterol
Źródłem nadmiarowego cholesterolu jest żywność, więc zmiana nawyków żywieniowych z pewnością pozwoli na obniżenie jego poziomu. W tym celu warto do codziennej diety wprowadzić kilka nowych produktów. Powinny się tam znaleźć przede wszystkim:
- Duża ilość błonnika rozpuszczalnego. Produkty, które go zawierają to np. płatki owsiane, otręby, chleb pełnoziarnisty, brązowy ryż oraz warzywa i owoce, jedzone ze skórką. 5-10 gramów błonnika rozpuszczalnego dziennie ogranicza wchłanianie cholesterolu do krwi. Taką ilość zawiera np. pół filiżanki płatków owsianych
- Ryby, których tłuszcz jest bogaty w kwasy omega-3. Nadają się m.in. makrela, sardynki, tuńczyk, łosoś lub halibut. Nie powinny być smażone, aby w ten sposób uniknąć dodawania niepotrzebnego tłuszczu do potrawy. Najzdrowszym sposobem przyrządzenia jest gotowanie, pieczenie lub grillowanie.
- Wszystkie gatunki orzechów oraz migdały. Mogą one z powodzeniem zastąpić inne przekąski, ponieważ zawierają kwasy tłuszczowe o działaniu prozdrowotnym. Najlepsze są orzechy bez dodatku cukru lub soli.
- Oliwa z oliwek, która obniża poziom złego cholesterolu, ale nie ma wpływu na dobry cholesterol. Można ją dodawać do sałatek lub sosów. Można też smarować nią pieczywo. W ten sposób eliminuje się z jadłospisu bogate w cholesterol masło. Najlepiej sprawdzi się oliwa extra vergine, która jest nieprzetworzona i zawiera więcej antyoksydantów.
Należy pamiętać także o ograniczeniu wszystkich produktów, które mogłyby podwyższać poziom cholesterolu. Tłuste mięso (wieprzowe, wołowe) można zastąpić chudym (kurczak bez skóry). Zamiast sera żółtego lepszy będzie chudy twaróg. Zdrowym wyborem jest unikanie żywności wysokoprzetworzonej, ponieważ z reguły jest ona bogata w tłuszcze zwierzęce.
Zastosowanie tych rad, w połączeniu ze skutecznym lekiem na cholesterol, pozwoli na znaczące obniżenie ryzyka pojawienia się chorób serca i układu krążenia.