Artykuły

Strona główna » Artykuły » Zdrowa wątroba – ważny krok do dobrej formy na wiosnę

Zdrowa wątroba – ważny krok do dobrej formy na wiosnę

Zima się kończy, dni stają się dłuższe, a słońca jest więcej. Wiosna to dobry czas, aby zrobić coś dla siebie i dla własnego lepszego samopoczucia. Zimą nasza aktywność z reguły jest mniejsza, a z nadejściem wiosny mamy więcej motywacji, aby zadbać o dobrą formę. Właśnie wtedy chętniej poświęcamy czas na aktywność fizyczną, rozpoczynamy dietę odchudzającą albo staramy się bardziej dbać o urodę. Jest jeszcze jedna ważna sprawa, o której nie zawsze pamiętamy, a która z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Z różnych powodów podczas zimy nasza wątroba pracuje intensywniej, niż kiedy indziej, dlatego wiosną można zadbać o jej regenerację i oczyszczenie. Co możemy zrobić, aby wspomóc pracę wątroby? Jakie suplementy diety mogą nam w tym pomóc? Na ile skuteczne są sposoby na detoks wątroby i całego organizmu?

Dlaczego wiosna to dobry czas na regenerację wątroby?

Wątroba jest organem, który pełni wiele ważnych zadań. Możemy wśród nich wymienić oczyszczanie organizmu z toksyn, produkcję żółci, która jest niezbędna do trawienia tłuszczów oraz inne równie istotne procesy. Wątroba pracuje bez przerwy, ale zdarza się, że niekiedy musi pracować bardzo intensywnie, a my nie zawsze możemy tego uniknąć. Zima to czas, kiedy konieczne jest ogrzewanie mieszkań. Zanieczyszczenie powietrza jest wtedy większe, niż zazwyczaj. Szkodliwe związki chemiczne, zawarte w dymie z domowych instalacji CO trafiają do naszych płuc, a stamtąd do krwi. W procesie usuwania ich z organizmu główną rolę odgrywa wątroba.

Zima to także czas świąteczno-​ noworocznych spotkań, na których króluje tłuste, ciężkostrawne jedzenie, słodycze i ciasta, a obok nich nierzadko napoje alkoholowe. To również nie jest obojętne dla wątroby. Zima to w końcu czas, kiedy znacznie częściej przydarzają się nam przeziębienia. Aby je zwalczyć, często wybieramy leki, które bazują na paracetamolu. Środek ten szybko znosi ból i gorączkę, ale równocześnie może mocno obciążać wątrobę. Nawet, jeżeli nie odczuwamy żadnych niepokojących objawów, warto pamiętać o wątrobie i w miarę możliwości wspomagać jej pracę, aby służyła nam bez zarzutu. Wiosną nasz organizm budzi się z „zimowego snu”, dlatego chętnie podejmujemy wtedy różne inicjatywy dla naszego zdrowia. Warto wtedy przypomnieć sobie także o wątrobie. Dla jej regeneracji pomocne będą zioła, także te podawane w postaci suplementów diety.

Jakie zioła pomagają w oczyszczaniu wątroby?

Kiedy słyszymy hasło „zioła na wątrobę”, z reguły naszym pierwszym skojarzeniem jest ostropest plamisty. Roślina ta już od dawna cieszy się sławą skutecznego remedium na problemy z wątrobą. Wyciąg z owoców ostropestu zawiera sylimarynę – substancję, która działa ochronnie i regenerująco na komórki wątroby. Preparat Sylimarol Detox łączy w sobie wyciąg z ostropestu z trzema innymi składnikami ziołowymi: wyciągiem z ziela skrzypu, liści brzozy i ziela pokrzywy. Skrzyp i pokrzywa mają właściwości moczopędne, a brzoza wspiera wydalnicze funkcje nerek. Tak skomponowany zestaw ziół działa na organizm odtruwająco, przyspiesza przemianę materii oraz zwiększa wydalanie wody z organizmu. W ten sposób wspomaga proces usuwania szkodliwych metabolitów. Sylimarol Detox jest polecany wszystkim, którym zależy na utrzymaniu wątroby w dobrej formie.

Korzystny wpływ na wątrobę ma także wyciąg z karczocha. Roślina ta zrobiła karierę w kuchni śródziemnomorskiej, jednak warto pamiętać o jej właściwościach zdrowotnych. Jednym ze składników czynnych wyciągu z karczocha jest cynaryna-​ związek o działaniu żółciopędnym, żółciotwórczym i chroniącym komórki wątroby. Ponadto pomaga regulować poziom cholesterolu. Karczoch może być smacznym dodatkiem do potraw, ale łatwiej jest przyjmować wyciąg z karczocha w postaci suplementu diety np. Karczoch Zwyczajny „Tylko Natura”. Efekty działania karczocha i ostropestu uzupełniają się nawzajem, dlatego można zażywać te zioła jednocześnie.

Jaka powinna być dieta na wątrobę?

Strony internetowe pełne są poradników na temat detoksu, który ma wspomóc pracę wątroby, a czytelnicy forów wymieniają się licznymi informacjami o tym, jak oczyścić organizm z toksyn. Wśród nich często pojawiają się pomysły na kilkudniowe głodówki, picie samej wody albo tylko soków warzywno-​owocowych. Można o nich przeczytać także w popularnych czasopismach, a osoby z pierwszych stron gazet często je zachwalają, twierdząc, że pomogły im w taki lub inny sposób. Należy jednak wiedzieć, że głodówki to nie jest dobry sposób na wsparcie wątroby, a spożywanie przez dłuższy czas pokarmów tylko jednego rodzaju może doprowadzić do niedoboru substancji odżywczych. Zanim sięgniemy po tak radykalne środki, warto zapytać o zdanie dietetyka lub lekarza. Głodówki są bezwzględnie przeciwwskazane m.in. u osób z cukrzycą i nadciśnieniem, osób ciężko pracujących lub aktywnych fizycznie oraz u dzieci i młodzieży. Lepiej będzie poprosić specjalistę o pomoc w doborze takiej diety, która byłaby korzystna dla wątroby, a jednocześnie zapewniałaby wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jadłospis osoby, która chce zadbać o wątrobę powinien uwzględniać przede wszystkim różne warzywa (w tym także ziemniaki), nasiona roślin strączkowych, pieczywo ciemne, świeże ryby (sardynki, pstrąg, tuńczyk), oleje tłoczone na zimno oraz świeże soki warzywne i owocowe.

Wiosną mamy znacznie szerszy dostęp do owoców i warzyw. Dzięki nim możemy łatwo wzbogacić dietę w łatwo przyswajalne witaminy i mikroelementy. Przeciwwskazane są m.in. nabiał, czerwone mięso, grzyby, białe pieczywo, słodycze i przekąski, potrawy o dużej zawartości tłuszczu oraz używki (alkohol, kawa, herbata). Wiosną nasze zapotrzebowanie na energię jest mniejsze, niż zimą, dlatego łatwiej jest nam zrezygnować z pokarmów tłustych. Znacznie trudniej jest odstawić napoje, zawierające kofeinę. Dobrą alternatywą dla herbaty i kawy może być napar z czystka. Czystek to roślina, której bogactwem jest duża zawartość polifenoli. Związki te działają jak antyoksydanty, dlatego chronią organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Herbata z czystka nie zawiera kofeiny. Można pić ją bez dodatków, jednak znacznie lepiej będzie smakować z dodatkiem odrobiny miodu i soku z cytryny.

Co jeszcze można dla siebie zrobić na wiosenną poprawę samopoczucia?

Zmiana jadłospisu i zażywanie właściwych suplementów to nie wszystko, co możemy dla siebie zrobić, aby się zregenerować. Dobra forma po zimie wróci do nas szybciej, jeżeli pozwolimy sobie na kilka dni odpoczynku. Warto wtedy skupić się na sobie i zadbać o swoje dobre samopoczucie. Obowiązki zawodowe lepiej odłożyć na później, telefon wyłączyć, a skrzynki pocztowej nie otwierać-​ jeśli tylko mamy taką możliwość. Zamiast pracy wybierzmy się na długi spacer, a potem zróbmy coś, na co od dawna mieliśmy ochotę. Długa kąpiel, obejrzenie dobrego filmu, wizyta w spa? Na pewno znajdziemy dla siebie jakiś pomysł na relaks. Czas, który przeznaczymy na „zwolnienie tempa” nie musi być długi, ale na pewno nie będzie to czas stracony. Dzięki niemu na pewno przywitamy wiosnę odmłodzeni i z mnóstwem energii.

Facebook
Twitter
LinkedIn

ARTYKUŁY

Przeczytaj także

Zaparcia

Co stosować na zaparcia?

Przy­czy­ny wy­stę­po­wa­nia są różne. Do naj­częst­szych na­le­ży nie­wła­ści­wa dieta, sie­dzą­cy tryb życia, tym­cza­so­we lub dłu­go­trwa­łe od­czu­wa­nie stre­su czy współ­wy­stę­po­wa­nie in­nych cho­rób. W przy­pad­ku po­ja­wie­nia

Skóra sucha i alergiczna

Jak leczyć AZS u dzieci?

AZS, czyli ato­po­we za­pa­le­nie skóry, jest coraz czę­ściej wy­stę­pu­ją­cą do­le­gli­wo­ścią u dzie­ci. Sta­ty­sty­ki po­ka­zu­ją, że obec­nie do­ty­ka już co pią­te­go

Poznaj

Nasze marki