Artykuły

Strona główna » Artykuły » Zdrowe nawadnianie organizmu latem – pij herbaty ziołowe

Zdrowe nawadnianie organizmu latem – pij herbaty ziołowe

Letnie upały są groźne nie tylko ze względu na przegrzanie organizmu. Ten, broniąc się przez zbyt wysoką temperaturą, uruchamia mechanizm pocenia się, co skutkuje wydzielaniem dużej ilości potu. To prosta droga do odwodnienia, które jest stanem groźnym dla zdrowia. Jak uchronić się przed odwodnieniem? Jak zdrowo nawadniać organizm? Jakie zioła pić, aby dostarczyć organizmowi zdrowych płynów? Podpowiadamy.

Mówiąc najprościej odwodnienie wynika ze zbyt intensywnego „uciekania” płynów z organizmu w stosunku do ich dostarczania. Jednym słowem: za mało pijemy, a za dużo pocimy się. Co ważne, z potem z organizmu uciekają także elektrolity, czyli jony pierwiastków, ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby temu przeciwdziałać, należy zadbać o właściwe nawodnienie. Pamiętajmy jednak, że sama woda nie wystarczy, organizm potrzebuje jeszcze niezbędnych składników mineralnych i elektrolitów.

Czym grozi odwodnienie? Objawy utraty płynów

Organizm jest bardzo wrażliwy na spadek nawodnienia. Niedobór wody szybko daje o sobie znać. Objawy odwodnienia to przede wszystkim: uporczywe bóle głowy, problemy trawienne, spadek koncentracji, kłopoty z pamięcią, niekiedy dolegliwości ze strony układu krążenia. Już niewielkie odwodnienie (na poziomie 2-3%) jest wyraźnie odczuwalne, m.in. poprzez obniżenie wydolności fizycznej. Co więcej, organizm, broniąc się przed utratą wodą, ogranicza wydalanie moczu, co skutkuje osłabieniem procesu detoksykacji i zmniejszeniem ilości usuwanych z ustroju toksyn. A to prosta droga to zatrucia organizmu.

Ile dziennie należy pić podczas upałów?

Dorosły człowiek powinien wypijać około 2-2,5 litra zdrowych płynów dziennie. W czasie upałów ta wielkość się zwiększa, nawet o 1-1,5 litra. Niestety, według szacunków ekspertów wynika, że pijemy zbyt mało, nawet latem. Często zdarzają się sytuacje, że sięgamy po napoje dopiero wtedy, kiedy odczuwamy silne pragnienie. A to błąd. Pragnienie jest sygnałem, że w organizmie już doszło spadku wody i jest to pewien stopień odwodnienia. Należy pić nawet wtedy, kiedy nie odczuwamy pragnienia i stale uzupełniać płyny. Co ważne, o odpowiednie nawodnienie organizmu warto dbać przez cały dzień, popijając płyny małymi porcjami. Wypicie na raz dużej objętości (co zwykle dzieje się, kiedy odczuwamy pragnienie) nie daje organizmowi zbyt wiele pożytku, za to niepotrzebnie obciąża układ krążenia.

Co pić w trakcie upałów?

Sięgajmy przede wszystkim po zdrowe płyny. Ale co to tak naprawdę znaczy? To przede wszystkim niegazowana woda mineralna, ale także świeżo wyciskane soki owocowo-​warzywne oraz herbaty ziołowe. Jeśli woda, to popijana małymi łykami przez cały dzień, najlepiej mineralna średniomineralizowana o niskiej zawartości sodu. Do wody warto dodać dietetyczne dodatki, jak np.: liście świeżej mięty lub pietruszki, plasterek limonki lub cytryny, kostki lodu z zamrożonymi wewnątrz owocami. Z całą pewnością należy zrezygnować z wody gazowanej (już nie wspominając o słodkich napojach gazowanych), ponieważ zawarte w niej bąbelki z dwutlenkiem węgla powodują uczucie sytości, ponadto mogą napełniać jelita gazem i wywoływać wzdęcia.

Oprócz wody, warto sięgać także po świeżo wyciskane soki z warzyw i owoców. To ważna pozycja na liście zdrowych płynów nawadniających, ponieważ soki owocowo-​warzywne nie tylko gaszą pragnienie i zdrowo nawadniają organizm, ale także dostarczają dużej porcji witamin i składników mineralnych.

Herbaty ziołowe do picia w upały

Napary z ziół łączą w sobie najważniejsze cechy najlepszego napoju na upały: nawadniają oraz dostarczają witamin i składników mineralnych. Warto sięgać nie tylko po herbaty ziołowe, ale także po zieloną herbatę i napary owocowe. Ich prozdrowotne właściwości (np. poprawienie trawienia) stymulują prawidłowe funkcjonowanie organizmu, dostarczają porcji zdrowych płynów, a nawet oczyszczają go z toksyn.

Świetnym rozwiązaniem na upały są schłodzone napoje ziołowe. Dlaczego? Bo doustne płyny nawadniające są najszybciej wchłaniane przez organizm, a do tego lekko obniżają temperaturę ciała, gdy same mają temperaturę około 5-10 stopni Celsjusza.

Jakie zioła na upały?

Mięta i melisa – herbata miętowa najlepiej smakuje schłodzona, z dodatkiem lodu i plasterków limonki. Usprawnia trawienie (świetna jako dodatek do grilla), ponadto działa lekko uspokajająco.

Rumianek i koper włoski – podobnie jak mięta, łagodzi dolegliwości trawienne i świetnie nawadnia organizm.

Ziołowa lemoniada chłodząca – przepis

Składniki: pół łyżki suszonej melisy (1 torebka do zaparzania), 1-1,5 łyżki suszonej mięty (2-3 torebki do zaparzania), miód do smaku, 2-3 cytryny.

Sposób przygotowania: W dużym dzbanku (2-3 litry) zaparzyć zioła, poczekać aż przestygną, wcisnąć 1-2 cytryny, jedną pokroić w plasterki i też dodać. Posłodzić miodem według uznania. Wstawić do lodówki, by lemoniada ziołowa dobrze się schłodziła. Podawać z kostkami lodu.

Smacznego 🙂

Facebook
Twitter
LinkedIn

ARTYKUŁY

Przeczytaj także

Prostata

Problemy z prostatą

Więk­szość męż­czyzn nie in­te­re­su­je się sta­nem swo­jej pro­sta­ty, do­pó­ki nie za­ob­ser­wu­ją uciąż­li­wych ob­ja­wów zwią­za­nych z nie­wła­ści­wym jej funk­cjo­no­wa­niem. Do­pie­ro wów­czas

Poznaj

Nasze marki