Wakacyjna beztroska i duża ilość wolnego czasu często skłaniają do podejmowania aktywnych form wypoczynku. Bardzo często chcielibyśmy podczas letniego urlopu wrócić do aktywności fizycznej, którą zaniedbaliśmy w zimowych miesiącach, a której nie sprzyja siedzący tryb pracy. Zanim jednak sięgniemy po rower, rolki, piłkę czy buty do biegania, warto uświadomić sobie, jak przygotować się do takiej formy spędzania czasu, aby czerpać z niej maksimum radości przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa. Nie ma bowiem nic gorszego niż uraz czy kontuzja podczas rekreacyjnego uprawiania sportu. Czy istnieją sposoby, aby zminimalizować ich ryzyko? Co można robić, aby relaks ze sportem nie skończył się urazem?
O czym trzeba zawsze pamiętać, zanim zacznie się ćwiczyć?
Rozgrzewka. Jest szczególnie ważna po długim czasie rozbratu z aktywnością fizyczną. W okresie niećwiczenia różne ważne grupy mięśni są używane bardzo rzadko albo wcale. W związku z tym przed rozpoczęciem ćwiczenia koniecznie trzeba je rozruszać. Nierozgrzane mięśnie i nierozciągnięte ścięgna to dużo większe ryzyko kontuzji. Każda dyscyplina sportu ma swoje własne sposoby na rozgrzewkę. W internecie z pewnością można znaleźć liczne poradniki na ten temat, jednak lepszym wyborem będzie spotkanie z trenerem lub osobą ćwiczącą regularnie, która pokaże dokładnie, jak wykonywać pewne ruchy i będzie w stanie skorygować ewentualne błędy. Czas, który przeznaczamy na rozgrzewkę zależy od wieku osoby ćwiczącej. Mięśnie młodego człowieka z reguły są szybciej gotowe do intensywnej pracy. Rozgrzewka osoby w wieku 40+ powinna być mniej forsowna, ale za to dłuższa.
Nawodnienie organizmu. Wspominają o tym wszystkie podręczniki i fora internetowe dla sportowców. Jeżeli podczas normalnych, codziennych zajęć należy wypijać ok. 1,5 litra wody, to podczas aktywnego spędzania czasu ta ilość powinna być jeszcze większa. Ma to znaczenie zwłaszcza przy gorącej i suchej pogodzie, ponieważ wtedy organizm traci dużo wody wskutek pocenia się. Picie wody chroni przed odwodnieniem i udarem cieplnym. Najlepszym wyborem jest woda mineralna bogata w magnez, ponieważ właśnie ten mikroelement jest kluczowy dla właściwej pracy mięśni.
Dobry sprzęt sportowy. Nie chodzi tutaj wbrew pozorom o sprzęt z najwyższej półki. Podczas amatorskiego uprawiania sportu rzadko korzystamy z pełni możliwości, które daje ekwipunek dla profesjonalisty. Wystarczy, by sprzęt był dopasowany do naszych potrzeb. Musi też być kompletny, bez braków i uszkodzeń. Warto sprawdzić stan naszego roweru czy łyżworolek przed sezonem, aby podczas jazdy nie okazało się, że coś się sypie i rozpada, ponieważ to prosta droga do upadku i urazu.
Miejsce, w którym ćwiczymy. Dawno już minęły czasy, kiedy do rozegrania meczu piłki nożnej wystarczyła skoszona łąka i wbite w ziemię tyczki, w roli bramek. Jeżeli mamy do wyboru łąkę i odpowiednio przygotowane boisko, lepiej zdecydować się na to drugie. Równa powierzchnia oznacza mniejsze ryzyko kontuzji podczas upadku, a mocno osadzone bramki nie przewrócą się na graczy. Tak samo podczas biegania – zdecydowanie bezpieczniejsza dla naszych stawów jest bieżnia, niż wyłożony kostką chodnik.
Co zrobić, kiedy dojdzie do urazu?
Jeżeli podczas uprawiania sportu dojdzie do jakiejś niebezpiecznej sytuacji, przede wszystkim trzeba ustalić, co się stało i czy jest potrzebna pomoc lekarza. Jeżeli podczas uprawiania sportu dojdzie do jakiejś niebezpiecznej sytuacji, przede wszystkim trzeba ustalić, co się stało i czy jest potrzebna pomoc lekarza. Pierwsza pomoc przy złamaniach kończyn i innych poważnych kontuzjach (np. urazy kręgosłupa) powinna zostać udzielona jak najszybciej przez osobę profesjonalnie do tego przygotowaną. Na szczęście tak ciężkie urazy zdarzają się rzadko. Dużo częściej podczas amatorskiego uprawiania sportu zdarzają się lżejsze kontuzje – stłuczenia i skręcenia.
Skręcony staw powinno się usztywnić i nie poruszać nim przez kilka najbliższych dni. W celu zmniejszenia opuchlizny można przykładać okłady z lodu. Jeżeli konsekwencją urazu są krwiaki podskórne i sińce, można zastosować maść Arcalen. Składniki maści – wyciągi z arniki górskiej, nagietka lekarskiego i kasztanowca – mają działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i wzmacniające naczynia krwionośne. Dzięki nim siniaki i krwiaki wchłaniają się szybciej. Arcalen można stosować także na stłuczenia, które bardzo często wiążą się z sińcami. Maść na stłuczenia może też być stosowana do masażu sportowego. Jej użycie sprawia, że ukrwienie mięśni jest lepsze, a bolesność związana z zakwasami znacznie mniejsza.
Jak zmniejszyć ryzyko urazu? Kilka dobrych rad dla ćwiczących
Piłka nożna. Wiemy już, że duże znaczenie ma dobry stan boiska, na którym gramy. Warto też pamiętać o butach, właściwie dobranych do nawierzchni (na trawę – korki, na sztuczną trawę – turfy, na parkiet – halówki). Odpowiednie buty chronią m.in. przed poślizgnięciem, które mogłoby w konsekwencji spowodować skręcenie kolana. Podczas gry w piłkę najwięcej urazów spowodowanych jest kopnięciem w kostkę lub łydkę, dlatego oprócz butów warto sobie sprawić nagolenniki. Podczas gry na mokrej trawie lub w deszczu lepiej sprawdza się piłka z materiałów syntetycznych. Piłka skórzana mocno chłonie wodę, dlatego jest cięższa. To zwiększa ryzyko urazu np. podczas główkowania.
Rower. Okazuje się, że największy wpływ na bezpieczeństwo jazdy na rowerze ma pozycja za kierownicą. Łokcie powinny być lekko zgięte, ponieważ w razie upadku zadziałają jak amortyzator. Jeżeli w czasie jazdy odczuwamy ból kolan, może to oznaczać, że nasza pozycja jest niewłaściwa i warto wyregulować wysokość siedzenia i kierownicy. Jeżeli ból i sztywność karku – najpewniej jedziemy zbyt długo w jednej pozycji. Należy się wówczas zatrzymać i poruszać głową oraz ramionami, aby ból ustąpił. Nawet podczas rekreacyjnej jazdy warto pamiętać o kasku. Jego noszenie ogranicza prawdopodobieństwo urazów głowy aż o 85%.
Łyżworolki. W przypadku tej dyscypliny podstawą bezpieczeństwa są ochraniacze. Najwięcej kontuzji podczas jazdy na rolkach dotyczy nadgarstka (ok. 37%), natomiast urazów głowy jest najwyżej 5%. Noszenie ekwipunku ochronnego na nadgarstkach, łokciach i kolanach redukuje ryzyko kontuzji nawet o 87%. Rolki powinny być dobrze dopasowane do stopy, a wszystkie zapięcia i sznurowania – trzymać mocno stopę i kostkę. Jeżeli uczymy się dopiero jazdy lub wracamy do niej po długiej przerwie, możemy poprosić osobę jeżdżącą dłużej o krótki trening, podczas którego nauczymy się panować nad szybkością, hamować, a także bezpiecznie upadać.
Bieganie. Tutaj najwięcej problemów mają początkujący. Zanim wyruszymy, najlepiej jest przygotować sobie plan treningów, aby nie postawić sobie od razu za ambitnych celów. Zbyt duży wysiłek podjęty bez przygotowania może wywołać kontuzje, spowodowane przetrenowaniem albo zwyczajnie zniechęcić do tego pięknego sportu. Pomocne będą podręczniki książkowe, informacje z internetu albo wsparcie osoby już biegającej. Dobrą ochroną przed urazami będą buty, zapewniające dobre podparcie łuku stopy. Warto pamiętać, aby przynajmniej na początku biegać na miękkiej nawierzchni – na bieżni lub w lesie. Asfalt, beton czy kostka mogą mocno obciążać stawy. Oczywiście, niezbędna przed bieganiem jest też rozgrzewka.