Artykuły

Strona główna » Artykuły » Sylimarol Vita 150 – jak młode osoby mogą wspierać pracę wątroby?

Sylimarol Vita 150 – jak młode osoby mogą wspierać pracę wątroby?

Stresujący tryb życia, mała aktywność fizyczna, niezdrowe jedzenie i spożywanie alkoholu to czynniki, które negatywnie wpływają na pracę organizmu. Niekorzystnie oddziałują również na funkcjonowanie wątroby. Jak młode osoby mogą wspomagać pracę tego gruczołu? Jakie składniki aktywne działają ochronnie na komórki wątroby i ograniczają ich kontakt z substancjami toksycznymi?

Styl życia a problemy z wątrobą

Styl życia niezaprzeczalnie wpływa na funkcjonowanie poszczególnych narządów oraz ogólny stan zdrowia. Obecnie, z problemami z wątrobą zmagają się nie tylko osoby starsze, ale również osoby młode. Wynika to z wielu czynników, chociażby takich jak otyłość czy insulinooporność. Wpływ na ich rozwój mają natomiast niezdrowe nawyki i niehigieniczny tryb życia. Oczywiście pewne znaczenie mają też uwarunkowania genetyczne i obecność chorób przewlekłych oraz stosowane leki. W istotnym stopniu jednak, na rozwój chorób wątroby wpływają aspekty, które możemy modyfikować.

Regularne spożywanie alkoholu przyczynia się do rozwoju stłuszczenia wątroby. Negatywnie na stan wątroby wpływa też siedzący tryb życia. Problem ten szczególnie często dotyczy pracowników biurowych, którzy spędzają wiele godzin dziennie w pozycji siedzącej. Brak aktywności fizycznej odbija się negatywnie na wielu aspektach życia. Nie można zapomnieć też o sposobie odżywiania się. Nieregularne posiłki, podjadanie między posiłkami i częste jedzenie produktów o wysokim stopniu przetworzenia bogatych w cukry proste i tłuszcze nasycone nie oddziałuje korzystnie na wątrobę. Podobnie jak przewlekły stres i nieodpowiednia ilość i/lub jakość snu.

Jak wspierać pracę wątroby w młodym wieku?

Jak wspomagać wątrobę w młodym wieku? Na pewno warto wprowadzić zdrowe zmiany i nawyki. Zalecane jest:

  • ograniczenie tłustego mięsa i produktów pochodzenia mięsnego, które zawierają znaczne ilości nasyconych kwasów tłuszczowych,
  • ograniczenie cukrów prostych, które występują powszechnie w różnorodnych produktach spożywczych,
  • utrzymanie prawidłowej masy ciała – warto poszukać takiej aktywności, która nie tylko pozwala zwiększyć wydolność fizyczną organizmu i pozbyć się kilku kilogramów, ale również sprawia przyjemność i poprawia samopoczucie. W celu zmniejszenia masy ciała konieczne jest uzyskanie deficytu energetycznego, który można osiągnąć poprzez większą aktywność fizyczną lub ograniczenie liczby spożywanych kalorii.

Wspomagająco można stosować również dobrej jakości preparaty, które wspierają regenerację wątroby. Ich przyjmowanie może korzystnie wpływać również na osoby, u których już doszło do uszkodzeń wątroby, wywołanych przez alkohol czy tez spożywane leki.

Co stosować aby chronić komórki wątroby?

Z pomocą przy uszkodzeniach wątroby przychodzi ostropest plamisty. Obecny jest w nim kompleks flawonolignanów, który działa ochronnie na komórki wątroby. Wspiera ich regenerację i zapobiega uszkodzeniom. Składniki aktywne zawarte w ostropeście uszczelniają komórki wątroby, dzięki czemu utrudnione zostaje przedostawanie się toksycznych związków do ich wnętrza.

Cenną właściwością ostropestu jest też działanie antyoksydacyjne. Stres oksydacyjny również odgrywa pewną rolę w rozwoju chorób wątroby. Ostropest działa więc ochronnie na wątrobę także poprzez działanie przeciwutleniające. Dodatkowo, należy podkreślić, że jest on zazwyczaj dobrze tolerowany przez pacjentów i uważany powszechnie za bezpieczny w stosowaniu.

Wyciąg z ostropestu plamistego znaleźć można m.in. w leku Sylimarol Vita 150. Preparat ten ma postać kapsułek twardych, w których oprócz ostropestu obecne są również witaminy z grupy B i pantoteinian wapnia. Witaminy z grupy B wspierają funkcjonowanie organizmu w stanach wyczerpania. Pomagają chronić komórki przed negatywnymi konsekwencjami stresu oksydacyjnego. Sylimarol Vita 150 zalecany jest wspomagająco w okresie rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby. Mogą być one wywołane chociażby alkoholem. Lek ten mogą przyjmować również pacjenci po przebyciu ostrych lub przewlekłych chorób wątroby.

Problemy z wątroby dotyczą obecnie wielu osób, w tym również młodych dorosłych. Nieodpowiedni sposób odżywiania się, nadmiar stresu i spożywanie alkoholu istotnie przyczyniają się do uszkodzenia tego gruczołu. W celu wsparcia procesu jego regeneracji, warto próbować zmienić styl życia i stopniowo wprowadzać do niego zdrowe nawyki. Wspomagająco, pamiętajmy też o leku z ostropestem, który działa ochronnie na komórki wątroby i chroni je przed uszkodzeniem.

Bibliografia:

  1. Montemayor S., García S., Monserrat-Mesquida M., Tur J.A., Bouzas C. Dietary Patterns, Foods, and Nutrients to Ameliorate Non-Alcoholic Fatty Liver Disease: A Scoping Review. 2023 Sep 14;15(18):3987. doi: 10.3390/nu15183987
  2. Semmler G., Datz C., Trauner M. Eating, diet, and nutrition for the treatment of non-alcoholic fatty liver disease. Clin Mol Hepatol. 2023 Feb;29(Suppl):S244-S260. doi: 10.3350/cmh.2022.0364
  3. Aghemo A., Alekseeva O.P., Angelico F., et al. Role of silymarin as antioxidant in clinical management of chronic liver diseases: a narrative review. Ann Med. 2022 Dec;54(1):1548-1560. doi: 10.1080/07853890.2022.2069854
  4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Sylimarol Vita 150
Facebook
Twitter
LinkedIn

ARTYKUŁY

Przeczytaj także

Grypa i przeziębienie

Aronia – właściwości i zastosowanie

Aro­nia i jej prze­two­ry sta­no­wią silny oręż w walce z cho­ro­ba­mi cy­wi­li­za­cyj­ny­mi, ta­ki­mi jak miaż­dży­ca i no­wo­two­ry. Owoce aro­nii są

Poznaj

Nasze marki