Być może wielu spośród nas zdarzyło się po długim, męczącym dniu odczuwać ciężkość w nogach, kurcze łydek czy nawet zaobserwować ich obrzęk. Objawy te mogą świadczyć o rozwijającej się niewydolności krążenia nóg. Zastanówmy się, w jaki sposób możemy usprawnić przepływ krwi w nogach i ustrzec się przed przewlekłą postacią niewydolności krążenia kończyn dolnych.
Ważna rola zastawek w naczyniach żylnych
Aby lepiej zrozumieć, co przyczynia się do upośledzenia krążenia w kończynach dolnych, warto zapoznać się z zasadą cyrkulacji krwi w naszym ustroju.
W płucach krew zaopatrywana jest w tlen. Następnie dostaje się do lewej komory serca skąd, na skutek skurczu serca, „wypychana” jest do tętnic. Krew płynie tętnicami od serca i dopływa do wszystkich tkanek organizmu (wtedy mówimy, że krew znajduje się na „obwodzie”) – w tym do żył kończyn dolnych, dostarczając tlen. Następnie powraca żyłami z powrotem do serca, zabierając ze sobą szkodliwe produkty przemiany materii oraz dwutlenek węgla.
Jak to jest, że krew płynie wbrew grawitacji, ze stopy z powrotem do serca?
Odpowiadają za to różne mechanizmy: m.in. ssące działanie serca, ujemne ciśnienie w klatce piersiowej oraz dodatnie ciśnienie w jamie brzusznej. Niezwykle ważnym czynnikiem, wypychającym krew z kończyn dolnych jest jednak praca mięśni nóg. W czasie ruchów nogą mięśnie kurczą się, naciskając na żyły i dzięki temu pompują krew ku górze. To właśnie praca mięśni nóg powoduje, że krew zaczyna przedostawać się w kierunku serca. Gdy mięsień rozluźnia się – krew nadal przepływa „ku górze” w kierunku serca, gdyż w żyłach są zastawki, które uniemożliwiają jej cofanie się. Zastawki są cienkimi „płatkami”, które zamykają się i otwierają, w zależności od siły napięcia, naszych mięśni w łydkach. Działają na zasadzie „zapory”, jeśli mięsień się kurczy to pozostają otwarte, a krew swobodnie „przepychana” jest w kierunku serca (w górę), jeśli mięsień się rozkurcza, wtedy zamykają się, zapobiegając tym samym cofaniu się krwi z powrotem do stóp.
Brak aktywności fizycznej jest bardzo dużym zagrożeniem, dla naszych zastawek w naczyniach żylnych nóg. Kiedy zastawki pozostają długo zamknięte, na skutek braku skurczów mięśni łydki, sprzyja to rozwojowi zmian zwyrodnieniowych w ich strukturze. Jest to proces bardzo powolny, aczkolwiek istnieje kilka czynników przyspieszających go:
- wielogodzinne siedzenie, szczególnie z założoną nogą na nogę lub praca stojąca,
- noszenie skarpet, podkolanówek oraz pończoch z mocnym ściągaczem,
- noszenie butów na wysokim obcasie,
- ciąża,
- otyłość, nadwaga,
- zaburzenia hormonalne, terapia hormonalna, antykoncepcja hormonalna,
- długotrwałe opalanie,
- przewlekłe zaparcia,
- występowanie niewydolności krążenia żylnego nóg w rodzinie.
Uszkodzenie zastawek powoduje, że krew wypychana w kierunku serca częściowo cofa się i gromadzi w żyłach nóg. Bardzo dużo krwi zbiera się w żyłach, położonych najdalej od serca i powstaje tam duże ciśnienie żylne. Gromadząca się krew rozpycha ściany żył, doprowadzając początkowo do powstania teleangiektazji, czyli tzw. pajączków, które mają charakterystyczne sinawe zabarwienie. Są to poszerzone naczynia żylne, które stają się dobrze widoczne pod skórą. Później pojawiają się kolejne objawy: obrzęki, żylaki i przebarwienia skóry, aż wreszcie rozwijają się owrzodzenia wokół kostek.
Obrzęki, podobnie jak i żylaki, są powodowane nadciśnieniem żylnym. Gdy bardzo dużo krwi zgromadzi się w obrębie kończyn, w pewnym momencie naczynia żylne są tak „przeładowane”, że dosłownie pękają. Małe naczynia włosowate (w tym przypadku najmniejsze żyłki w nogach) tracą spójność swojej struktury, zaczynają się tworzyć szczeliny w ich ścianach i osocze (płyn, w którym zawieszone są krwinki czerwone i pozostałe elementy krwi), zaczyna przechodzić przez ścianę żył i zbiera się pod skórą, powodując obrzęki. Jeżeli ten stan trwa długo dochodzi do tego, że również elementy krwi przedostają się przez ściany żył i gromadzą się pod skórą, przyczyniając się do powstania przebarwień.
Określenie „żylaki” odnosi się do żył, które na skutek długotrwałego zalegania krwi, stają się mniej elastyczne, kruche oraz nierównomiernie rozszerzone na pewnych odcinkach, co w rezultacie skutkuje przybraniem charakterystycznego „wijącego się” kształtu. Żylaki są wyrazem zaawansowanego stadium niewydolności krążenia żylnego w nogach.
Później wystarczy już nawet niewielkie, najmniejsze nawet, uderzenie czy skaleczenie i wytwarza się owrzodzenie, które jest już bardzo trudne do wyleczenia.
Podsumowując, przewlekła choroba żylna kończyn dolnych rozwija się stopniowo, w kilku kolejnych etapach: od teleangiektazji (pajączków) i obrzęków, poprzez żylaki i przebarwienia, aż do trudno gojących się owrzodzeń.
Najważniejsza jest profilaktyka!
Nie należy lekceważyć początkowych objawów związanych z zastojem krwi w naczyniach żylnych kończyn dolnych m.in. uczucia ciężkości nóg, bólów o charakterze kurczowym oraz obrzęków podudzi. Rozwój pełnoobjawowej choroby żylnej tj. z towarzyszącymi żylakami, obrzękami oraz ciężko gojącymi się owrzodzeniami może skutkować pojawieniem się ciężkich powikłań:
- zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych,
- krwotoku z pękniętego żylaka,
- zakażeń bakteryjnych w obrębie trudno gojących się owrzodzeń, co może nawet doprowadzić do ogólnoustrojowego zakażenia drobnoustrojami (sepsa),
- zatoru płucnego, stanowiącego bezpośrednie zagrożenie życia.
Popraw kondycję swoich nóg
- Zwiększ aktywność fizyczną.
Włącz w swój codzienny program zajęć: jazdę na rowerze lub długie spacery. Jeśli w pracy siedzisz przy biurku, często ruszaj stopami. Wstawaj co jakiś czas od biurka, przejdź się. Gdy podróżujesz pamiętaj o stosowaniu kompresjoterapii (pończochy uciskowe, opaski uciskowe), która wspomaga ruch krwi z kończyn dolnych w stronę serca, a tym samym zapobiega jej zaleganiu w naczyniach żylnych nóg. Gdy jedziesz samochodem, rób przystanki w celu mini gimnastyki. - Włącz środki naturalnie wspomagające funkcjonowanie naczyń żylnych w kończynach dolnych.
Szczególnie cenne są preparaty, zawierające substancje pochodzenia naturalnego, mające zdolność „uszczelniania” ścian naczyń włosowatych. Stosowane są w celu zapobiegania rozwojowi obrzęków, a tym samym w celu hamowania postępu niewydolności krążenia żylnego w nogach, z towarzyszącymi: żylakami i trudno gojącymi się owrzodzeniami. Preparaty te należy zażywać, jeśli tylko zauważymy pierwsze objawy związane z początkowym stadium zastoju żylnego w nogach np. uczucie ciężkości nóg czy lekkie obrzęki (tzw. opuchlizna).
Do substancji działających uszczelniająco na ściany naczyń żylnych zaliczamy escynę i trokserutynę:
Escyna jest to związek pozyskiwany z nasion kasztanowca zwyczajnego. Uszczelnia i uelastycznia ścianki naczyń krwionośnych, zapobiega ich pękaniu. Jest to szczególnie ważne u ludzi cierpiących z powodu żylaków, krwawych wybroczyn podskórnych (często towarzyszących zaawansowanej otyłości, a także rozszerzonych i pękających naczynek krwionośnych tzw. pajączków). Dostępne preparaty:
- Esceven® w postaci tabletek powlekanych – preparat należy zażywać 3 razy dziennie po jednej tabletce, po jedzeniu.
- Esceven® żel – przeznaczony dla osób, które nie chcą łykać tabletek, ale również dla tych, u których zażywanie doustnych preparatów nie daje wystarczających rezultatów. W skład żelu oprócz escyny, wchodzi również heparyna, która jest substancją o działaniu przeciwzakrzepowym. Esceven w postaci zelu jest produktem leczniczym tradycyjnie stosowanym w objawach przewlekłej niewydolnosci żylnej. Żel należy stosować 3 razy dziennie, wysmarowując w skórę łydek, „pasek” żelu o długości ok. 3 – 4 cm. Terapię żelem należy stosować prze okres 2 tygodni. Jeśli objawy się nasilą lub nie ustapią należy skontaktować sie z lekarzem. Żelu nie można stosować na otwarte rany oraz unikać kontaktu z błonami śluzowymi oczu i jamy ustnej.
Obu preparatów nie należy stosować w ciąży i w okresie karmienia oraz u dzieci poniżej 12 roku życia.
Trokserutyna to substancja należąca do grupy bioflawonoidów, powstała w procesie syntezy chemicznej z rutyny, która jest wyizolowana z roślin. Rutynę pozyskuje się m.in. z perełkowca japońskiego (sophora japonica), ale także może występować w zielu gryki, rucie, fiołku trójbarwnym, dziurawcu, lipie, nagietku, mięcie i wielu innych. Trokserutyna zmniejsza przepuszczalność oraz poprawia elastyczność drobnych naczyń krwionośnych. Neutralizuje wolne rodniki, działa przeciwzapalnie oraz przeciwobrzękowo. Zmniejsza skłonność płytek krwi do agregacji (tworzenia zakrzepów), usprawnia mikrokrążenie (przepływ krwi przez naczynia włosowate, czyli najmniejsze żyłki w nogach) oraz chroni śródbłonek naczyń przed uszkodzeniami. Dostępne preparaty:
- Rutoven® żel – preparat stosuje się podobnie jak żel z kasztanowca, 3 razy dziennie. Długość stosowania nie powinna przekraczać 3 tygodni.
Przewlekły zastój krwi, w naczyniach żylnych kończyn dolnych jest poważnym schorzeniem, związanym z licznymi powikłaniami, mogącymi zagrażać naszemu życiu. Dlatego jeśli zaobserwujesz pierwsze objawy, sugerujące problemy z prawidłowym krążeniem żylnym w Twoich nogach np. uczucie ciężkości nóg, nie czekaj! W pierwszej kolejności staraj się zwiększyć aktywność ruchową oraz wspomóż naczynia żylne nóg naturalnymi substancjami, które nie dopuszczą do dalszego rozwoju choroby.