Głównym czynnikiem mającym wpływ na zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi, w tym jego „złej” frakcji LDL, jest niewłaściwa dieta. Jak w takim razie należy zmienić nawyki żywieniowe i co włączyć do jadłospisu, by utrzymać cholesterol w normie? Jak obniżyć poziom cholesterolu w naturalny sposób? Jakie zioła na obniżenie cholesterolu? Podpowiadamy.
Podwyższony poziom cholesterolu we krwi to ważny sygnał ostrzegawczy. Utrzymujący się przez dłuższy czas sprzyja rozwojowi wielu groźnych chorób, szczególnie tych związanych z sercem i układem krążenia. Dlatego warto jak najszybciej wdrożyć działania profilaktyczne, które pomogą obniżyć i na stałe zachować cholesterol na właściwym poziomie. Skutecznym sposobem na obniżenie cholesterolu jest wdrożenie odpowiednich nawyków żywieniowych. Jakich? Co jeść, aby utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu? Co wyeliminować z diety?
Co wyeliminować z diety, aby obniżyć cholesterol?
Trzeba ograniczyć spożycie lub całkiem usunąć z jadłospisu takie produkty, jak:
- czerwone mięso wołowe i wieprzowe, tłuste wędliny (boczek, salami), podroby i tłuste przetwory (parówki, smalec), słonina – lepiej zastąpić je chudym mięsem (np. drobiowym bez skóry),
- pełnotłuste mleko i jego przetwory: śmietana, masło, sery żółte, sery topione, pełnotłusty twaróg – lepiej sięgnąć po biały chudy twaróg i margaryny roślinne,
- jajka – ich spożycie ograniczyć do 2-3 sztuk tygodniowo (przy czym wskazanie to dotyczy żółtek, nie ma ograniczeń jeśli chodzi o spożycie białka),
- pieczywo z białej mąki warto zamienić na produkty pełnoziarniste,
- żywność typu fast-food, przekąski (np. chipsy),
- ciasta i ciastka (herbatniki, ciasta z kremem), chałwa.
Co jeść, aby obniżyć cholesterol?
Dieta na obniżenie cholesterolu powinna z jednej strony skupiać się na ograniczeniu produktów bogatych w tę substancję, a z drugiej – na zwiększeniu spożycia żywności, która pomoże podwyższyć frakcję „dobrego” cholesterolu HDL.
Dieta antycholesterolowa ma skład zbliżony do diety śródziemnomorskiej, zakłada spożycie dużej ilości owoców, warzyw, ryb i olejów roślinnych. Jakie produkty pomogą obniżyć cholesterol?
- Żywność bogata w błonnik pokarmowy, ważne, aby była to frakcja rozpuszczalna błonnika. Bogatym jego źródłem są: pieczywo z pełnego ziarna, otręby, płatki owsiane, brązowy ryż, owoce i warzywa (surowe, ze skórką). Błonnik ogranicza wchłanianie cholesterolu do krwi, ponadto wspiera motorykę jelit i pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.
- Produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, ze szczególnym uwzględnieniem kwasów omega-3. Ich bogatym źródłem są tłuste ryby morskie (łosoś, tuńczyk, makrela, halibut, tuńczyk), oleje roślinne (oliwa z oliwek extra virgine) lub trany (najlepiej z ryb dorszowatych).
- Orzechy bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, będące dobrą alternatywą dla niezdrowych przekąsek.
Warto zrezygnować ze smażenia na tłuszczu, a zamiast tego chude mięso, ryby i warzywa piec, dusić lub grillować.
Dowiedz się więcej: Dobry cholesterol nie jest zły – fakty i mity
Jakie zioła na obniżenie cholesterolu?
Do walki z wysokim poziomem cholesterolu (w tym przede wszystkim ze „złym” cholesterolem LDL) można wykorzystać naturalne preparaty oparte na ziołach: herbaty ziołowe na cholesterol lub ziołowe preparaty w postaci kapsułek lub tabletek obniżające poziom cholesterolu. Wśród ziół pomagających zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi zalicza się:
Ziele karczocha zwyczajnego – zawarte w nim substancje (pochodne kwasu dwukawowochinowego) pomagają obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Napar przygotowany z ziela jest gorzki, dlatego lepiej sięgnąć po wygodne w stosowaniu kapsułki z wyciągiem z ziela karczocha (np. suplement diety Karczoch zwyczajny – Tylko Natura).
Kozieradka pospolita – mąka z nasion kozieradki ma wysoką skuteczność w obniżaniu poziomu cholesterolu.
Lucerna siewna – proszek z nasion lucerny ma skuteczne działanie przeciwcholesterolowe. To dzięki zawartości saponin – substancji mających zdolność łączenia się z cząsteczkami cholesterolu, co utrudnia jego wchłanianie w jelitach. W ten sposób zostaje on usunięty z organizmu.
Imbir – korzeń lub kłącze imbiru nie tylko stymulują układ odpornościowy i przyspieszają krążenie krwi. Nalewki lub napary ze świeżego startego imbiru pomagają także w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi.
Ostropest plamisty – łuski nasion tej rośliny mają nie tylko korzystny wpływ na pracę i regenerację wątroby. Preparaty z ostropestem (np. kapsułki Ostropest plamisty – Tylko Natura) mają silne działanie antyoksydacyjne, ułatwiają trawienie oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy i lipidów we krwi.
Zioła na cholesterol warto stosować pojedynczo lub jako mieszanki. Dobrym rozwiązaniem są preparaty wieloskładnikowe łączące wyciągi z karczocha i ostropestu plamistego (np. suplement diety Sylimarol Cholesterol).