Zaparcie to częsta dolegliwość, która dotyczy zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Obecnie dostępne są różne sposoby leczenia zaparcia. Jednym z nich jest stosowanie mikrowlewek doodbytniczych. Jak działa taka wlewka i jak ją prawidłowo stosować? Kiedy pojawia się efekt jej działania?
Sposoby leczenia zaparć
Zaparcie to powszechny problem, który może znacząco obniżać jakość życia. Różne mogą być jego przyczyny. Wśród nich wymienić można dietę ubogą w błonnik, przyjmowanie zbyt małej ilości płynów, siedzący tryb życia, stres czy też przyjmowane leki. U części osób problem z wypróżnianiem pojawia się sporadycznie, a u innych ma charakter przewlekły. Leczenie zaparcia powinno być uzależnione od przyczyny tego zaburzenia. Czasami wystarczające może być wprowadzenie odpowiednich zmian w diecie lub stylu życia. Nie zawsze jednak jest to wystarczające. Można wówczas sięgnąć po preparat, który ułatwi wypróżnienie. Leczenie zaparcia jest potrzebne i powinno być wprowadzone jak najszybciej.
W terapii zaparcia wykorzystywanych jest wiele preparatów. Różnią się one mechanizmem działania, a także szybkością pojawienia się efektu. W leczeniu zaparcia przewlekłego stosuje się laktulozę, a także makrogole, które wyróżniają się wysokim bezpieczeństwem, skutecznością i dobrą tolerancją. Jednak ich działanie nie jest natychmiastowe, przez co nie sprawdzają się one w sytuacjach, gdy potrzebny jest szybki efekt przeczyszczający. Działanie wypróżniające posiadają czopki doodbytnicze oraz doustne tabletki, w których składzie obecne są substancje drażniące ściany jelita i stymulujące jego perystaltykę lub związki o działaniu osmotycznym. Szybkim rozwiązaniem na uciążliwe zaparcie jest też mikrowlewka doodbytnicza.
Mikrowlewka ułatwiająca wypróżnianie – wygodny sposób na zaparcie
Dostępne są różne mikrowlewki doodbytnicze. Obecnością 4 olejów i kwasu hialuronowego wyróżniają się mikrowlewki Alax. Zawierają one 5 składników aktywnych: hialuronian sodu, olej kokosowy, olej lniany, olej słonecznikowy i oliwę z oliwek. Związki te:
- ułatwiają wypróżnienie,
- powlekają błonę śluzową, dzięki czemu łagodzą pieczenie i zmniejszają dyskomfort podczas oddawania stolca.
Mikrowlewka doodbytnicza Alax jest wyrobem medycznym, który nie działa drażniąco na śluzówkę. Stymuluje wypróżnienie w sposób delikatny. Nadając odpowiedni poślizg, ułatwia przesuwanie się mas kałowych. Składniki mikrowlewki Alax posiadają właściwości nawilżające i ochronne w stosunku do błony śluzowej odbytu.
Mikrowlewka doodbytnicza – kiedy ją stosować?
Mikrowlewka doodbytnicza ma działanie wypróżniające. Można ją stosować zarówno przy zaparciu ostrym, jak i przewlekłym, jeśli potrzebne jest szybkie uzyskanie efektu jej działania. Co istotne, mikrowlewka Alax nie ma ograniczeń wiekowych. Oznacza to, że można ją stosować zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Szacuje się, że problem zaparcia dotyczy ok. 10-30% dzieci. Z zaburzeniem tym zmaga się też znaczna część kobiet ciężarnych oraz kobiet w okresie laktacji. Obie grupy pacjentek mogą korzystać z mikrowlewek doodbytniczych Alax. Wyrób medyczny jest odpowiedni także dla osób w podeszłym wieku, które również dość często doświadczają problemu z wypróżnieniem.
Korzystanie z mikrowlewki doodbytniczej na zaparcia ma wiele zalet:
- szybki efekt – mikrowlewka umożliwia szybkie odblokowanie jelita,
- łagodne działanie w stosunku do błony śluzowej odbytu,
- łatwa aplikacja,
- szerokie zastosowanie – mikrowlewka jest odpowiednia dla dzieci, osób starszych, a także kobiet w okresie ciąży i laktacji.
Mikrowlewka doodbytnicza, ze względu na starannie dobrane składniki aktywne, może być stosowana nie tylko w przypadku problemu z zaparciem, ale także przy chorobie hemoroidalnej i szczelinie odbytu. Wynika to głównie z właściwości nawilżających, powlekających i ochronnych obecnych w niej substancji. Składniki aktywne znajdujące się w mikrowlewce doodbytniczej Alax są naturalnego pochodzenia.
Emulsja ułatwiająca wypróżnianie – jak aplikować wlewkę doodbytniczą?
Mikrowlewka doodbytnicza Alax ma postać emulsji, zamkniętej w niewielkim, higienicznym opakowaniu. Wymagane jest wstrząśnięcie produktem przed jego użyciem. Po dokładnym umyciu rąk lub założeniu rękawiczek ochronnych należy:
- Jedną ręką złapać pierścień mikrowlewki, umiejscowiony między kaniulą, a harmonijką.
- Druga ręką chwycić nasadkę kaniuli, a następnie przekręcić ją w celu ściągnięcia.
- Wycisnąć kilka kropli emulsji i rozprowadzić je na skórze w obrębie odbytu w celu łatwiejszego wprowadzenia kaniuli do odbytu.
- Wprowadzić kaniulę do odbytu i wycisnąć roztwór obecny w pojemniku aż do momentu, w którym harmonijka będzie całkowicie spłaszczona.
- Wyciągnąć kaniulę z odbytu zwracając uwagę, aby harmonijka ciągle była spłaszczona.
Mikrowlewka doodbytnicza to szybka pomoc na zaparcie, która wyróżnia się łagodnym i ochronnym działaniem. Przynosi ona ulgę pacjentom, którzy zmagają się ze sporadycznymi, ostrymi zaparciami. Jest też przydatna dla osób, które cierpią na zaparcia przewlekłe – jeśli potrzebne jest szybkie uzyskanie efektu wypróżniającego, można sięgnąć po mikrowlewkę. Istotną zaletą tego produktu jest możliwość jego stosowania w różnych grupach wiekowych. Mikrowlewka doodbytnicza Alax jest wygodna w stosowaniu i gotowa do użycia zaraz po wstrząśnięciu opakowania.
Bibliografia:
- Gaweł E., Romańczuk B. Zaparcia u dzieci – standardy terapeutyczne. Lekarz POZ 2021, 4, 309-312.
- Dzierżanowski T., Rydzewska G. Zaparcie stolca – trudny problem leczniczy. Prz Gastroenterol 2012, 7 (5), 249-263.
- Materiały dotyczące mikrowlewki doodbytniczej Alax udostępnione przez producenta.