Pomimo tego, iż hemoroidy są coraz częściej diagnozowane, to bynajmniej nie są one częstym tematem rozmów pacjentów z lekarzami. Osoby, których dotyczy ten problem często czują się skrępowane i niejednokrotnie nie potrafią przedstawić dokuczliwych objawów swojemu lekarzowi. Dlaczego tak jest? Czy hemoroidy powinny być powodem do wstydu? Jak można rozpoznać hemoroidy? Jak można leczyć żylaki odbytu?
Hemoroidy – już choroba, czy może objaw choroby?
Hemoroidy są traktowane przez pacjentów jako schorzenie, ale w rzeczywistości nie są klasyfikowane jako choroba, lecz jedynie jako objaw choroby określanej mianem niewydolności żylnej. Hemoroidy, określane również jako żylaki odbytu oraz guzki krwawnicze, to uwidocznione, powiększone żyły splotu odbytniczego (to jest systemu żył docierających do odbytnicy). Wyróżnia się dwa typy żylaków odbytu: wewnętrzne (znajdujące się wewnątrz odbytu) i zewnętrzne (widoczne po zewnętrznej stronie odbytu). Ponadto, hemoroidy można klasyfikować zgodnie z czterostopniową skalą, uwzględniającą ich rozmiar:
- Stopień pierwszy: guzki krwawnicze są powiększone, ale nie wypadają na zewnątrz.
- Stopień drugi: hemoroidy w trakcie wypróżniania „wysuwają się” na zewnątrz, a po wypróżnieniu „chowają się” do odbytu.
- Stopień trzeci: guzki „wypadają” w trakcie wypróżniania, po którym konieczne jest ręczne wprowadzenie ich do jamy ciała.
- Stopień czwarty: guzki krwawnicze znajdują się po zewnętrznej stronie odbytu i ulegają zakrzepicy.
Jak można zdiagnozować hemoroidy?
W przypadku hemoroidów zewnętrznych możemy samodzielnie zaobserwować zmiany. Uwidaczniają się one w postaci obrzmiałych, ciemnych żył (w wyniku dużej zawartości krwi), które przybierają krągłą, wypukłą formę. Wewnętrzne żylaki odbytu można zdiagnozować wyłącznie w trakcie specjalistycznego badania – kolonoskopii, anoskopii, rektoskopii.
Hemoroidy – przyczyny powstawania
Przyczyną hemoroidów jest przede wszystkim niewydolność żylna. Choroba ta powstaje w wyniku zależności genetycznych (nie zależnych od nas) lub środowiskowych (czyli nawyków, nałogów – elementów, na które możemy wpłynąć). Do objawów niewydolności żylnej zalicza się żylaki kończyn dolnych i żylaki odbytu (czyli właśnie hemoroidy).
Kolejne powody powstawania hemoroidów to zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej, częste wypróżnienia, które poprzedzone zostają silnymi zaparciami, oraz częste biegunki. Udowodniono, że również okres ciąży sprzyja diagnozowaniu guzków krwawniczych u pacjentek. Kobiety ciężarne są obarczone wyższym prawdopodobieństwem występowania hemoroidów, z uwagi na ograniczoną ruchliwość, zmiany hormonalne i zmiany związane z krążeniem krwi.. Do przyczyn występowania hemoroidów zalicza się również nadciśnienie w żyle wrotnej oraz biegi długodystansowe.
Żylaki odbytu – objawy sugerujące o ich występowaniu
Jak już wspomniano, łatwiej zdiagnozować hemoroidy zewnętrzne, niż wewnętrzne. Jednakże w przypadku obydwu typów, można ustalić charakterystyczne objawy, alarmujące o występowaniu żylaków. Do objawów hemoroidów zaliczamy:
- ból okolicy odbytu, występujący w trakcie, lub zaraz po wypróżnieniu,
- świąd oraz „pieczenie” skóry przy odbycie,
- wrażenie niepełnego wypróżnienia,
- krew w stolcu (zwykle w kolorze jasno-czerwonym i w niewielkiej ilości),
- „wypadanie” guzków z odbytu (w przypadku hemoroidów wewnętrznych).
Jak powinno wyglądać leczenie hemoroidów?
W medycynie istnieją liczne i zróżnicowane sposoby na hemoroidy. Wybór metody leczenia jest uzależniony od wielkości hemoroidów, a decyzję w tej kwestii powinien podjąć lekarz (najlepiej lekarz specjalista – proktolog). W przypadku zaawansowanych hemoroidów poza leczeniem farmakologicznym, istnieje możliwość leczenia operacyjnego (stosowane w tym przypadku leki na hemoroidy mogą mieć niewystarczającą skuteczność). Zwykle jednak lekarze zalecają leczenie objawowe, polegające na stosowaniu preparatów doustnych i/lub miejscowych.
Leki doustne stosuje się w celu poprawy krążenia, ale także w ramach poprawy szczelności (przepuszczalności) naczyń krwionośnych. Również doustnie podaje się preparaty ułatwiające wypróżnianie (np. lek Alax). Natomiast w przypadku środków działających miejscowo (maści, czopki) oczekujemy działania łagodzącego świąd, zmniejszającego dokuczliwy ból i pieczenie, ale również zahamowania ewentualnego rozwoju bakterii, grzybów i wirusów.
Maść, czopek, czy tabletkę – jaki lek na hemoroidy jest skuteczny?
Niekiedy lekarze uzależniają formę terapii od preferencji pacjenta. Wówczas warto wiedzieć, czy któraś z metod może być dla nas na tyle niedogodna że z pewnością się na nią nie zdecydujemy. Jest to istotne z uwagi na fakt zachowania ciągłości i systematyczności leczenia.
Tabletki stosowane w terapii hemoroidów
Niewątpliwie, najprościej jest przyjąć tabletkę. Ale czy faktycznie, okaże się ona wystarczająco skutecznym lekiem na hemoroidy?
W grupie leków doustnych stosowanych w terapii żylaków odbytu wyróżnia się leki przeczyszczające i usprawniające krążenie. Leki przeczyszczające bez recepty zawierają substancje działające w trojaki sposób: poprzez pęcznienie (błonnik, otręby, pektyny), powlekanie (parafina ciekła), oraz wchłanianie wody i upłynnianie mas kałowych (osmotyczne środki przeczyszczające). Zastosowanie leków przeczyszczających ma na celu przeciwdziałanie zaparciom, które są jedną z głównych przyczyn powstawania hemoroidów. Natomiast leki wpływające na krążenie i uszczelniające naczynia krwionośne, są stosowane nie tylko w terapii hemoroidów, ale także żylaków kończyn. Głównymi przedstawicielami leków z tej grupy są: diosmina, escyna, a także witamina C, rutozyd, wyciąg z ziela ruszczyka, oraz wyciąg z ziela ruty.
Czopki, maści stosowane w terapii hemoroidów
Większość pacjentów uważa, że aplikacja czopków jest trudniejsza i mniej komfortowa od zastosowania (zewnętrznie) maści. Z pewnością tak jest, ale nie możemy zapominać, że czopki mają przewagę nad maściami stosowanymi zewnętrznie. Bowiem w ich przypadku osiągamy nie tylko działanie w obrębie obszaru znajdującego się po zewnętrznej stronie odbytu, ale także w odbytnicy. Wobec tak istotnej korzyści, część producentów maści na hemoroidy, wprowadziła aplikatory doodbytnicze. Zastosowanie aplikatora umożliwia łatwe wprowadzenie maści do obszaru, w którym znalazłby się czopek.
Obecnie w aptekach można kupić wiele preparatów w formie maści, żeli, czy czopków na hemoroidy. Warto poznać składniki, których właściwości ograniczają problem hemoroidów. Wśród nich znajdują się:
- Wyciągi roślinne: z kory Dębu, ekstrakt z kłączy Pięciornika, wyciąg z Oczaru, a także związki bizmutu, ichtiol, tanina, czy tlenek cynku. Zaletą wymienionych składników jest działanie łagodzące i ściągające.
- Silnie działające środki przeciwzapalne – kortykosteroidy (dostępne tylko na receptę).
- Substancje o działaniu znieczulającym (eliminującym odczuwanie bólu), takie jak lidokaina i benzokaina (występujące na przykład w pudrach płynnych, lekach Aesculan i Neo-Aesculan).
- Składniki o działaniu antyseptycznym, czyli dezynfekującym (na przykład propolis).
- Substancje łagodzące świąd i pieczenie (mentol).
- Składniki charakteryzujące się zdolnością uszczelniania naczyń krwionośnych (między innymi wyciąg z nasion Kasztanowca – maść Aesculan, żel Neo-Aesculan).
Jakie preparaty są godne polecenia?
Preparaty, które warto zastosować w leczeniu hemoroidów powinny zawierać co najmniej jeden z wymienionych wyżej składników. W celu zapewnienia bezpieczeństwa stosowania, warto zdecydować się na środki pochodzenia roślinnego. Równocześnie należy pamiętać o ewentualnych uczuleniach na składniki preparatów, a także o wygodzie stosowania (aplikacji).
Alax – roślinny preparat doustny, zapobiegający i niwelujący zaparcia
Alax jest lekiem stosowanym w leczeniu zaparć. Zawiera on w swoim składzie sproszkowany sok z liści Aloesu i wyciąg z kory Kruszyny. Wyciąg z Aloesu, charakteryzuje się silnym działaniem przeczyszczającym, natomiast wyciąg z Kruszyny – słabszym. Właśnie z uwagi na siłę działanie poszczególnych składników, można stwierdzić, że łączne dobranie wyciągu z Aloesu i wyciągu z Kruszyny w preparacie Alax, powoduje wzajemne uzupełnianie działań terapeutycznych obydwu roślin leczniczych. Istotne dla pacjenta jest też to, jak szybko dany preparat zadziała. W przypadku preparatu Alax efekt terapeutyczny powinien wystąpić stosunkowo szybko, to znaczy już po około ośmiu godzinach od zastosowania.
Aesculan i Neo-Aesculan – preparaty z aplikatorem doodbytniczym
Aesculan i Neo-Aesculan to preparaty o prawie identycznym składzie, ale występujące w dwóch postaciach – maści i żelu. W składzie obydwu leków znajduje się wyciąg z kory Kasztanowca i chlorowodorek lidokainy. W przypadku maści Aesculan stężenie wyciągu z Kasztanowca jest nieznacznie wyższe.
Preparaty Aesculan i Neo-Aesculan są wykorzystywane w terapiihoroby hemoroidalnej. Zawartość wyciągu z kory Kasztanowca zapewnia działanie przeciwzapalne i ściągające, natomiast obecność chlorowodorku lidokainy pozwala ograniczyć odczuwanie bólu (działanie znieczulające).
Jak stosować Alax, Aesculan i Neo-Aesculan?
Lek Alax powinno się przyjmować tuż przed snem, popijając szklanką przegotowanej, letniej wody. Wypróżnienia należy się spodziewać po przebudzeniu następnego dnia.
Maść Aesculan i żel Neo-Aesculan aplikuje się przy pomocy załączonej kaniuli, którą najpierw należy nakręcić na końcówkę tuby. Tak przygotowany lek, wprowadza się do odbytnicy w ilości 0,5-1g (czyli pasma o długości około dwóch centymetrów). W przypadku hemoroidów zewnętrznych, można ograniczyć zastosowanie leku do obszaru na zewnątrz od odbytu.
Hemoroidy – profilaktyka
W zapobieganiu hemoroidom uwzględniane są trzy podstawowe zalecenia: modyfikacja nawyków żywieniowych, regularne wypróżnienia oraz codzienna aktywność fizyczna.
Hemoroidy, a dieta – czy możemy im zapobiegać dzięki właściwemu odżywianiu?
Jak już wspomniano, jednym z czynników predysponujących do powstawania hemoroidów są zaparcia. Powstawanie zaparć wynika w głównej mierze z nieprawidłowo skomponowanej diety. Jak zatem powinna wyglądać dieta, aby uniknąć zaparć i ochronić się przed żylakami odbytu? Za właściwą dietę, która potrafi regulować w odpowiedni sposób pracę naszych jelit, uważa się dietę wysokobłonnikową, inaczej bogatoresztkową. Określenie „bogatoresztkowy” oznacza, że tylko część przyjętego pokarmu ulega wchłonięciu, a pozostała (znaczna) część służy jako „prowokator wypróżnienia”. To właśnie dieta bogata w błonnik pokarmowy, uwalnia nasz organizm od problemu zaparć i tym samym wspomaga działania profilaktyczne przed rozwojem hemoroidów.
Aktywność fizyczna – wsparcie w przeciwdziałaniu hemoroidom
Aktywność fizyczna stanowi element profilaktyki w przypadku wielu schorzeń, również w przypadku żylaków odbytu. Osoby, u których występują hemoroidy powinny wykonywać specjalistyczne ćwiczenia, polegające na napinaniu mięśni odbytu (z „wciąganiem” odbytu do środka odbytnicy), a następnie na ich rozluźnianiu. Ćwiczenie te, powinno trwać dość długo i być regularnie powtarzane (kilkakrotnie w ciągu każdego dnia).