Artykuły

Strona główna » Artykuły » Jak dbać o delikatną skórę niemowląt i dzieci?

Jak dbać o delikatną skórę niemowląt i dzieci?

Skóra niemowląt jest cieńsza, mniej elastyczna i bardziej podatna na podrażnienie. Wymaga więc specjalnej uwagi i pielęgnacji. Jak dbać o skórę malucha na początkowym etapie jego życia? Co stosować, jeśli zauważamy zaczerwienie i podrażnienie?

Spis treści:

  • Delikatna skóra niemowlaka
  • Pielęgnacja skóry niemowląt
  • Ochrona skóry niemowlaka przed podrażnieniem

Delikatna skóra niemowlaka

Skóra noworodka i niemowlaka nie jest jeszcze całkowicie dojrzała i nie funkcjonuje w pełni sprawnie. Skóra maluszka jest cieńsza i mniej elastyczna. Gruczoły łojowe nie pracują jeszcze prawidłowo, a gruczoły potowe zaczynają uaktywniać się dopiero w późniejszym wieku. Gdy skóra jest dojrzała, pełni wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim tworzy mechaniczną barierę między środowiskiem zewnętrznym, a wewnętrznym. Chroni przed wnikaniem do organizmu chorobotwórczych mikroorganizmów i innych czynników drażniących. Zapewnia też ochronę przed promieniowaniem UV. Ważną funkcją skóry jest także regulacja temperatury ciała.

Skóra noworodka i niemowlaka nie jest jeszcze w stanie pełnić tych wszystkich funkcji. Jest bardziej podatna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Łatwiej traci nawilżenie. Jest bardziej skłonna do wystąpienia podrażnienia i uszkodzenia. Przez delikatną i wrażliwą skórę dziecka z większą łatwością przenikają też składniki leków i kosmetyków. Dlatego tak ważne jest świadome dobieranie produktów do pielęgnacji skóry dziecka.

Pielęgnacja skóry niemowląt

Odpowiednia higiena i pielęgnacja skóry dziecka jest niezbędna, aby wspomagać jej prawidłowy rozwój, a także zapewniać wsparcie na początkowym etapie, kiedy nie jest ona jeszcze w pełni dojrzała. W każdym przypadku należy indywidualnie podejść do pielęgnacji skóry maluszka. Inaczej bowiem wygląda dbanie o zdrową skórę dziecka, a inaczej o atopową skórę noworodka czy też skórę, w obrębie której pojawiają się innego rodzaju zmiany dermatologiczne.

Skóra wszystkich dzieci w początkowym okresie życia wymaga jednak szczególnego zwrócenia uwagi na okolicę okołopieluszkową. Ze względu na częsty kontakt z substancjami drażniącymi obecnymi w moczu i kale, a także na temperaturę i wilgotność skóry pokrytej przez większość czasu pieluszką, jest ona znacznie bardziej narażona na pojawienie się podrażnienia. Jego wystąpieniu sprzyja też niewłaściwa pielęgnacja, np. stosowanie nieodpowiednich produktów do pielęgnacji skóry dziecka czy chociażby zbyt rzadkie zmienianie pieluszki.

Pieluchę należy zmieniać często, przynajmniej co 3-4 godziny, a także po każdym oddaniu moczu i stolca. Przy zmianie pieluszki konieczne jest przemycie skóry noworodka, najlepiej za pomocą wacika nasączonego wodą lub gotowych chusteczek o delikatnym składzie. Przed założeniem nowej pieluszki niezbędne jest zabezpieczenie jej tłustą maścią lub kremem, który utworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną ograniczająca jej kontakt z substancjami potencjalnie drażniącymi. Czasami jednak, nawet prawidłowa pielęgnacja skóry noworodka nie zapobiega wystąpieniu podrażnienia. Warto wówczas sięgnąć po odpowiedni produkt, który zadziała regenerująco i kojąco.

Ochrona skóry niemowlaka przed podrażnieniem

Delikatna skóra noworodka i niemowlaka może wymagać aplikacji produktu, który złagodzi podrażnienie skóry. Jest on szczególnie przydatny u dzieci, u których obserwuje się większą skłonność do podrażnień i rozwoju odparzeń pieluszkowych skóry. Jakie składniki aktywne mogą wówczas poprawić stan skóry dziecka? Przy skórze podrażnionej pomocne są:

  • tlenek cynku – posiada on właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i przesuszające, dzięki którym wspiera proces regeneracji naskórka, a także zabezpiecza skórę przed dalszym uszkodzeniem,
  • olej z czarnuszki – wspomaga proces gojenia się skóry i działa przeciwzapalnie,
  • olej z awokado – dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych wspiera funkcjonowanie lipidowej warstwy ochronnej naskórka. Zapewnia też odpowiednie nawilżenie skóry poprzez tworzenie na jej powierzchni warstwy ochronnej zapobiegającej nadmiernej utracie wody,
  • D-pantenol – działa regenerująco i nawilżająco. Wzmacnia barierę skóry i zwiększa jej elastyczność.

Tlenek cynku, olej z czarnuszki, olej z awokado, a także D-pantenol znaleźć można w produkcie Nigellum Baby (https://herbapol.poznan.pl/produkt/nigellum-baby/). Jest to krem do skóry dzieci i niemowląt, z którego w razie potrzeby mogą korzystać również osoby dorosłe. Kosmetyk ten polecany jest na różnego rodzaju podrażnienia skóry, w tym również odparzenia pieluszkowe, otarcia i odleżyny. Można go stosować już od 1 dnia życia. Jest odpowiedni także dla dzieci ze skórą atopową i alergiczną. Obecne w nim składniki aktywne szybko przynoszą skórze uczucie ukojenia. Zmniejszają zaczerwienienie skóry i wspomagają proces jej regeneracji. Zabezpieczają też skórę przed pogłębieniem uszkodzenia.

Krem Nigellum Baby przy regularnym stosowaniu chroni przed pojawieniem się podrażnienia. Warto pamiętać, aby nanosić go na skórę jedynie w niewielkiej ilości. Należy go stosować na skórę podrażnioną lub na obszary, które są szczególnie narażone na otarcie i uszkodzenie.

Pielęgnacja noworodka i niemowlaka wymaga szczególnej uważności. Ze względu na różnice w stosunku do skóry osób dorosłych, skóra malucha jest znacznie bardziej narażona na wystąpienie podrażnienia. Szczególnie często pojawia się ono w okolicy okołopieluszkowej, choć może rozwinąć się również w fałdach skóry w pachwinach, okolicach ud, kolan, pach czy szyi. U dzieci ze skłonnością do powstawania podrażnień, a także na obecne już podrażnienia i otarcia warto aplikować niewielką ilość kremu z tlenkiem cynku, olejem z czarnuszki, olejem z awokado i D-pantenol. Składniki te ukoją uszkodzoną skórę, zmniejszą zaczerwienienie i poprawią komfort malucha.

 

Bibliografia:

  1. Kisiel K., Dzilińska K. Pielęgnacja skóry noworodka i małego dziecka. Standardy Medyczne/Pediatria 2015, 12, 207-212
  2. Czarnecka-Operacz M., Sadowska-Przytocka A. Klasyczne zmiany skórne u noworodków jako trudny problem z codziennej praktyce klinicznej. Pediatria po Dyplomie 2017, 01
  3. Eid A.M., Elmarzugi N.A., Abu Ayyash L.M., Sawafta M.N., Daana H.I. A Review on the Cosmeceutical and External Applications of Nigella sativa. J Trop Med. 2017;2017:7092514. doi: 10.1155/2017/7092514. Epub 2017 Nov 22. PMID: 29358959; PMCID: PMC5735686
  4. Gupta M., Mahajan V.K., Mehta K.S., Chauhan P.S. Zinc therapy in dermatology: a review. Dermatol Res Pract. 2014;2014:709152. doi: 10.1155/2014/709152. Epub 2014 Jul 10. PMID: 25120566; PMCID: PMC4120804
Facebook
Twitter
LinkedIn

ARTYKUŁY

Przeczytaj także

Poznaj

Nasze marki