Artykuły

Strona główna » Artykuły » Tabletki ziołowe na żylaki kończyn dolnych – objawy, zapobieganie i leczenie

Tabletki ziołowe na żylaki kończyn dolnych – objawy, zapobieganie i leczenie

Ży­la­ki na no­gach nie są je­dy­nie pro­ble­mem es­te­tycz­nym. Kiedy za­uwa­ży­my u sie­bie pierw­sze ob­ja­wy ży­la­ków, warto od razu pod­jąć dzia­ła­nia, które mogą za­po­biec ich po­głę­bie­niu. To po­zwo­li na utrzy­ma­nie na­czyń żyl­nych w do­brym sta­nie i unik­nię­cie po­waż­nych po­wi­kłań.

Przy­czy­ny i ob­ja­wy ży­la­ków

W na­szym or­ga­ni­zmie krew krąży w ukła­dzie za­mknię­tym. Tęt­ni­ca­mi krew pły­nie z serca do wszyst­kich czę­ści ciała, a ży­ła­mi – w od­wrot­nym kie­run­ku. Kiedy krew żylna pły­nie od stóp do serca, musi zo­stać wtło­czo­na na znacz­ną wy­so­kość. Ścia­ny żył są cien­kie i nie pom­pu­ją ak­tyw­nie krwi. Po­wrót krwi z dol­nych czę­ści ciała w górę jest po­wo­do­wa­ny m.in. pracą serca, które dzia­ła jak pompa ssąca oraz pracą mię­śni nóg. Aby krew nie spły­wa­ła z po­wro­tem w dół, we­wnątrz żył znaj­du­ją się za­staw­ki, które chro­nią przed tym zja­wi­skiem i po­ma­ga­ją wtła­czać ją w kie­run­ku serca.

Kiedy na­czy­nia żylne są zdro­we, krą­że­nie od­by­wa się bez za­bu­rzeń. Pro­ble­my mogą po­ja­wić się, kiedy za­staw­ki w ży­łach koń­czyn dol­nych stają się nie­szczel­ne. Może wtedy dojść do za­le­ga­nia krwi we­wnątrz na­czyń. Taki stan to za­stój żylny. Jest on pierw­szą fazą po­wsta­wa­nia ży­la­ków. W kon­se­kwen­cji cien­kie i ela­stycz­ne ścia­ny na­czyń żyl­nych ule­ga­ją roz­cią­gnię­ciu i zgru­bie­niu. Chore na­czy­nia są wy­raź­nie wi­docz­ne pod po­wierzch­nią skóry, zwłasz­cza na łyd­kach i udach. Mają nie­bie­ską lub fio­le­to­wą barwę, a cza­sem cha­rak­te­ry­stycz­ny, po­skrę­ca­ny kształt. Po­ja­wia­ją się prze­waż­nie u osób star­szych, czę­ściej u ko­biet, niż u męż­czyzn. Dzie­je się tak, po­nie­waż z wie­kiem ścia­ny żył tracą ela­stycz­ność, a za­staw­ki za­czy­na­ją dzia­łać sła­biej.

Ży­la­ki na no­gach mogą też wy­stę­po­wać u ko­biet w ciąży, kiedy po­więk­szo­na ma­ci­ca utrud­nia od­pływ krwi z koń­czyn dol­nych. Bar­dziej na­ra­żo­ne są osoby z nad­wa­gą, po­nie­waż duża masa ciała nad­mier­nie ob­cią­ża układ krą­że­nia. Nie bez zna­cze­nia jest też wy­ko­ny­wa­na praca. Osoby spę­dza­ją­ce dużo czasu w po­zy­cji sto­ją­cej lub sie­dzą­cej także mogą się uskar­żać na ży­la­ki, po­nie­waż nie­wy­star­cza­ją­ca ilość ruchu może ogra­ni­czać krą­że­nie żylne.

Skłon­ność do ży­la­ków może mieć cha­rak­ter dzie­dzicz­ny. Wcze­sne ob­ja­wy nie­wy­dol­no­ści żyl­nej to m.in. uczu­cie „cięż­kich nóg”, obrzęk i opu­chli­zna nóg oraz bo­le­sne skur­cze mię­śni łydek. Naj­czę­ściej można je od­czuć pod ko­niec dnia lub w nocy, zwłasz­cza po całym dniu w pracy. Pod­czas od­po­czyn­ku w po­zy­cji le­żą­cej ob­ja­wy te ustę­pu­ją, po­nie­waż prze­pływ krwi jest wtedy uła­twio­ny. Jesz­cze lep­szy efekt może przy­nieść le­że­nie z no­ga­mi unie­sio­ny­mi lekko w górę. Pro­stym spo­so­bem na unik­nię­cie ży­la­ków może być re­gu­lar­na ak­tyw­ność fi­zycz­na. Nie musi być for­sow­na, dobre efek­ty przy­no­szą nawet zwy­kłe spa­ce­ry.

Zio­ło­we pre­pa­ra­ty na ży­la­ki

Leki na ży­la­ki można sto­so­wać od razu po wy­stą­pie­niu pierw­szych symp­to­mów cho­ro­by żył. Nie po­win­no się cze­kać, aż ży­la­ki staną się wi­docz­ne. Im wcze­śniej po­dej­mie się ku­ra­cję, tym lep­sze będą jej efek­ty.

Zio­ło­we leki na ży­la­ki nóg po­pra­wia­ją stan na­czyń żyl­nych, a jed­no­cze­śnie ła­go­dzą nie­przy­jem­ne ob­ja­wy zwią­za­ne z ich nie­wy­dol­no­ścią, takie jak świąd, obrzę­ki i nocne bóle nóg. Mogą mieć po­stać ta­ble­tek do­ust­nych lub żeli do sto­so­wa­nia miej­sco­we­go. Przy­kła­dem może być pre­pa­rat Esce­ven, za­wie­ra­ją­cy w skła­dzie wy­ciąg z na­sion kasz­ta­now­ca zwy­czaj­ne­go. Wy­stę­pu­ją­ca w nim sub­stan­cja czyn­na escy­na wzmac­nia ścia­ny żył i zwięk­sza ich na­pię­cie. Dzię­ki temu zmniej­sza za­le­ga­nie krwi w koń­czy­nach dol­nych. Ta­blet­ki na ży­la­ki Esce­ven za­ży­wa się 3 razy dzien­nie po 1 ta­blet­ce, po je­dze­niu.

Esce­ven żel także ba­zu­je na wy­cią­gu z na­sion kasz­ta­now­ca, a oprócz niego za­wie­ra he­pa­ry­nę, która ma dzia­ła­nie prze­ciw­za­krze­po­we. Do­dat­ko­wo, że­lo­wa kon­sy­sten­cja leku spra­wia, że przy­no­si on ulgę kiedy nogi bolą lub są opuch­nię­te. Można sma­ro­wać nim skórę na łyd­kach 3 razy dzien­nie, mak­sy­mal­nie przez 2 ty­go­dnie.

Trok­se­ru­ty­na, która jest skład­ni­kiem czyn­nym leku Ru­to­ven wzmac­nia ścia­ny drob­nych na­czyń krwio­no­śnych, zwięk­sza ich ela­stycz­ność, dzia­ła prze­ciw­za­pal­nie, prze­ciw­o­brzę­ko­wo i prze­ciw­za­krze­po­wo, a po­nad­to neu­tra­li­zu­je wolne rod­ni­ki. Dzię­ki temu Ru­to­ven sku­tecz­nie ła­go­dzi ob­ja­wy ży­la­ków. Ma on także po­stać żelu, dla­te­go do­sko­na­le spraw­dzi się przy „cięż­kich no­gach”. Można go sto­so­wać 3 razy dzien­nie przez okres 3 ty­go­dni. Dłuż­sza ku­ra­cja wy­ma­ga kon­sul­ta­cji z le­ka­rzem.

Pre­pa­ra­ty Esce­ven i Ru­to­ven na­da­ją się dla osób do­ro­słych oraz dzie­ci po­wy­żej 12 roku życia. Nie mogą być sto­so­wa­ne przez ko­bie­ty w ciąży oraz kar­mią­ce pier­sią.

Me­to­dy le­cze­nia ży­la­ków koń­czyn dol­nych

Może się zda­rzyć, że mimo pod­ję­te­go le­cze­nia ob­ja­wy nie ustę­pu­ją. Nie­zbęd­na wtedy jest wi­zy­ta u le­ka­rza pod­sta­wo­wej opie­ki zdro­wot­nej, który za­pro­po­nu­je inny ro­dzaj te­ra­pii lub zleci wi­zy­tę u spe­cja­li­sty fle­bo­lo­ga.

W ła­go­dze­niu ob­ja­wów nie­wy­dol­no­ści żyl­nej dobry efekt mogą przy­nieść re­gu­lar­nie no­szo­ne poń­czo­chy uci­sko­we. Dzię­ki nim mię­śnie łydek oraz żyły pra­cu­ją wy­daj­niej, po­pra­wia­jąc w ten spo­sób krą­że­nie. Można je nabyć w ap­te­kach lub skle­pach ze sprzę­tem me­dycz­nym. Le­karz po­mo­że do­brać wła­ści­wy ro­dzaj poń­czoch oraz od­po­wied­ni sto­pień uci­sku, po­nie­waż nie może on być zbyt mały, ani zbyt duży. Aby wła­ści­wie do­pa­so­wać roz­miar, po­trzeb­ne jest do­kład­ne zmie­rze­nie obu nóg w kilku miej­scach i po­rów­na­nie wy­mia­rów ze sche­ma­tem, do­star­czo­nym przez pro­du­cen­ta. W celu uzy­ska­nia naj­lep­szych re­zul­ta­tów, poń­czo­chy uci­sko­we po­win­no się wkła­dać zgod­nie z in­struk­cją, nosić przez cały dzień i zdej­mo­wać na noc.

Spo­so­bem na ży­la­ki mogą być też za­bie­gi chi­rur­gicz­ne. Ist­nie­je kilka róż­nych pro­ce­dur, które po­mo­gą za­le­czyć za­rów­no drob­ne, jak i roz­le­głe ży­la­ki. Za­zwy­czaj nie są one skom­pli­ko­wa­ne. Nie wy­ma­ga­ją też dłu­gie­go po­by­tu w szpi­ta­lu. W do­bo­rze naj­lep­szej me­to­dy po­mo­cy udzie­li le­karz.

Skle­ro­te­ra­pia na­da­je się do usu­wa­nia ma­łych i śred­nich ży­la­ków. Za­bieg ten po­le­ga na wstrzy­ki­wa­niu w chorą żyłę roz­two­ru, który wy­wo­łu­je w niej stan za­pal­ny, a w kon­se­kwen­cji jej zwłók­nie­nie i za­mknię­cie. Nie­kie­dy trze­ba go po­wta­rzać kilka razy, zanim uzy­ska się po­żą­da­ny efekt.

Now­szą me­to­dą jest za­my­ka­nie ży­la­ków pro­mie­nio­wa­niem la­se­ro­wym. Za­bieg ten na­da­je się też do usu­wa­nia tzw. pa­jącz­ków, czyli roz­sze­rzo­nych drob­nych na­czyń w skó­rze. Chi­rurg może też po­słu­żyć się spe­cjal­nym cew­ni­kiem wpro­wa­dza­nym do żyły. Jego koń­ców­ka roz­grze­wa się, a wy­so­ka tem­pe­ra­tu­ra za­my­ka chorą żyłę.

Ży­la­ki można też usu­wać me­cha­nicz­nie, do­sta­jąc się do nich przez nie­wiel­kie na­cię­cia w skó­rze. Za­bieg ten wy­ko­nu­je się w znie­czu­le­niu miej­sco­wym, a bli­zny po nim są nie­wiel­kie.

W przy­pad­ku du­żych ży­la­ków, które za­gra­ża­ją po­wsta­niem owrzo­dze­nia pod­udzi sto­su­je się za­bie­gi ope­ra­cyj­ne z uży­ciem en­do­sko­pu, czyli mi­nia­tu­ro­wej ka­me­ry wpusz­cza­nej do wnę­trza żyły, aby chi­rurg mógł do­kład­nie usu­nąć uszko­dzo­ną część na­czy­nia. Wy­cię­cie czę­ści żyły nie jest groź­ne dla zdro­wia, po­nie­waż na­czy­nia po­ło­żo­ne głę­biej pod skórą przej­mą jej funk­cje. W ten spo­sób krą­że­nie krwi nie ule­gnie za­bu­rze­niu.

Ży­la­ki, które po­ja­wia­ją się u ko­biet w ciąży z re­gu­ły nie wy­ma­ga­ją le­cze­nia, po­nie­waż po­win­ny znik­nąć sa­mo­ist­nie w cza­sie od 3 do 12 mie­się­cy po po­ro­dzie. Po­mo­cy le­kar­skiej można szu­kać, je­że­li po ich upły­wie nie doj­dzie do po­pra­wy.

Facebook
Twitter
LinkedIn

ARTYKUŁY

Przeczytaj także

Drogi moczowe

UROSEPT – powiedz STOP infekcji pęcherza

Wiele Polek zmaga się z na­wra­ca­ją­cy­mi in­fek­cja­mi ukła­du mo­czo­we­go. Kiep­skie sa­mo­po­czu­cie i uciąż­li­we ob­ja­wy unie­moż­li­wia­ją co­dzien­ne funk­cjo­no­wa­nie. Bo­ha­ter­ki nowej kam­pa­nii

Poznaj

Nasze marki