Artykuły

Strona główna » Artykuły » Zimowe problemy ze stopami – jak im zapobiegać?

Zimowe problemy ze stopami – jak im zapobiegać?

Przegrzewanie stóp w pomieszczeniach na zmianę z ich wychładzaniem podczas przebywania poza domem nie wpływa korzystnie na kondycję skóry. Jednym z problemów w okresie zimowym jest też wzmożona potliwość skóry stóp. Czy to tylko problem estetyczny? Jak zapobiegać nadpotliwości stóp i jak sobie z nią skutecznie radzić?

Spis treści:

  • Zimowe problemy ze stopami
  • Zwiększona potliwość stóp w okresie zimowym
  • Jak radzić sobie z nadpotliwością stóp zimą?
  • Odpowiednia higiena stóp w okresie zimowym

Zimowe problemy ze stopami

Zima jest jedną z pór roku, podczas której warto większą uwagę poświęcić skórze stóp. Niższa temperatura w pomieszczeniach skłania do zakładania grubych skarpet lub noszenia więcej niż 1 parę. Podczas pobytu poza domem zakładamy znacznie cięższe buty, które stanowią przynajmniej częściową ochronę przed mrozem i wilgocią. Dodatkowo, stopy są często narażone na wahania temperatury – zimne stopy, wychłodzone podczas pobytu poza domem są później intensywnie ogrzewane w celu przywrócenia komfortu cieplnego. Skóra stóp znacznie rzadziej niż latem ma dostęp do świeżego powietrza. Gruba warstwa ubrań powoduje większą aktywność gruczołów potowych. Stopy pocą się częściej i intensywniej. Z jednej strony może wyzwalać to przykry zapach i powodować dyskomfort, a z drugiej zwiększać ryzyko rozwoju grzybicy stóp.

Nadmierne pocenie się stóp to nie jedyny problem, który pojawia się zimą. U osób z tendencją do rogowacenia i pękania skóry stóp często obserwuje się nasilenie tych procesów podczas zimniejszej pory roku. Skóra wymaga w tym okresie silnego nawilżenia, odżywienia, a także regularnego usuwania zrogowaciałego naskórka.

Zwiększona potliwość stóp w okresie zimowym

Zwiększone wydzielanie potu w obrębie skóry stóp i związany z tym nieprzyjemny zapach to dość uciążliwy problem wielu osób w okresie zimowym. Jak już zostało wspomniane, nadpotliwość stóp jest nie tylko powodem dyskomfortu, ale również wpływa na zdrowie skóry, zwiększając ryzyko rozwoju grzybicy. Ciepłe, wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu się grzybów.

Nadmierną potliwość stóp w okresie zimowym można z łatwością rozpoznać po zwiększonej wilgotności skóry, skarpetek, a także zmiękczeniu skóry pokrywającej podeszwę stopy. Czasami widoczne jest też zaczerwienienie skóry oraz jej swędzenie i nasilone łuszczenie. Nadpotliwość stóp może wystąpić u każdego. W okresie jesienno-zimowym na jej rozwój wpływają przede wszystkim czynniki zewnętrzne, na które skóra jest narażona. Grupą osób szczególnie podatną na wzmożoną aktywność gruczołów potowych zimą są sportowcy, uprawiający aktywność fizyczną na zewnątrz.

Jak radzić sobie z nadpotliwością stóp zimą?

Jak radzić sobie z nadmiernym poceniem się skóry stóp w okresie zimowym? Podczas zimniejszej pory roku, o stopy warto zadbać kompleksowo. Istotny jest dobór odpowiedniego obuwia, które dobrze chroni przed niską temperaturą, a także wilgocią. Osoby ćwiczące poza domem powinny szczególną uwagę zwrócić na obuwie sportowe dostosowane do zimowych warunków. Nie może ono też być zbyt ciasne, ani zbyt luźne. Ważne jest także korzystanie ze skarpetek wykonanych z naturalnych materiałów. Obecnie dostępnych jest wiele skarpet, zapewniających skórze komfort cieplny i jednocześnie ułatwiających odprowadzanie wilgoci.

Dodatkowo, borykając się z nadpotliwością stóp, warto sięgnąć po preparat, który reguluje pracę gruczołów potowych, redukuje wydzielanie potu i ogranicza powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Przykładem takiego środka jest puder leczniczy Pedipur. Jest to lek zalecany m.in. właśnie przy wzmożonej potliwości skóry stóp. Zawarta w nim metenamina posiada właściwości przeciwbakteryjne. Pod wpływem kontaktu z potem uwalniany jest związek (aldehyd mrówkowy), który blokuje gruczoły potowe. Dzięki działaniu bakteriobójczemu ograniczona zostaje aktywność bakterii, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach potu. Pedipur ma postać pudru, który aplikuje się miejscowo, na skórę stóp objętą nadpotliwością. Początkowo, lek stosuje się 1-2 razy w tygodniu, a po uzyskaniu oczekiwanego efektu wystarczy wcierać go w skórę co 14-20 dni. Jest to wygodne dla pacjenta, który nie musi pamiętać o codziennym stosowaniu preparatu przeciw poceniu.

Odpowiednia higiena stóp w okresie zimowym

Oprócz stosowania odpowiedniego obuwia i skarpetek oraz skutecznych leków, które regulują pracę gruczołów potowych i ograniczają wydzielanie potu, warto zadbać również o regularną higienę skóry stóp. Po dłuższym narażeniu stóp na działanie niskich temperatur, ukojenie może przynieść ciepła kąpiel. Pod wpływem ciepła, naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu i poprawia się ukrwienie tej części ciała. Przygotowując ciepłą kąpiel stóp warto dodać do wody wyciąg z szałwii, który ogranicza nadpotliwość stóp. Po każdej kąpieli, stopy należy dokładnie osuszyć, zwracając szczególną uwagę na przestrzenie między palcami. Następnym krokiem jest nałożenie odżywczego, silnie nawilżającego kremu, który pomoże utrzymać zdrową skórę stóp. W dobraniu indywidualnej, dostosowanej do potrzeb konkretnej osoby pielęgnacji stóp pomóc może podolog, do którego warto zgłosić się nie tylko w przypadku już istniejących problemów w obrębie stóp.

Kompleksowe zadbanie o skórę stóp w okresie zimowym pomaga uniknąć wielu powszechnie występujących problemów, takich jak nadmierna potliwość skóry stóp, pękające pięty, suchość i większa tendencja do rogowacenia skóry. Zwrócenie większej uwagi na odpowiedni ubiór, regularna higiena skóry stóp oraz stosowanie skutecznego leku na nadpotliwość pomogą ograniczyć problem nadmiernego pocenia oraz poprawią komfort życia osób, które się z nim zmagają. Zapobiegają też rozwojowi grzybicy skóry. Ponadto, właściwa pielęgnacja w okresie zimowym wpływa na kondycję i wygląd skóry stóp wiosną oraz latem.

 

Bibliografia:

  1. Jabłonowska O., Woźniacka A., Dziankowska-Bartkowiak B. Hyperhidrosis: causes and treatment options. Dermatol Rev 2020, 107, 246-256 doi: https://doi.org/10.5114/dr.2020.97776
  2. Taking Care of Your Feet. Clin Diabetes. 2021 Apr; 39 (2): 225. doi: 10.2337/cd21-pe02. PMID: 33986577; PMCID: PMC8061552
  3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Pedipur
Facebook
Twitter
LinkedIn

ARTYKUŁY

Przeczytaj także

Poznaj

Nasze marki